Három szövetségese segítette ki a bajból Orbánt: újabb fordulat előtt áll az egész világ
Minden megváltozhat rövid időn belül.
Egy ausztrál agytröszt tanulmánya szerint a jövő kulcsfontosságú technológiáinak nagy részén Kína jelentős előnyben van, miközben a nyugati demokráciák visszaesnek a versengésben.
A nyugati országok vesztésre állnak a globális technológiai versenyben – állapította meg az Ausztrál Stratégiai Politikai Intézet (ASPI) agytröszt. A szervezet Critical Technology Tracker című tanulmánya szerint, amely összesen 44 tudományos területen, országok szerint elemezte az elmúlt öt év legjobban idézett tanulmányainak felső 10 százalékát,
A szervezet többek között olyan területeket vett számításba, mint az űrkutatás, a biotechnológia, mesterséges intelligencia, robotika vagy a kvantumtechnológia. A vizsgált területek közül tíznél a szervezet szerint annak is komolyan fennáll a veszélye, hogy Kína monopóliumot alakít ki, ezek között van például az akkumulátorgyártás vagy az 5G adatforgalom.
Kína mellett a második szuperhatalom az Egyesült Államok, amely hét területen áll az első helyen; valamint a második helyen is az USA áll a legtöbbször, amelynek továbbra is erőssége a félvezetők és az integrált áramkörök tervezése és fejlesztése, a kvantumszámítás, valamint a vakcinák fejlesztése és gyártása.
Ezt a csoportot India, valamint az Egyesült Királyság vezeti, emellett Dél-Korea, Japán, valamint Németország és Olaszország került be a legjobb országok közé egyes technológiák esetében.
Kína első helyen jár a „tudásimport” területén is, ugyanis a Kínában dolgozó legjobb kutatók ötöde Ausztrália, Kanada, Új-Zéland, az Egyesült Királyság vagy az Egyesült Államok oktatási intézményeiben szerezte meg a képesítését.
Az agytröszt több javaslatot is megfogalmazott, amellyel a nyugati országok eredményesebben vehetnék fel a versenyt Kínával. Az ASPI együttműködést szorgalmaz a nyugatiak között abból a célból, hogy azok kihasználhassák kollektív előnyüket Kínával szemben. Továbbá szerintük nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a csendes-óceáni térségre, amely a világ stratégiai versenyének a középpontja lett.
Nyitókép: Mandiner archív