Mi lesz a sorsa Magyar Péter mentelmi jogának?
A Polt Péter legfőbb ügyész indítványa az Európai Parlament elnökéhez, tőle pedig várhatóan az uniós szervezet jogi bizottságához kerül majd. Az Európa Parlament jogi bizottságának kell majd ugyanis kivizsgálnia az indítványt, amelynek része, hogy
az EP jogi bizottsága meghallgatást szervez majd Magyar Péternek. Ennek kapcsán fontos lehet megemlíteni, hogy amennyiben Magyar Péter úgy érzi, nincs takargatni valója, a folyamat ezen pontján akár önmaga is kérheti, hogy függesszék fel a mentelmi jogát.
Amennyiben Magyar Péter nem így gondolja/nem teszi ezt meg, az EP jogi bizottsága saját vizsgálatának lezárása után javaslattal fog élni az Európai Parlament felé, amelyben vagy javasolja, vagy nem javasolja majd a Tisza Párt-elnök mentelmi jogának felfüggesztésétését. Ilyen esetekben az Európai Parlament plenáris ülésén szavaznak majd a kérdésről az Európai Parlament képviselői.
Az EP-képviselők mentelmi jogáról
Egyrészt létezik az abszolút mentelmi jog, a képviselőként kifejtett politikai tevékenység vonatkozásában, másrészt a személyes mentelmi jog, amely alapvetően a képviselő személyére gyakorolt nyomással szemben hivatott őt védeni. A fő különbség, hogy az első esetben a hivatali idő lejártával sem lehet eljárást indítani a képviselővel szemben, míg utóbbi esetén nincs akadálya, hogy az érintett mandátuma lejárta után meginduljanak vagy folytatódjanak a kapcsolódó büntetőeljárások.
Lapunk korábbi megkeresésére az Alapjogokért Központ vezető elemzője, Dornfeld László rámutatott: Magyar Péter esete az utóbbi körbe tartozik, vagyis a védelem nem abszolút – hívta fel a figyelmet Dornfeld.
Ilyen ügyekben helye van a mentelmi jog felfüggesztésének is, amelyet a magyar nyomozóhatóságok kérhetnek, ahogyan Polt Péter ezt most meg is tette.
Mint Dornfeld korábban kifejtette: a büntető- és közigazgatási jogszabályok megsértése tipikusan olyan esetkör, amikor kérésre felfüggesztik a mentelmi jogot, kivéve, ha felmerül annak gyanúja, hogy az eljárást politikai nyomásgyakorlásra használják egy képviselővel szemben. Bizonyos, objektív tényezőket is vizsgálnak, ezt követően dönt a bizottság arról, hogy javasolják-e a mentelmi jog felfüggesztését. A végső döntést az EP plenáris ülése mondja ki szavazás útján.
Ismerve Magyar Péter reakcióját a kérdéses ügyre, nehéz elképzelni, hogy ne azonnal politikai üldöztetésre hivatkozna majd képviselőtársai előtt”
– hívta fel a figyelmet az elemző.