Történelmi pillanat, amely bizonyítja Magyarország mozgásterét – szakértőt kérdeztünk a budapesti nemzetközi csúcsról

2024. november 07. 18:44

Moldicz Csaba szerint Donald Trump elnökségével sok uniós országnak módosítania kell stratégiáját, Orbán Viktor álláspontja pedig erősödni fog.

2024. november 07. 18:44
Maráczi Tamás

 Fotó: Fischer Zoltán

 

Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai rendezvénye zajlik csütörtökön és pénteken Budapesten a Puskás Arénában: 47 állam- és kormányfő vesz részt az Európai Politikai Közösség (EPK) informális csúcstalálkozóján, amelynek célja, hogy a tagállamok és régiós szövetségeseik megvitassák Európa biztonsági kihívásait. Valódi diplomáciai dömping ez a két nap, hiszen a csúcs után ugyancsak Budapesten tartja informális ülését az Európai Tanács, ennek fő témája az uniós növekedési paktum lesz, amely a jelenleg futó féléves magyar EU-elnökség prioritása.

Ezt is ajánljuk a témában

Az EPK-esemény jelentőségét az adja, hogy 

ez az informális találkozó csupán fél évente kínál kivételes alkalmat az európai országok és intézmények vezetőiknek a tárgyalásokra, 

ráadásul a budapesti csúcs egy nappal azt követően vette kezdetét, hogy eldőlt: a következő négy évben a Közösség fő transzatlanti szövetségese, az Egyesült Államok élén újra Donald Trump áll majd elnökként.

Kötetlen forma, kötött tartalom

Lapunk Moldicz Csaba EU-szakértőt kérdezte az esemény kapcsán, aki elmondta: az Európai Politikai Közösség egy francia kezdeményezésű platform, amelyet az ukrajnai háború kirobbanását követően hívtak életre azzal a céllal, hogy egy kötetlenebb vitaplatform legyen az európai vezetők számára. „Kellett egy fórum, ahol lehet beszélni, ahol nincsenek szabályok, nincsen intézményrendszer, nem terhelt a párbeszéd ideológiai prekoncepciókkal” – magyarázta a szakértő, aki szerint ennek az új formának a megteremtése igazából a nemzetközi és regionális intézmények kudarcát jelentik, ugyanis 

azok az integrációs formák kevéssé alkalmasak a valódi párbeszédek folytatására.

Az EPK másik gyakorlati haszna, hogy valós állami igényekről tudnak egyeztetni a vezetők, így az intézményi keretek (EU, Schengen, euróövezet... stb.) nélkül tudnak gazdasági projektekről beszélni – nem véletlen, hogy az EPK tagjai között ott vannak a kaukázusi államok vagy Törökország, hiszen a jelenkor fő problémája az energiaszükséglet betöltése, és ebben ezen régiónak kulcsszerepe van az európai kereslet betöltése szempontjából.

Változó uniós stratégiák, változó geopolitikai közeg

Az MCC Nemzetközi Kapcsolatok Iskolájának és a Külgazdasági Műhely vezetője a Mandinernek elmondta: az Európai Bizottság régóta politikai szerepet visz, politikai javaslatokat tesz, úgynevezett „közös értékekre mutogató külpolitikát diktál, amely sokszor együtt jár  demokráciaexporttal”, ez pedig éles ellentétben van azzal a valósággal, ahogy a tagállamok többsége látja a valóságot: ők gazdasági együttműködésekben látják leginkább a bilaterális kapcsolatokat.

Az Egyesült Államok eddigi külpolitikáját is ez jellemezte: a deal az volt, hogy 

Európa maradhatott gyenge, mert Amerika megvédte, cserébe azt kérte, hogy az európai országok úgy alakítsák külpolitikájukat, ahogy Washington szeretné. 

Trump a transzatlanti kapcsolatok ilyetén asszimetriáját nem nézi el tovább, ennek a világnak vége” – hívta fel a figyelmet Moldicz Csaba, hozzátéve, hogy Trump célja, miszerint Európa költsön többet a védelmére, hogy meg tudja védeni magát, rövidtávon ugyan fájni fog, végeredményben éppen európai érdek.

