„Nincs százszázalékos védelem” – szakértőt kérdeztünk Szijjártó életveszélyes ukrán fenyegetése kapcsán
Ha mindenképpen tárgyalni akarunk, akkor azt egy harmadik, semleges területen kellene megejteni – hangsúlyozza Földi László.
Ebből a történetből is tökéletesen látszik, hogy Ukrajna egy uniós tagfelvételre alkalmas demokrácia, míg Magyarország egy büntiben lévő diktatúra. Ja, nem…
A fenyegetés az fenyegetés. Legyen szó selyemlepedőre helyezett lófejről, újságpapírba csomagolt döglött halról („Luca Brasi már a halakkal alszik…”), névre gravírozott pisztolygolyóról vagy külügyi szolgálathoz címzett robbantással riogató levélről.
A fenyegetést pedig illik komolyan venni, akárhonnan is érkezik.
Na, nem azt mondom, hogy minden félőrült balliberális kanapéhuszár akasztást ígérő Facebook-posztja után állítsanak össze nyomozócsoportot! De ha egy ország külügyminiszterének felrobbantását ígérik ismeretlenek Ukrajnában, arra illik odafigyelni. És nemcsak a TEK-nek, amely szerv nálunk a védett vezetők életének megóvásáért felelős, hanem elsősorban az ungvári külügyminiszteri találkozót lebonyolító ukrán szakszolgálatoknak.
A hírek szerint Szijjártó Péter január utolsó napjaiban találkozik Dmitro Kuleba kollégájával Ungváron, amelyet ismeretlen levélíró – finoman szólva – nem javasol a magyar diplomácia vezetőjének, ellenkező esetben „robbanó” meglepetés várja.
Meglehetősen elkeserítő, hogy egy országban, amelynek sok százezer, sőt: milliónyi állampolgárát segítette hazánk biztonságos helyre kerülni, valakinek eszébe jut így fenyegetőzni.
De gondoljuk csak át, ki lenne képes egy ilyen kilátásba helyezett merénylet előkészítésére és végrehajtására.
Vagyis akadnak néhányan, akik készek és képesek lehetnek egy politikai merénylet végrehajtására. A levél tehát nem tekinthető üres fenyegetésnek.
Ehhez képest én azért eléggé hiányolom az ukrán titkosszolgálatok nyilatkozatát, amelyben legalább megígérik, hogy mindent elkövetnek a levélíró(k) kézre kerítéséért.
De hiányolom a nyugat-európai balliberális politikai elit elítélő, elhatárolódó nyilatkozatait, és a felszólítást, hogy Ukrajna tegyen meg mindent az odalátogató külföldi politikusok életének megóvása érdekében.
De valahogy semmi…
És akkor most képzeljük el egy pillanatra, hogy Orbán Viktor elnöki találkozón Budapestre várja Volodimir Zelenszkijt… valaki pedig levélben értesíti Kijevet, hogy a népét mindenáron (értsd: erőszakos toborzással is) vágóhídra terelő diktátort (parlamenti ellenzéke nincs, választások nem lesznek… lehet máshogy hívni…?!), Volodimir Zelenszkijt egy névre szóló lövedék várja Budapesten…
Na, akkor nem lenne ilyen csend.
Akkor Brüsszeltől Washingtonig Strasbourgtól Berlinig mindenki a magyar hatóságok cinkos passzivitásáról beszélne.
Mert, ugye, Ukrajna egy uniós tagfelvételre alkalmas demokrácia, míg Magyarország egy büntiben lévő diktatúra… Ja, nem…
(Nyitókép: Sergei Supinsky, AFP)
Ezt is ajánljuk a témában
Ha mindenképpen tárgyalni akarunk, akkor azt egy harmadik, semleges területen kellene megejteni – hangsúlyozza Földi László.
Ezt is ajánljuk a témában
A volt külügyminiszter szerint ha a magyar kormány nagyobb barátságot tanúsított volna Ukrajna iránt, akkor nem került volna sor erre, de az ukránoknak is barátként kellene fogadniuk a magyar felet.