Újabb járványveszéllyel nézett szembe az utóbbi hetekben Magyarország. Noha a kérődzőket támadó vírus nem veszélyes az emberre, a gazdasági károk kihatással vannak a mindennapi életünkre. Ráadásul egy állatok között terjedő másik kórokozó éppen most alakul át, növelve egy újabb pandémia kockázatát.
Több évtized elteltével újra megjelent hazánkban a haszonállatok közül elsősorban a szarvasmarhákat, a sertéseket és a juhokat támadó ragadós száj- és körömfájás vírusa: egy kisbajcsi telepen mutatták ki a szakemberek. A cseppfertőzéssel kifejezetten gyorsan terjedő, sokáig túlélő kórokozó közvetlen érintkezéssel ugyan embert is fertőzhet, ez ritka, és csupán enyhe bőrtünetek jellemzők. A betegség főként a párosujjú patás állatokra jelent veszélyt. A beteg állat patái és szája környékén hólyagok jelennek meg, a fertőzés lázzal jár, és nagy fájdalmakat okoz a jószágnak, amely emiatt étvágytalan, és nem vagy csak nehezen tud mozogni.
A vírus megállításában a legfontosabb tényező, hogy milyen gyorsan sikerül azonosítani a betegséget és megtenni a szükséges intézkedéseket. Mint a legtöbb fertőző állatbetegség esetében, ez utóbbi az érintett állomány szakszerű megsemmisítését jelenti. A hatóságok azonnal cselekedtek, de a betegség megfékezésének sikerességét akkor lehet tényként megállapítani, ha a kórokozó nem üti fel a fejét más állattartó telepeken.
A szakemberek eleinte azt gondolták, hogy Németországból jött a vírus, ahol szintén találtak fertőzött állatokat, a vizsgálatok azonban megállapították, hogy az idehaza megjelenő vírustörzs nem azonos a németországival. A hatóságok vizsgálják, hogyan lett behurcolva a vírus hazánkba, ám nem biztos, hogy sikerül azonosítani az eredetét.
Fotó: Shutterstock
Óriási gazdasági károk
Hiába a betegség terjedését megelőző gyors intézkedések, a gazdasági kár így is jelentős lesz. A haszonállatok között terjedő fertőzések megjelenésekor ugyanis exportkorlátozások lépnek életbe, amelyeket több hónapig fenntartanak a kereskedelmi partner országok. Ez azt jelenti, hogy
nemcsak a fertőzéssel érintett régióból, hanem az ország más részeiről is tilos kérődző élő állatot, illetve az állat húsát, tejét exportálni számos országba.
2018-ban az afrikai sertéspestis kitörése keltett ágazati pánikot Magyarországon és az EU több tagállamában, beleértve a legnagyobb sertéshús-előállító Németországot. A vírust itthon csak vaddisznóknál mutatták ki, ennek ellenére hazánk átmenetileg elveszítette exportpiacai egyharmadát, elsősorban a távol-keleti országok vezettek be korlátozást. Németországban a házi sertéseket is megtámadta a vírus, aminek következtében több éven keresztül nem vásárolt német sertéshúst például Kína sem. Az exportra szánt német áru ezért az európai piacokon rekedt, készletek halmozódtak fel, aminek kézzelfogható következménye volt, hogy a sertéshús ára 2021-ben rekordalacsony szintre zuhant.
Kínát, a világ legnagyobb sertéstartó országát is elérte a sertéspestisjárvány. Peking radikális fellépésének következtében több milliárd egyedet gyilkoltak le, gyakorlatilag felszámolták az ország óriási állományát, aminek jelentős piaci következményei voltak. A válság időszakának első felében az EU legtöbb országa hatalmas mennyiségben vitt ki sertéshúst Kínába. A járványgóc megállítása után azonban a kereslet csökkenése problémákat okozott Európában, elsősorban az új piacok hiánya miatt, ráadásul a korlátozásokat sem oldották fel azonnal. Az afrikai sertéspestis időszaka egybeesett a koronavírus-járvánnyal, ami az éttermek zárvatartása miatt egyébként is visszavetette a keresletet. Peking eltökélt szándéka volt a hatalmas hazai állomány mielőbbi visszaépítése, amihez takarmányra volt szüksége, emiatt az orosz–ukrán háború kezdeti időszakában tapasztalt globális élelmiszerár-emelkedéshez hozzájárult Kína óriási gabonaigénye is. A fertőző állatbetegségek tehát a közvetlen és közvetett károk révén nagyon sok embert sodornak nehéz helyzetbe.
