Döbbenetes videón, ahogy megindul az észak-koreai katonák első offenzívája
Oroszország megkezdte az Észak-Koreából átvezényelt katonák bevetését az ukrán erők elleni támadásokban.
Azonnali fegyverszünetre szólította fel a Kelet-Ukrajnában harcoló feleket Federica Mogherini, az Európai Unió külügyi főképviselője, hogy a civilek el tudjanak menekülni a környékről.
Azonnali fegyverszünetre szólította fel szerdán a Kelet-Ukrajnában háborúskodó feleket Federica Mogherini, az Európai Unió külügyi főképviselője, hogy az ottani lakosságnak legyen lehetősége elmenekülni a harcok elől. Ezzel csatlakozott az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet előző napi felhívásához, amelyben az legalább háromnapos fegyverszünetet követelt.
„A szakadárok offenzívájával kialakult harcok, különösen Debalceve környékén, nagy szenvedést okoznak a lakosságnak, és akadályoznak minden olyan erőfeszítést, amely a konfliktus politikai megoldására irányul” – olvasható Mogherini közleményében. „A civilek elleni tüzérségi támadásokkal – történjenek ezek bárhol – súlyosan megsértik a nemzetközi humanitárius jogot. A civileknek biztonságosan el kell tudniuk hagyni a konfliktusövezetet” – szögezte le.
Oroszország és a kelet-ukrajnai helyzet, valamint az ezzel kapcsolatos uniós diplomáciai lépések vélhetően Alekszisz Ciprasz új görög miniszterelnök első brüsszeli útján is szóba kerültek. Erre enged következtetni, hogy Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a megbeszéléseket követően közleményében aláhúzta: egyetértettek Ciprasszal abban, hogy az Európa előtt álló jelentős kihívások terén milyen fontos az Európai Unió egysége.
Bár Tusk nem nevezte meg Oroszországot, a görög kormány a múlt héten, már hivatalba lépése napján zavart okozott az európai diplomáciában, amikor gyakorlatilag kihátrált az uniós állam- illetve kormányfők közös nyilatkozata mögül, amelyben Oroszország felelősségét hangsúlyozták a kelet-ukrajnai erőszakcselekményekben, s további szankciókat helyeztek kilátásba Moszkvával szemben.