Kissinger: Három lehetséges kimenetele van a háborúnak

2022. augusztus 05. 14:07

Amerika korábbi külügyminisztere szerint bizonyos területek elengedése, amelyekhez hozzátartozik a Krím is, szükséges lesz ahhoz, hogy a háború lezárható legyen.

2022. augusztus 05. 14:07
null

Henry Kissinger a Spectatornak adott interjút, amelyet a Neokohn szemlézett. A diplomata szerint jelenleg három lehetséges kimenetele van a háborúnak.

Az első szerint Oroszország győzelmet arat:

„Ha Oroszország ott marad, ahol most van, akkor Ukrajna 20 százalékát és a Donbasz nagy részét, az ipari és mezőgazdasági fő területet, valamint a Fekete-tenger menti földsávot meghódítja. Ha ott marad, az győzelem lesz, az elején elszenvedett kudarcok ellenére is. A NATO szerepe pedig nem lesz olyan meghatározó, mint korábban gondolták” – fogalmazott.

A második egy szélesebb háborúba torkollás:

„A másik kimenetel az, hogy Oroszországot megpróbálják kiszorítani a háború előtt megszerzett területeiről, beleértve a Krímet is, és akkor felmerül magának az Oroszországgal való háborúnak a kérdése, ha a háború folytatódik.”

„A harmadik kimenetel, amelyet Davosban felvázoltam, és amelyet benyomásom szerint Zelenszkij most már elfogadott, az, hogy ha a »szabad nép« meg tudja akadályozni, hogy Oroszország katonai hódításokat érjen el, és ha a harcvonal visszatér abba a pozícióba, ahol a háború kezdődött, akkor a jelenlegi agresszió láthatóan legyőzetett. Ukrajna abban az alakban fog újra létrejönni, mint amilyen a háború kezdetekor volt: a 2014 utáni harcvonal. Újra lesz fegyverkezve, és szorosan kapcsolódik majd a NATO-hoz, ha nem is annak része. A fennmaradó kérdéseket pedig tárgyalásokra lehetne bízni” – mondta Kissinger.

Kissinger szerint bizonyos területek elengedése, amelyekhez hozzátartozik a Krím is, szükséges lesz ahhoz, hogy a háború lezárható legyen. Azonban ehhez arra is szükség lenne, hogy az ukránok visszaszorítsák az oroszokat azokról a területekről, amiket idén foglaltak el.

A volt külügyminiszter szerint a harmadik kimenetel lenne a legideálisabb a Nyugatnak.

Kínáról 

Az interjúban Kissinger kitért az Egyesült Államok Kína-politikájára is.

„Az Egyesült Államok Trump óta úgy tűnik, hogy a Kínával szembeni politikáját azon az elven folytatja, hogy ha szövetségeket épít Kína körül, az meggyőzi Kínát, hogy elfogadja a nyugaton kialakított magatartási szabályokat” – mondta a diplomata.

„Kína évezredes történelme egy olyan ország története, amely nagyságrendekkel dominál a térségében. Ez olyan külpolitikai stílust alakított ki, amelyben befolyását teljesítményének nagyságrendjével, magatartásának fenségességével keresi, amelyet szükség esetén katonai erővel erősít, de nem ural. A Kínával szembeni hosszú távú politikának tehát két elemre van szüksége: az egyik a kellő erő, hogy a kínai hatalom ott, ahol dominánsan megjelenik emberére találjon. De ugyanakkor kell egy olyan koncepció, amelyben Kína egyenrangú félként és a rendszer résztvevőjeként tekinthet magára” – fejtette ki Kissinger, aki szerint nem helyes a Tajvanra való koncentrálás, amely csak konfrontációt szülhet.

Fotó: John MACDOUGALL / AFP

Összesen 206 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tiszafa
2022. augusztus 06. 11:54
Van egy negyedik változat is. A háború elhúzódik minimum az USA 2024-es elnökválasztásáig, vagy ha marad a jelenlegi demokrata hatalom, akkor a háború az utolsó ukránig fog tartani függetlenül attól, hogy az oroszok éppen mekkora területet uralnak. Mert az elhúzódó háború az USA igen jelentős gazdasági érdeke, feltéve ha kordában tudja tartani odahaza az energia árakat.
Lanter
2022. augusztus 06. 11:33
Másik! Ha a teljes orosz leigázás jön létre egy orosz-magyar határt kialakítva és a magyar kárpátaljai testvéreink nem kívánnak majd az új orosz rezsim fennhatósága alá tartozni ezt népszavazással megerősítve, akkor a magyar kormánynak kutya kötelessége lesz ezt elfogadni főleg egy anyaországhoz tartozási kezdeményezést amit a ruszki örömmel teljesít persze némi eu befolyásért cserébe.van realitása...
Lanter
2022. augusztus 06. 11:08
A 4.óriási veszélyt látom a háború lezárására kedves kissinger úr az pedig az lenne hogy bukik ukrajnában az összes amerikai befektetés majd ezért cserébe egy külön titkos egységük odabasz európa legnagyobb atomerőművének a (ha nem lehet a föld az enyém másé se lesz elvén) majd ráfogják az ukrán-ruszki kombóra!!!! És évtizedekre megoldódik az ukrán föld vita.
Lanter
2022. augusztus 06. 10:57
Az egész kibaszott konfliktus leegyszerűsítve a mocskos amerikai pénzéhes rablócégek miatt van.ezt fizetteti az eu polgárral a milliárdokat küldözgető ursula és sleppje (nem az eu hanem az usa érdekek képviselői) jóváhagyásával!!!!! Mi az hogy ukrajnának milliárdok mennek???? Eu polgárok pénzei!!!!!! Ébresztő emberek megy az eu kifosztása!!!!! Itt nem lesz többé ezekkel nemhogy stagnáló lét de a teljes kiszipolyozás miatti minimum 30éves nyomorgás!!! Azonnali eu vezetés cserét vagy vége!!!!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!