Háború után éhínség: világszerte súlyos élelmiszerválságot okozhatnak az ukrajnai aknamezők

2024. szeptember 23. 20:05

Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense szerint évtizedekig elhúzódhat majd az aknamentesítés.

2024. szeptember 23. 20:05
Ukraine Crisis / Moshun

Nyitókép: Aknamezőre figyelmzetető tábla a Kijevi területhez tartozó Moshunban 2022. június 4-én. A települést az orosz invázió súlyosan elpusztította. (Hiroto Sekiguchi/Yomiuri/The Yomiuri Shimbun via AFP)

 

A The Economist egy cikke szerint az orosz–ukrán háború során telepített többmilliónyi akna súlyos élelmiszerválsághoz vezethet szerte a világon. Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) docense az InfoRádióban beszélt arról, hogyan és mennyi pénzből lehet ezeket az aknákat semlegesíteni. 

A szakértő szerint az ellenség előretörését megakadályozni próbáló aknamezők telepítése mindkét oldalon természetes velejárója a harcoknak, ami „sajnálatos tény, de egész biztos, hogy milliószám vannak aknák”. Ezeket a háború végén aztán fel is kell majd szedni, amire különböző eljárások vannak. A legbiztosabb a talajt szúróbottal átvizsgáló képzett tűzszerészek bevetése, ami viszont lassú, illetve a korszerű aknák esetében nem is feltétlenül hatásos, 

így valójában „nincs abszolút megbízható módszer” az aknák eltávolítására.

Az ezzel kapcsolatos leendő költségeket 30 és 40 milliárd dollár közé teszik, a helyzetet bonyolítja, hogy az aknák felszedésén kívül az Ukrajna területén található „fel nem robbant bombákat, befulladt tüzérségi lőszereket is hatástalanítani kell”. Mindez – mondja az NKE docense – évtizedekig is elhúzódhat, gondoljunk csak a délszláv háború következményeként Bosznia-Hercegovina bizonyos területein ma is meglévő aknákra. 

A brit újság azon felvetésére, hogy a rengeteg akna nemcsak Ukrajna újjáépítésének lehet majd gátja, de az ukrán gabona legnagyobb felvevőpiacainak számító afrikai és ázsiai országokban súlyos élelmiszerválságot is okozhat, Kaiser Ferenc kifejti: Kijev elsődleges célja az aknamentesítéskor a lakott területeket megtisztítása.

 

Összesen 56 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
HunCsz
2024. október 15. 14:02
Jajj már itt is itt van a fúvaros végzetségű súnyi, globalista ügynök.
kunfia1
2024. szeptember 24. 13:36
zsocc44 2024. szeptember 24. 04:56 • Szerkesztve Kaiser úr! Alig vártam, hogy szakértsen egy igazit! Nézze már meg a világ gabona termelőinek rangsorát! Ukrajna bizony nem jelentős, Németország, Franciaország és Ausztrália is többet termel, sőt Anglia is majdnem annyit, Oroszországról nem is beszélve. Mellesleg az ukrán katonai térképeken jelölik az akna mezőket, amiket telepítettek. " Segítek, Ukrajna olcsón termel.
2024. szeptember 24. 04:56 Szerkesztve
Kaiser úr! Alig vártam, hogy szakértsen egy igazit! Nézze már meg a világ gabona termelőinek rangsorát! Ukrajna bizony nem jelentős, Németország, Franciaország és Ausztrália is többet termel, sőt Anglia is majdnem annyit, Oroszországról nem is beszélve. Mellesleg az ukrán katonai térképeken jelölik az akna mezőket, amiket telepítettek.
bagira004
2024. szeptember 24. 02:14
Európára is az vár ami ukránokra ha a háborút folytatják . Elkényelmesedett gazdag nyugat mikor ébred fel , azt hiszik csak a magyarokat pusztítják ki közben velünk pusztulnak . Putyin megmondta az atom fegyvere készenlétben élesítve felkészült , ha Amerika - eu ukránoknak hosszútávú fegyvereket ad akkor kijelölt célpontokat célba vesz az pedig nem Magyarország . Nem lehetetlen Oroszok megelőző csapást mérnek arra a nyugatra akik a keleti energiát el szeretné rabolni. Úgy tűnik amerikai választás előtt a III világháborút az eszetlen nyugat el akarja indítani.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!