„A 15%-os társasági adó nyugaton adócsökkentést jelent, nálunk viszont adóemelést. És ugyanez a migránsok szétosztásának esetében is igaz,
amely a tranzit- és célországokban kevesebb embert jelentene, nálunk viszont jóval többet.
S miután mi és a lengyelek ebbe nem megyünk bele, zsarolással élnek, azzal fenyegetnek bennünket, hogy nem adják oda a forrásokat. A miniszterelnök erre szintén felhívta a figyelmet napirend előtti felszólalásában” – mondja lapunknak Kiszelly.
A miniszterelnök felvázolta, hogy Brüsszel ezekben a kérdésekben nem akar engedni, de Magyarország sem akar.
A migráció kérdésében világos véleményt formáltak a magyarok, most pedig majd Lengyelországban fognak október 15-én a migrációról népszavazást tartani, feltehetően hasonló eredménnyel” – tette hozzá.
Uniós pénzek visszatartása
„Éppen az uniós pénzek visszatartásával való fenyegetőzés és zsarolás miatt rendkívül fontos a fent említett energetikai kérdéskör megoldása is, hiszen, ha van energia, akkor idetelepülnek a gyárak. Ha van termelés, akkor van adóbevétel, illetve van munkahely. Ebből a szempontból az látszik, hogy a kormány először belső tartalékokkal akarja pótolni a kieső brüsszeli forrásokat” – jegyzi meg a politológus. Hozzáteszi: egy darabig működött az állampapír, most pedig a kormány külföldi – főként ázsiai beruházásokkal – próbálja meg pótolni az uniós források hiányát.
Most azt látjuk, hogy azt a pénzt, ami nem jön Brüsszelből, a kormány megpróbálja a működő tőkeberuházásokkal pótolni vagy kompenzálni,
mert ezeknek van egyfajta gazdaságfelhajtó ereje, illetve munkahelyeket teremtenek, s a termelésből van adóbevétel is” – magyarázza.
Kiszelly szerint, amit a miniszterelnök mondott, miszerint ha megjönnének a brüsszeli pénzek, akkor a költségvetési problémák nagy része is kisimulna, annyit jelent, hogy most meg kell előlegezni a magyar költségvetésnek a brüsszeli forrásokat, s a költségvetési hiány egy része ezzel is magyarázható.