„Svédországban az első csoportba tartozó asszonyok kaptak most esélyt, akiknek eddig reményük sem lehetett erre” – számol be a Magyar Nemzet. Olyan nőkről van szó, akiknek nem volt méhük. Egyik részüknek azért, mert daganat miatt el kellett távolítani azt, másik részük valamely rendellenesség miatt méh nélkül születtek.
Közülük kilencen 2012-ben méhátültetésen estek át, rokontól kaptak donorszervet, s hetüknél úgy tűnik, sikeres is volt a transzplantáció. Már ez a beavatkozás önmagában is úttörő jellegű, de a kutatók most még tovább mentek. Még a beavatkozás előtt a nők saját petesejtjét úgynevezett IFV-technikával – vagyis méhen kívüli mesterséges megtermékenyítéssel – kezelték és most ezeket a sejteket ültették be négy páciensnek közülük.
„Mats Brannstrom, a Göteborgi Egyetem szülész-nőgyógyász professzora, a kutatás vezetője elmondta: négy nő méhébe már beültették az embriókat, és folytatják a többi pácienssel, amint ők is készen állnak az eljárásra. Arról nem beszélt, várandós-e a négy nő valamelyike. A szakember úgy vélte, a hét nő közül háromnak vagy négynek sikerülhet a gyermekszülés.” – írja a Magyar Nemzet Online.
„Egy vagy két nő talán várandós lesz és esetleg elvetélhet, és lesz egy-kettő, akinek nem sikerül a teherbe esés” – magyarázta Brannstrom. Akik várandósak lesznek, azok kis adagban olyan gyógyszereket kapnak, amelyek megakadályozzák, hogy szervezetük kivesse a beültetett méhet. Veszélyeztetett terhesként fogják gondozni őket. A kutató elmondta: egyes páciensek az édesanyjuk méhét kapták meg, és az idősebb szervnél nagyobb a szövődmények kockázata.
Brannstrom hangsúlyozta: legfeljebb két terhesség után a beültetett méhet eltávolítják. Állatkísérleteik eredményei alapján optimista, ám semmit sem tudnak garantálni – tette hozzá.
Mindenesetre akármennyire alacsonynak is tűnnek nekünk ezek a számok egyelőre, a nullánál mindenképpen magasabbak és az érintettek számára igazából ez a fontos.