„Az állattartásról mindig átgondoltan és felelősséggel kell dönteni, hiszen akár évtizedekre köteleződünk el egy társ mellett” – állatvédelemért felelős kormánybiztos a Mandinernek

2024. december 25. 16:37

A hazai állatvédelem történetében példátlan átfogó és összetett munkát végzett a kormányzat valamennyi partnerszervezetével – tudtuk meg Ovádi Pétertől, állatvédelemért felelős kormánybiztos. De mit takar pontosan a Gazdajogsi? Mi módon lehet még hatékonyabban fellépni a szaporítók és az állatkínzók ellen? Interjúnkból kiderül!

2024. december 25. 16:37
Krupincza Mariann
Krupincza Mariann

Nyitó- és belső kép: Kovács Bálint

Milyen évet zár az állatvédelem? Milyen fontosabb előrelépések történtek 2024-ben?

Az elmúlt év során a hazai állatvédelem történetében példátlanul átfogó és összetett munkát végeztünk. Az állatvédelemmel foglalkozó civil szervezetek minden eddiginél jelentősebb anyagi támogatásban részesültek, és 

kiemelt figyelmet fordítottunk az ivartalanítási programok kiterjesztésére is. 

A felelős állattartás népszerűsítésére irányuló edukáció keretében rekordmennyiségű gyermeket és felnőttet értünk el, emellett elindítottuk a hatósági jogalkalmazók képzését is. Együttműködő partnereink száma folyamatosan bővült, és örömmel tapasztaltuk, hogy a vállalati szektor egyre aktívabban kapcsolódik be az állatvédelem ügyébe. A tudományos és kutatási tevékenységek ösztönzése szintén nagyobb hangsúlyt kapott. Csak hogy párat említsek, 2024-ben is 500 millió forintos keretösszegű pályázatot írtunk ki a civilek számára, az Állatvédelmi Témahéten több mint 315 ezer gyermek vett részt, és 2421 oktatási intézmény csatlakozott. Továbbá betiltottuk a kutyák és macskák értékesítését az állatvásárokon, és a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány is kiemelkedő állatvédelmi tevékenységet folytatott 2024-ben. Ezúton is szeretnék köszönetet mondani minden partnerünknek és minden magyar állampolgárnak, aki 2024-ben hozzájárult az állatvédelem előrehaladásához.

A szigorú szabályok és a büntetések ellenére még mindig hallani rémtörténeteket. Legutóbb a magyar-osztrák határ közelében kapcsoltak le egy szaporítót. Miként lehetne az ilyen személyek ellen még hatékonyabban fellépni?

Jogalkotás területén azt hiszem megtettük a szükséges lépéseket az illegális szaporítás visszaszorítására; bevezettük a kötelező FELIR-regisztrációt a kedvtelésből tartott állatok kereskedelmi tevékenység keretében történő forgalmazására, 

az úgynevezett „állatkínzó szaporítást” büntetőjogi környezetbe helyeztük, már 5 év szabadságvesztés is kiszabható az elkövetőkkel szemben.

Kétségtelenül a prevenciós hatása is jelentős a rendelkezésnek. Legfrissebb módosításunk szerint pedig állatvásárokon nem lehet többé kutyákat vagy macskákat értékesíteni, ami szintén az illegális szaporítók tevékenységének visszaszorítását célozza. Továbbá elengedhetetlen az állattartói tudatosság növelése is, mindenki számára világosnak kell lennie, hogy amennyiben állatot szeretne tartani, akkor vagy állatmenhelyről fogadjon örökbe, vagy ellenőrzött tenyésztőtől vásároljon. A kettő között nem lehet átmenet. Pontosan ezért is újul meg 2025-ben az ingyenes Gazdijogsi programunk, hogy minél többekhez eljuttassuk a felelős állattartás – és állatválasztás írott és íratlan szabályait.
Mint az osztrák szaporító esetében, úgy minden hasonló esetben szükség van a hatóságok, a rendőrség, az önkormányzat és civil szervezetek szoros együttműködésére. Ebben az ügyben példaértékű munkát végeztek a hatóságok és civil szervezetek is, köszönjük a munkájukat. Folyamatosan kapcsolatban voltam velük, a büntetőeljárás pedig folyamatban van a gyanúsítottal szemben. A mentésben részt vevő civil szervezetek tevékenységét természetesen anyagilag is támogatni fogjuk.

