Robert C. Castel biztonságpolitikai szakértő, a Neokohn főmunkatársa legutóbbi Geopolitikai Egypercesében az ukrán háború kompromisszumos lezárásának az esélyeiről beszélt.
A szakértő elmondta, hogy mivel nincs bejárása a nagyhatalmak kulisszái mögött, ezért csak Oroszország történelmi viselkdéséből tud meríteni. Elhangzott, hogy „ha megvizsgáljuk ezt a történelmi tapasztalatot az elmúlt 200 évben, hogy hogyan záródtak le Oroszország államok közötti háborúi, akkor egy igen érdekes mintázatot látunk. Azt látjuk, hogy
a Napóleon utáni háborúk lezárásától egészen az első világháború utáni polgárháborúig Oroszország legtöbb háborúja kompromisszummal záródott le”
– hívta fel a figyelmet Castel.
Majd hozzátette hogy 1929-ben bekövetkezett egy törés, és azóta Oroszország háborúinak a döntő többsége nem kompromisszummal záródott le, hanem döntéssel. Ez alól kivételt képezett a 2014-ben kezdődött „hosszú ukrán-orosz háború, ami még nincs eldöntve”.
Robert C. Castel ezután kijelentette, hogy „a múlt nem predesztinál semmit, bármi megtörténhet. (...) Viszont a múlt tapasztalataiból kiindulva ez a háború sem fog kompromisszummal véget érni, ha csak nem történik valami nagyon-nagyon drasztikus dolog” – húzta alá.
„A háború folytatódni fog”
A szakértő kitért arra is, hogy az optimisták abban reménykednek, hogy egy vagy két hónapon belül a fegyverek nyugodni fognak, de Castel szerint nem így lesz, „és
ez a háború egészen addig folytatódni fog, amíg egy egészen egyértelmű döntés meg nem születik”
– zárta gondolatmenetét a biztonságpolitikai szakértő.
A videót alább tekinthetik meg:
Nyitókép: Földházi Árpád/Mandiner