Rendkívüli!

Orbán Viktor: Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból!

Az Európai Parlament ragaszkodik a jogállamisági mechanizmushoz

2020. december 15. 13:23

Az Európai Parlament nyomást igyekszik gyakorolni az Európai Bizottságra, hogy hagyja figyelmen kívül a jogállamisági mechanizmus kapcsán múlt csütörtökön kötött politikai alkut.

2020. december 15. 13:23
null

A jogállami fékről az EU27-ek vezetői által elfogadott nyilatkozatot „tartalmilag feleslegesnek” nevezi, az abban foglaltakat „az Európai Bizottságra nézve a végrehajtás során nem tartja jogilag kötelezőnek” és kilátásba helyezi a sürgősségi eljárás kezdeményezését az Európai Bíróságnál az a négypárti állásfoglalás-tervezet, amelyről szerdán készül szavazni az Európai Parlament – írta meg hétfőn este a Bruxinfo. 

Az Európai Néppárt, a Szocialisták és Demokraták, a Liberálisok és az Európai Zöldek által előterjesztett állásfoglalás-tervezet már az Európai Tanács jogszabályok értelmezéséhez való jogát is elvitatja és arra figyelmezteti a másik két intézményt, hogy számos jogi eszköz áll a rendelkezésére az uniós jog érvényesítésének kikényszerítésére. 

A négypárti szövegtervezet felhívja a figyelmet arra, hogy „a jogállami rendelet alkalmazását, célját és tárgyi hatályát” egyértelműen meghatározza a szóban forgó rendelet jogi szövege, és „az Európai Tanács rendeletről elfogadott következtetéseinek tartalma felesleges”– írja a Bruxinfo.

– áll az állásfoglalásban.

Az EP az állásfoglalásban azt is meg fogja erősíteni, hogy amennyiben egy tagállam keresetet nyújt be az Európai Bírósághoz, „a Parlament védelmébe veszi majd annak érvényességét a bíróság előtt és elvárja, hogy a Bizottság a Parlament álláspontja mellett lépjen fel támogatólag”. Ebben az esetben – fogalmaz a szövegtervezet – az EP sürgősségi eljárást fog kérni az Európai Bíróságtól – számol be a Bruxinfo.

A nyilatkozat tehát egyértelműen a Bizottság elnöke számára készült, kizárólag rajta múlik, hogy tartja-e magát az Európa Tanács által jegyzett megegyezéshez, mert annak nincs kötelező jogi ereje rá nézve. A nyilatkozat arra igyekszik rávenni Ursula von der Leyent, hogy az Európa Tanács ajánlását figyelmen kívül hagyva az eredeti, a Parlament által támogatott szigorú verziót hagyja jóvá a jogállamisági mechanizmus kapcsán. Emlékeztették őt arra is, hogy a Bizottságot a Parlament választotta meg, így elszámolással is a Parlament irányába tartozik. Ugyanakkor ennek az állásfoglalásnak – hasonlóan az Európa Tanács állásfoglalásához –  szintén nincs semmilyen jogi kényszerítő ereje.

Összesen 492 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
yndi
2020. december 17. 07:06
Persze, ez a tanácsi álláspont, rá van írva, úgyhogy szükségképpen a második olvasatban vagyunk. Az első olvasat még 2019 tavaszán volt, aztán 2020 novemberéig tartott az egyeztetés a Tanács és a Parlament között, és ez eredményezte a végül elfogadott szöveget. Úgyhogy ez már egy kompromisszum, igen, még ha Orbánnak ez is elfogadhatatlan.
yndi
2020. december 16. 20:42
OK, akkor így: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=consil%3AST_9980_2020_REV_1
yndi
2020. december 16. 20:42
Az utolsó link nem ment át, megpróbálom még egyszer: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CONSIL:ST_9980_2020_REV_1&from=EN
yndi
2020. december 16. 20:38
Az Európai Unió Tanácsa és a Parlament november 5-én egyeztek meg a szövegről, ami ez volt: https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-12616-2020-INIT/en/pdf Ennek az elfogadását akarta Orbán megakadályozni azzal, hogy november 18-án vétót jelentett be a költségvetésre. December 11-én az Európai Tanács elfogadta azt a nyilatkozatot, amely után Orbán visszavonta a vétót: https://www.consilium.europa.eu/media/47331/1011-12-20-euco-conclusions-hu.pdf December 14-én pedig az Európai Unió Tanácsa elfogadta ugyanazt a szöveget, amiről az EP-vel november 5-én megállapodott, és aminek az elfogadását Orbán meg akarta akadályozni: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CONSIL:ST_9980_2020_REV_1&from=EN Ezt hagyta most jóvá a Parlament nagy többséggel és a fideszes képviselők ellenszavazatával, és ezzel a jogalkotási eljárás lezárult.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!