Nagy István agrárminiszter és Orbán Viktor miniszterelnök a ragadós száj- és körömfájás betegség megfékezésével kapcsolatos munkát ellenőrzi egy kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen március 10-én Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Az ember sincs biztonságban
A vírusok folyamatos változása miatt nem állja meg a helyét az az állítás, hogy az ember egészsége nincs veszélyben. Vegyük például a madárinfluenzát, amely a haszonállatokat támadó legismertebb betegség. Jelenleg az Egyesült Államokban a legsúlyosabb a fertőzés, de időről időre az Európai Unió és Kína is megküzd vele. A madárinfluenza előfordulása a tavaszi és az őszi időszakban a legvalószínűbb, amikor a vándormadarak könnyedén megfertőzik a szabadon tartott baromfiállományt.
Bár a madárinfluenzát okozó vírustörzsek egyik legfőbb jellemzője, hogy csak madarakhoz képesek kapcsolódni, az Egyesült Államokban egy éve szarvasmarhákban is megjelent a H5N1-es törzs. Az amerikai helyzet akkor került a figyelem középpontjába, amikor a kórokozó más tehénállományokat is megfertőzött, vagyis már a kérődzők között is terjedni kezdett a gyors mutálódás következtében. A mezőgazdasági minisztérium egyből széles körű ellenőrzést indított, s kiderült, hogy az emberi fogyasztásra készült legtöbb tejben és tejtermékben kimutatható a madárinfluenza vírusa, vagyis a terjedés sokkal gyorsabb, mint gondolták.
A vírus gyors átalakulását mutatja, hogy az amerikai Betegségügyi és -megelőzési Központok (CDC) év elején azt közölte, 2024-ben azonosították az első embert, aki a madárinfluenza könnyen terjedő H5N1-es törzsével fertőződött. Eddig 70 emberben találták meg a vírust, és egy beteg belehalt a fertőzésbe. A madárinfluenza főleg enyhe influenzaszerű tüneteket okozott. A láz, a fáradtság és a nátha mellett jellemző a szem érintettsége, a kötőhártya-gyulladás. Fontos hangsúlyozni, hogy
valamennyien fertőzött állattal érintkezve kapták el a kórokozót, tehát emberről emberre még nem terjed a betegség,
járványhelyzetről nincs szó.
Újrakezdődik a vakcinabiznisz
Nem biztos azonban, hogy a vírus nem mutálódik hamarosan úgy, hogy emberek között is fertőzzön – ebben az esetben a CDC szerint újabb világjárvány törhet ki. Ennek megfelelően az amerikai kormány és az Európai Bizottság már tárgyal a gyógyszergyárakkal vakcinák kifejlesztéséről és nagy mennyiségű gyártásáról. Beszédes, hogy bár a betegség ellen már most is létezik bizonyítottan hatékony oltóanyag, a Moderna és a Pfizer gyógyszergyárak óriási amerikai támogatást kaptak az mRNS típusú madárinfluenza-vakcina kifejlesztésére. A Reuters januárban számolt be arról, hogy Washington a 2024-es 171 millió dolláron felül 590 millió dollárnyi (220 milliárd forintnyi) támogatást nyújt a Modernának. A gyógyszergyár pedig bejelentette, a madárinfluenza elleni mRNS típusú oltás a végső tesztelési szakaszba léphet.
Fotó: ROB ENGELAAR / ANP MAG / ANP via AFP
Az Európai Unió is úgy cselekszik, mintha nyakunkon lenne a következő világjárvány. Tavaly 40 millió adag madárinfluenza elleni vakcinára szerződött az ausztráliai központú CSL Seqirus gyógyszergyárral 2028-ig. Első körben 665 ezer adag oltóanyagot rendelt, a vakcina a vírus bármely törzsével szemben védelmet nyújt. Állításuk szerint a mezőgazdaságban dolgozók és az állatorvosok védelme a cél. Első körben Finnország juthat hozzá a hagyományos eljárással előállított oltóanyaghoz.
Közben
az Európai Bizottság arra készül, hogy megtiltsa a madárinfluenza-fertőzés elkerülésének leghatékonyabb módját, a ketreces baromfitartást.