Arra a kérdésre, hogy bizonyos államok, amelyeknek kormányzatai nem titkoltan Kamala Harris leendő kormányával működtek volna inkább, hátrányba kerülnek-e Trump visszatérésével, a szakértő azt válaszolta: az összes olyan európai ország, amely a korábbi amerikai külpolitikai érdekek mentén határozta meg a saját stratégiáját, ezen stratégiák megváltoztatására kényszerül majd. 

Trump a békére törekszik, és ennek lesz hatása az európai külpolitikára

– tette hozzá. 

Az MCC kutatója úgy vélte, Trump visszatérésével újra konfliktusos Amerika-EU-viszony várható, de mivel ez a kapcsolat a „rövidtávú bilaterális tranzakciókra épül", mindig lesz korrekt együttműködés.

Orbán Viktor pozíciója

Trump beiktatásával a magyar kormány több politikája komoly transzatlanti támogatót kap majd az Egyesült Államok új kormányzata személyében, így Orbán Viktor kisebbségi álláspontja az EU-ban is megemelődik majd – lapunk ezen felvetésére Moldicz Csaba  leszögezte: Trump győzelmével világos lett, hogy „az a narratíva, amely a nyugati mainstream médiában jelen volt, miszerint az Orbán-kormány nemzetközi mozgástere beszűkült, abszolút nem állja meg a helyét”, sőt, éppen 

ezzel jött el „egy történelmi pillanat, amikor vélhetően meg lehet valósítani a konnektivitás, a gazdasági semlegesség stratégiáját”. 

A szakértő szerint a magyar mozgásteret mutatja az is, hogy a magyar külpolitika képes arra, hogy ilyen nagyszabású rendezvényt lebonyolítson ezekben a napokban.

Arra a felvetésre, hogy a magyar-uniós viták hőfoka lejjebb száll-e Trump érkezésével, Moldicz Csaba azt válaszolta, hogy szerinte az Európai Bizottság álláspontja nem fog megváltozni a vitás kérdésekben (migráció, demokrácia, jogállamiság), de 

a direkt brüsszeli nyomás talán csökkenhet Magyarországon. 

Trump megjelenésétől függetlenül azonban „az eurótranszferek kártyája továbbra a Bizottság kezében marad, és ezeket ki is fogja használni” – tette hozzá.

Ukrajna-politika: új szelek fújnak

Donald Trump békét akar, ez a stratégiai célja, de hogy miként fog ez megvalósulni, azt nem lehet még tudni. Kérdésünkre, miszerint ha választási ígérete betartásával valóban tűzszünetet tud elérni személyes közbenjárásával az orosz és az ukrán fél között, akkor az EU-ban eddig kisebbségi magyar álláspont lesz a realitás, és ez pofon lesz a többségi álláspontot képviselő tagállamok számára, Moldicz elmondta: ezekhez a pofonokhoz Brüsszel hozzá lehet szokva, hiszen a bevándorlás kérdésében a német álláspont már megváltozott, így a háború és béke kérdésében is lehet változás.

Az MCC szakértője hangsúlyozta azt, hogy 

a háború lezárásában a tűzszünet lehet az első lépés, de ehhez az oroszokkal beszélni kell,

mert másként, vagyis párbeszéd nélkül nem lehet megállítani egy háborút sem.

Ezt is ajánljuk a témában

--

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
röviden
2024. november 07. 20:33
Meloni jó ott Macron és von der Leyen között. :)
Menhetten
2024. november 07. 19:44 Szerkesztve
“Ha én leszek az elnök, egy nap, vagyis 24 óra alatt véget vetek a háborúnak” – mondta Donald Trump még 2022 májusában a CNN-nek.. Pont annyira lesz béke 24 órán belül mint amennyire a ruszkik elfoglalták Kijevet 2 hét alatt..
herden100
2024. november 07. 19:35
🐿️-🇺🇸-🇭🇺-💚 vm.tiktok.com/ZNecbDBg1/ 🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰
sexykitty-5000142
2024. november 07. 18:51
🍓 ️ ­É­­r­t­­­é­k­­­e­l­­­d­ ­­­a­­­ ­­­s­­­z­­e­­x­­i­ ­­p­­u­n­­­c­­­i­m­­a­t­­­ 👉 𝐖­𝐖­­­𝐖­.­𝐗­𝟏­­𝟖­­­.­𝐅­𝐔­­𝐍
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!