Ezt is ajánljuk a témában

Mióta nagyobb fókuszt kap az állatok jóléte, tudatosabbá váltak-e a gazdák? Nőtt-e az ivartalanítások száma? Miként lehetne még eredményesebben edukálni e téren a társadalmat?

Az online állatvédelmi párbeszédünkből kiderült, hogy a lakosság is kiemelten fontosnak tartja az ivartalanítást, hiszen a válaszadók 96,4 százaléka úgy vélte, hogy egy országos ivartalanítási programnak kiemelt szerepe lehet a kóbor állatok számának csökkentésében. Ezt követően már 2021-ben 18 ezer kisállat ivartalanítását finanszíroztuk a Magyar Falu Program keretében, de a civileknek szóló pályázatainkon is nagy hangsúlyt fektettünk erre a célra. 2023-ban a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány 2130 kisállat ivartalanítását támogatta és idén is 72 millió forintot fordított erre a célra. 

2025-ben kiemelt célunk, hogy egy újabb, teljes országot lefedő ivartalanítási programmal mérsékeljük a nem kívánt szaporulat mértékét.

Szintúgy az állatvédelem fontosságának tudatosítása és a fiatal generációk oktatása kiemelt célunk és feladatunk. Hisszük, hogy az állatvédelemben hosszú távú eredményeket csak a szemléletformálás és a megelőzés révén érhetünk el. A TeAdományozz! kampány során több mint 32 tonna állateledelt gyűjtöttünk össze, míg a TeSétáltasd! programmal a résztvevők – gyermekek, szülők és pedagógusok – összesen több mint 58 ezer kilométert sétáltak kutyákkal. 

Nem egy példát hallottunk már, hogy a gyermekek is edukálják a szülőket, hiszen hazaviszik a megszerzett tudást és információkat. 

Milyen kapcsolatot tartanak fenn az állatvédőkkel és az állatorvosokkal? Jövőre terveznek-ezekkel a csoportokkal nagyobb projektet, akciókat?

Mindig elmondom, hogy az állatvédelem egyik, hanem a legfontosabb szereplői az állatorvosok, hiszen a gyógyításhoz szükséges ismeretekkel egyedül ők rendelkeznek. Az Állatorvostudományi Egyetem és Magyar Állatorvosi Kamara is együttműködő szakmai partnerünk, a közös rendezvényeken, konferenciákon túl idén támogatásunkkal létrejön hazánk legelső tudományos állatvédelmi folyóirata, illetve a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány 10 millió forinttal támogatta az állatorvostan-hallgatók ingyenes ivartalanítási projektjét. 

A jövőben még szorosabbra kívánjuk fűzni az együttműködést és tervben van az állatorvosi ügyeleti rendszer megreformálása is.

Az állatvédő civil szervezetek munkája szintúgy rendkívül fontos, munkájukért nem tudunk elég hálásak lenni. Idén is 500 millió forintos keretösszegű pályázatot írtunk ki számukra és a közös munkát biztos alapokra helyeztük, hiszen számítunk gyakorlati meglátásaikra, tapasztalataikra is. A jövő évben is folytatni kívánjuk az anyagi támogatásukat, de több közös projekt is várható még velük.

„Az állatvédelem fontosságának tudatosítása és a fiatal generációk oktatása kiemelt célunk és feladatunk” – hangsúlyozta a Mandinernek Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos. Fotó: Kovács Bálint

Közeleg a karácsony, és nem ritkán a családok ilyenkor örvendeztetik meg egy kisállattal a gyerekeiket. Mi az, amire egy friss gazdinak figyelnie kell?

Az állatok nem csupán ajándékok, hanem érző, törődést és gondoskodást igénylő lények, tartásuk pedig hosszú távú elköteleződést és felelősséget jelent. Az ünnepi időszakban gyakoriak az érzelmi alapú, impulzív döntések, amelyek később megbánáshoz vezethetnek. Ezért 

az állattartásról mindig átgondoltan és felelősséggel kell dönteni, hiszen évekre, akár évtizedekre köteleződünk el egy társ mellett.