Jelenleg ha megjelenik a vírus bármely magyarországi vagy uniós telepen, az állomány megsemmisítése mellett a környező – fertőzéstől mentes – állományok védelmének első és legfontosabb lépése a szabadtartásos baromfik bezárása, mivel így nem képesek érintkezni egymással vagy a vadon élő madarakkal. Brüsszellel szemben már most is eljárás van folyamatban az Európai Unió Bíróságán, mivel az ígért határidőre nem tiltja meg a ketreces baromfitartást, amelyet civil szervezeti akcióban, európai polgári kezdeményezésként követelnek a petíció aláírói.
A madárinfluenza időről időre Magyarországon is megjelenik, ám az eltelt években a nagy járványkitöréseket a gyors védekezésnek és a szigorú állategészségügyi előírásoknak köszönhetően – hasonlóan a ragadós száj- és körömfájás járványához – sikerült kordában tartani. Azonban nem árt szem előtt tartani: a globalizáció és a szabad mozgás lehetősége miatt az emberek mellett az állatok közt terjedő vírusfertőzések is előidézhetnek egy újabb világjárványt, ahogy 2020-ban is történt.
Fotó: Shutterstock
Kennedy: A vírus terjedjen el a madárpopulációk között
Ez év márciusáig bő egy év alatt 166 millió baromfit öltek le az Egyesült Államokban, aminek súlyos gazdasági következményei vannak. A tengerentúlon a tojás ára az egekbe szökött, és egyre több államban van készlethiány, a kereslet pedig nő. A vakcinázás központi kérdéssé vált. Donald Trump elnök azt várja el, hogy a hatóságok a baromfiállományok vakcinázásával próbálják meg megállítani a járványt. Trump szerint ez létfontosságú, mert a járvány további élelmiszerár-emelkedéshez vezet. Robert F. Kennedy Jr. egészségügyi miniszter azonban ellenzi a vakcinázást. Az oltásellenességgel vádolt politikus szerint a tünetek enyhítését szolgáló védőoltások – beleértve az mRNS típusú vakcinákat – tovább mélyítik az egészségügyi válságot, mivel elősegítik a vírus mutációját. Érvelése szerint azok a védőoltások, amelyek nem akadályozzák meg a vírusfertőzést, mindössze a tüneteket enyhítik, a szervezetet „mutációs üzemmé” változtatják, vagyis sokkal nagyobb a valószínűsége, hogy létrejön egy emberek között is fertőző madárinfluenza-törzs. Kennedy csapata ezért azt tanácsolja, hogy az immunizáció helyett szabályozott körülmények között lehetővé kell tenni a vírus elterjedését a madárpopulációkban, ezzel kordában lehet tartani a kórokozó átalakulását. A madarak oltását ellenzők szerint a Kereskedelmi Világszervezet szabályai alapján az oltott állatok és az azokból készült élelmiszer exportját erre való hivatkozással több ország is betilthatja.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Donald Trump mozgósítaná Kína ellen ázsiai szövetségeseit. Japánt azonban fontos gazdasági kapcsolatok fűzik az ázsiai nagyhatalomhoz, így ügyes stratégiára van szüksége, ha szeretné megvédeni gazdasági érdekeit, miközben Washingtonnal is megegyezésre törekszik a vámok enyhítése terén.
Ha siet, 2026 januárjára még elcsíphet egy időpontot a szemésznél. Pedig Tuskék határozottan megígérték, hogy hatalomra kerülésük esetén felvirágzik az egészségügy! Francesca Rivafinoli írása.
A bajor Keresztényszociális Unió politikusa egyetlen jelöltként indult az EPP elnöki tisztségéért.
p
1
2
12
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 9 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
survivor
2025. március 31. 14:19
Most min csodálkoztok ?
A nagy állatsűrűség éppen úgy járványt okoz, mint az embersűrűség.
8000 M embert mennyi sertéssel, marhával , szárnyassal kell/ lehet eltartani ?
Ha emberre nem fertőző a hús , dolgozzák fel, autóklávozzák, stb., konzerválják , és osszák szét Afrikában .....
Múlté a kommunista lágerek ahol milliók éhen haltak . Nem fáradoznak lágerépítéssel , embereket pusztító vírus háborús fegyver . Élelmiszerek megcélozták , nem lehetetlen a következő a vizek növények .
Oroszok ukránoknál a nyugat által működtetett víruslaboratóriumot szét bombázták . Kiderül Z emberiség ellen háborúra készült atomreaktorokat hidakat gátakat ukrán területen bombázta. Z Hitlert hajazza.