Nagy Márton új adatokat mutatott be, ez jót jelent a magyar gazdaságnak
A nemzetgazdasági miniszter pozitív adatokat közölt a belföldi turizmussal kapcsolatban.
Kétséges kimenetelű a luxusáfa kezdeményezése, az uniós irányelvet évekbe kerülne megváltoztatni - írja az Origo szakértőkre hivatkozva.
Esélytelen bevezetni, és számos buktatója van - nyilatkozták az Origo által megkérdezett adószakértők Matolcsy György gazdasági miniszter luxusáfára vonatkozó javaslatáról. A kezdeményezett, bizonyos termékek utáni 35 százalékos áfakulcs nem fér bele az uniós áfairányelvbe, mert az irányelv szerint a legtöbb termékre vonatkozó általános áfakulcsnál magasabb, kiemelt áfakulcsot a tagállamok nem alkalmazhatnak a termékek szűkebb körére. A kezdeményezés, hogy az irányelv megváltozzon, kétséges kimenetelű, és sokáig tarthat - nyilatkozta a portálnak Földes Balázs, a KPMG szenior menedzsere.
Riszter Gergely, a Baker & McKenzie ügyvédi iroda adóügyekkel foglalkozó partnere szintén az időt említette akadályként, Zara László, az Adótanácsadók Egyesületének elnöke nem érzi reálisnak, hogy gyorsan keresztülmehetne az EU-ban a javaslat. Herich György, a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesületének elnöke szintén úgy véli, évekig tartana a folyamat.
Riszter Gergely szerint ha egy ország nem tartja indokoltnak a magasabb adókulcs bevezetését, akkor elképzelhető, hogy a luxusáfát bevezető országok vásárlói oda fognak utazni vásárolni. Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő az MTV Ma reggel című műsorában azt mondta, szerinte életveszélyes lenne úgy bevezetni a magasabb adókulcsot, hogy a környező országokban ezt nem teszik meg.
Földes Balázs úgy véli, ha mindenképpen valami pluszbevételt akar szedni a luxuscikkek után az állam, akkor tételes fogyasztási adó kivetése is szóba jöhetne. Alacsony díjtételt azonban nem érdemes bevezetni, mert az adminisztráció is pénzt visz el. Ha pedig nagyon megdrágítják a terméket, akkor a bevásárlóturizmussal szembesülhet az állam - véli Földes.