Azok számára, akik úgy döntenek, hogy családjuk új taggal bővül, remek lehetőséget kínál a 2025-ben megújuló ingyenes Gazdijogsi képzés, amely elméleti és gyakorlati tudást biztosít az állattartók számára. Az eddigi Kutyatartó Gazdijogsi mellett 2025-től elérhetővé válik a Macskatartó Gazdijogsi is, amely a felelős macskatartás minden területére kiterjed, beleértve a táplálkozást, az egészségügyi ellátást, a viselkedési formák megértését és a jogi szabályozást.

Az új platformon a Gazdijogsi Mini és a Gazdijogsi Junior programok is helyet kapnak, amelyek a gyerekek és kezdő gazdik számára nyújtanak alapvető ismereteket. Hosszú távú célként a személyes képzések újbóli bevezetése is tervben van, hogy 

a gazdik megfelelő tudással rendelkezzenek állataik jólétének biztosításához és a harmonikusabb társadalmi együttélés elősegítéséhez.

Amennyiben valaki mégis úgy dönt, hogy az állattartás nem fér bele az életébe, érdemes más alternatívát választania. Támogathat civil állatvédő szervezeteket adományozással vagy önkéntes munkával, így közvetlenül hozzájárulhat a gazdátlan állatok életminőségének javításához. Egy másik lehetőség a virtuális örökbefogadás, amely során az ajándékozó egy menhelyi állat gondozását segítheti anélkül, hogy az állatot hazavinné. Összességében úgy gondolom, hogy mielőtt bárki állatot tartana, mérlegelje saját körülményeit és lehetőségeit, informálódjon, ismerkedjen állatokkal és csak mindezt követően hozzon felelős döntést.

A kormánybiztosi feladatok mellett Veszprém vármegye 1. választókörzetének képviselője is. Milyen fontosabb fejlesztések valósultak meg az idén a térségében?

Az elmúlt években jelentős állami támogatás érkezett Veszprém városába és térségébe, amelyek alapvetően meghatározták a térség fejlődését. Az Európa Kulturális Fővárosa projekt, a Modern Városok- és a Magyar Falu Program keretében megvalósult beruházások nemcsak a helyi kulturális és turisztikai élet fellendítését segítették, hanem hozzájárultak ahhoz is, hogy Veszprém és a környező települések infrastruktúrája, gazdasági lehetőségei és közösségi terei megújuljanak. 

Ezek az állami források egyértelműen megmutatták, hogy milyen óriási eredményeket lehet elérni a közösségek támogatásával és fejlesztésével. 

A Magyar Falu Program keretében 2024-ben számos fontos fejlesztési pályázat valósult meg, amelyek hozzájárultak a vidéki életminőség javításához és a helyi közösségek támogatásához. Több mint húsz pályázat nyert támogatást, és a kötelezettségvállalások teljes összege meghaladta a 167 millió forintot. Ezek az eredmények is jól mutatják, hogy a Magyar Falu Program jelentős hozzájárulást nyújt a helyi közösségek fejlődéséhez, a mindennapi életkörülmények javításához és a vidék megtartóerejének növeléséhez. Szívből remélem, hogy 2025-ben is lesznek hasonló lehetőségek a vidéki közösségek támogatására, hiszen ezek a fejlesztések kulcsfontosságúak nemcsak a helyi infrastruktúra és életkörülmények javításában, hanem a vidék hosszú távú megerősítésében is. 

Nehéz hónapokat és két választást tudhatunk a hátunk mögött. Milyen reményeket fűz ezek fényében a következő évhez? Van-e olyan bejelentett kormányzati intézkedés, amelytől sokat remél? 

A politikai stabilitás és a közösségek ereje adja az alapját a jövő iránti bizalmamnak. 

A választások eredményei megerősítették, hogy a választóink hisznek a hosszú távú terveinkben és a közös céljainkban. A következő év egyik nagy reménye az Európa Sportrégiója pályázat, amely tovább erősítheti a térség hírnevét és közösségeit. A kormány intézkedései között kiemelt fontosságú a családokat és a közösségeket támogató programok folytatása, valamint a gazdasági stabilitás fenntartása. Ezen belül a sport és az egészséges életmód népszerűsítésére fordított figyelem kulcsszerepet játszhat, hiszen nemcsak közösségi, hanem preventív egészségügyi szempontból is meghatározó. Bizakodva nézünk a jövőbe, mert úgy gondolom, hogy a térségünkben élő emberek ereje és elkötelezettsége a legnagyobb biztosítéka annak, hogy tovább tudjunk fejlődni.

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!