Már Ázsiából is fenyegetőznek: csúnya pofonba szaladhat bele az EU
Katar nem blöfföl, ha az LNG-ről van szó.
„A Néppárt sem a kizárásról, sem a felfüggesztésről nem döntött” – mondja Gulyás Gergely a Mandiner Fidesz-felfüggesztést firtató kérdésére. A Miniszterelnökséget vezető miniszter lapunknak elárulta: az EPP belső vitájában a közép-európai országok kivétel nélkül a Fidesz mellett álltak, ahogy a franciák, az olaszok és a Lengyel Parasztpárt is. A németek kompromisszumra törekedtek, és a végeredményhez a CDU új elnökének támogatása is kellett. Gulyás szerint az a legfontosabb, hogy a Néppárt visszarángatható legyen a konzervatív-kereszténydemokrata irányba. Interjúnk.
Most akkor történt felfüggesztés vagy sem?
A Néppárt sem a kizárásról, sem a felfüggesztésről nem döntött. Tudomásul vették, hogy mi ugyanúgy, ahogyan 2000-ben az Osztrák Néppárt,
Ez a mi döntésünk volt, amit ők tudomásul vettek.
A mai nap után meddig marad a Fidesz a Néppártban?
Egyelőre a választásokig látunk. Az a legfontosabb, hogy Európában és Magyarországon is olyan többség jöjjön létre, amely a kereszténydemokrácia hagyományos értékeinek megőrzését fontosnak tartja, és amely egyértelműen elutasítja a bevándorlást. A vitának is ez volt a lényege. Minden olyan párt, aki bennünket megtámadott, korábban a bevándorlók kvóta szerinti szétosztását is támogatta. Az látszik, hogy az Európai Néppárt maga is megijedt attól, hogy elveszítheti a Fideszt, ennek köszönhetően az elnökség eredeti javaslatát is lényegileg módosították, hiszen mi azt nem tudtuk volna elfogadni.
Kik voltak a szövetségesei a Fidesznek a vitában?
Sok szövetségesünk volt. A közép-európai országok kivétel nélkül mellettünk álltak, valamint a franciák, az olaszok és a Lengyel Parasztpárt is kiállt mellettünk. Mint Európában sokszor, most is a németek súlya volt a döntő, ők láthatóan, amikor a kilépésünk veszélye fenyegette a Néppártot, akkor mindent megtettek annak érdekében, hogy egy számukra is elfogadható kompromisszum szülessen.
A skandinávok és a Benelux-államok pártjai, gondolom, nem nagyon marasztalták a Fideszt.
Ahogy megszoktuk tőlük, ellenségesek voltak velünk szemben. Azt gondoljuk, hogy
viszont mi mégsem szeretnénk őket kizáratni.
A CDU azon kívül, hogy a kizárást el akarta kerülni, mennyire volt konstruktív?
A CDU új elnökének támogatása nélkül ez a nekünk is megfelelő kompromisszum nem jöhetett volna létre.
Hogyan fog együtt dolgozni a két bölcsek tanácsa?
A magyar tanács az értékeléshez szükséges információkat át fogja adni a Néppártinak. A vizsgálat tényszerűen cáfolhatja az ellenünk felhozott vádakat. De ennél is fontosabb, hogy a Néppárt visszarángatható legyen a konzervatív-kereszténydemokrata irányba. Hosszú távú maradásunk ettől, és nem a bölcsektől függ.