Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay
Az Európai Unió nemzetközi szerepe – sodródás az árral címen szervezett beszélgetést az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány a 33. Tusványosi Szabadegyetemen. A témában Panyi Miklós, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára és Molnár Zsolt, az MSZP pártigazgatója, országgyűlési képviselő ütköztették egymással érveiket. A moderátor Bendarzsevszkij Anton, az alapítvány igazgatója volt.
Molnár Zsolt kijelentette, hogy az Európai Unió bővítése fontos érdek, Svájcon kívül minden ország érdekelt abban, hogy tagja legyen az EU-nak a kontinensen. „Az EU-nak sok-sok nehézséggel kell szembenéznie, vannak olyan válságtünetei, amelyek túlmutatnak az uniós kereteken.
Ilyen többek között az elöregedés vagy a vendégmunkások kérdése”.
Mindezekhez hozzájött még a több mint két éve tartó háború – tette hozzá.
Bendarzsevszkij Anton arra is kíváncsi volt, hogy a beszélgetésben résztvevők szerint jó válaszokat, megoldásokat ad-e Európa a felmerülő gazdasági és társadalmi kérdésekre.
Panyi Miklós kiemelte, hogy meglátása szerint a demográfiai válság a legnagyobb probléma: az uniós tagországok társadalma elöregedik. Felidézte, hogy a reprodukciós ráta a 70-es, 80-as években fordult kettő alá.
Ez a reprodukciós egyensúlytalanság érezteti hatását már a gazdaságban is,
a munkaerőpiacról kilépők számát nem tudják a munkaerőpiacra belépők pótolni. Ez is súlyos nyomás alá helyezi az összes gazdaságot.
„Ebből sok probléma fakad, elég csak a versenyképesség vagy a GDP fenntartására gondolni, de a migráció is idekapcsolódik. Ez egy erőltetett munkaerő-import, amely egy bizonyos dinamika felett újabb problémákat generál” – fogalmazott az államtitkár.
Molnár Zsolt ehhez kapcsolódóan elmondta, hogy Európában Németországban kizárólag német munkaerővel nem lehet majd pótolni a felmerülő hiányt. „Sőt, még uniós állampolgárokkal sem, az így kialakuló párhuzamos társadalmakkal járó problémák pedig komoly kihívást jelentenek. Meglehet, hogy Európa eddig ezeket a harcokat megnyerte, beolvasztották ideérkezőket. De az elmúlt években láttunk arra példát, hogy ez nem mindenhol járt megfelelő eredménnyel”.