Barroso: Újra egyesítette Európát a tíz évvel ezelőtti bővítés

2014. április 30. 14:03

Az Európai Bizottság elnöke szerint sokéves mesterséges megosztás után Európát egyesítette újra az Európai Unió tíz évvel ezelőtti bővítése, amelynek során tíz új tagállammal, köztük Magyarországgal gyarapodott a szervezet.

2014. április 30. 14:03

Sokéves mesterséges megosztás után Európát egyesítette újra az Európai Unió (EU) tíz évvel ezelőtti bővítése, amelynek során tíz új tagállammal (Magyarország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Szlovénia, Lettország, Litvánia, Észtország, Ciprus, Málta) gyarapodott a szervezet – emlékeztetett a május elsejei bővítés évfordulója alkalmából szerdán Brüsszelben közzétett videoüzenetében José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke. „Ezen a napon érdemes emlékezni arra, mennyire fontos is volt ezeknek az országoknak a csatlakozása, nemcsak számukra, hanem az unió egészének szempontjából is, mert arra tett képessé minket, hogy kiterjesszük a stabilitást és biztonságot a kontinensen. Hozzájárult a bővítés annak idején a gazdaság fellendüléséhez is” – fogalmazott Barroso. Hangoztatta, hogy a tagsággal segítették biztosítani a demokrácia, a szabadság és a törvényes rend uralmát sok millió ember számára, akik korábban a Vasfüggöny mögött éltek. „Az uniós csatlakozás emberek milliói számára nyitott utat a jobb jövő irányában” – tette hozzá a bizottsági elnök.

 
Barroso szerint reálisan szemlélve tíz év elmúltával az EU erősebb, gazdagabb és biztonságosabb lett mind politikai, mind gazdasági, mind kulturális értelemben. A növekvő belső kereskedelem révén új munkahelyeket, magasabb gazdasági növekedést teremtettek. Növekedett az unió súlya a világszíntéren is. „Ez a bővítés megmutatta, hogy egy egységesebb és nyitottabb unió a legjobb eszköze annak, hogy erősítsük nemzetközi helyzetünket, megvédjük közös érdekeinket, és ösztönözzük közös értékeink terjedését” – emelte ki az elnök. Barroso és Stefan Füle bővítési biztos közleményt is kiadtak a témában, és ebben felsorolták, milyen konkrét előnyökkel jár a tíz évvel ezelőtti bővítés. Ezek között említették, hogy tavalyra az EU a világ összesített bruttó jövedelmének 23 százalékát adta, 13 ezer milliárd euróval. A közös energia-, közlekedési, bevándorlási, környezetvédelmi, élelmiszerbiztonsági stratégia révén – amelyet a folytatódó bővítési folyamatnak köszönhetően az EU bizonyos mértékig határain kívül is érvényesíteni tud – javultak az emberek életkörülményei.
 
A demokrácia és szabadságjogok kiterjesztésével - amely szintén érvényes a bővítési folyamatba bevont, de még nem csatlakozott országokra is – az unió biztonságosabb lett, csökkent a „határokon átnyúló” bűnözés. A régi és az új tagok közti kereskedelem háromszorosára, az új tagok egymás közti kereskedelme tíz év alatt ötszörösére emelkedett. 2008-ig Kelet- és Közép-Európa gazdasági növekedése átlagban elérte az évi 4 százalékot, és becslések szerint ebből 1,75 százalék az uniós csatlakozásnak köszönhető. Fél százalékpontot jelentett a bővítés az EU régebbi tagállamainak is. A bővítés óta duplájára emelkedett az unión kívülről érkező közvetlen befektetés is.

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
locsaba
2014. április 30. 21:36
tűnj már el okádék
tango47
2014. április 30. 15:54
Hát tény, hogy a multik nagyot kaszáltak az új tagállamok piacain.
csuka
2014. április 30. 15:39
"Újra egyesítette Európát a tíz évvel ezelőtti bővítés" --- Egyesült erővel fosztogatjátok a beterelt, új tagokat.
Akitlosz
2014. április 30. 14:56
Mintha a mai politikai határok "természetesek" lennének, nem pedig mesterségesek. "Egységes Európa" politikai értelemben nem létezik, s remélhetőleg nem is lesz soha.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!