Joe Biden nem tud leállni: további több tucat embernek adott kegyelmet
Rekordot döntött az amerikai elnök.
Daniel Miller szerint Magyarország hagyományosan mérsékelt álláspontokat képviselt, és épp az ellenfelei képviselnek szélsőséges ideológiákat.
Magyarország sokkal összetettebb hely, mint a mostani, rajzfilmszerűen autoriter ábrázolása – írja a TCW oldalon megjelent cikkében Daniel Miller.
A szerző szerint Magyarországot most elnyomó, autoriter pokolnak ábrázolják a hírekben, miközben a valóság pont az ellenkezője. Magyarország hagyományosan mérsékelt álláspontokat képviselt, és épp az ellenfelei képviselnek szélsőséges ideológiákat.
Miller kitér arra, a hegyek által körbevett Magyarországon fennmaradt a finnugor nyelv, és alapvető diplomáciai szerepe volt a keleti és nyugati hatalmak között. Az ezer évvel ezelőtti államalapítás idején nyugatról a Német-Római Birodalom, keletről Bizánc határolta.
– írja a szerző, aki a Danube Institute budapesti geopolitikai konferenciáján észlelte a változatos nézőpontokat, valamint a párbeszédet, amit az intézetet vezető John O'Sullivan segítségével tartanak fenn.
Daniel Miller arról is ír: nagy volt a különbség a „NATO-robot” Tony Abbott ausztrál exminiszterelnök, valamint Václav Klaus volt cseh elnök beszédének fogadtatása mögött – utóbbi álló ovációt kapott.
Miller szerint Abbott felidézte a méloszi dialógus történelmi alapmondatát,
miszerint „a nagyok azt tesznek, amit akarnak, és a gyengék elszenvedik, amit el kell”.
Abbott Oroszország és Ukrajna viszonylatában beszélt erről, de a szerző szerint ugyanígy igaz a mondat az Egyesült Államok és Európa viszonyára is.
A szerző felidézi Tocqueville-t, aki szerint az Egyesült Államok és Oroszország lesz a jövő két nagyhatalma – és a két hatalom dinamikája máig meghatározza a világ folyását.
Miller úgy látja: Európa most e két hatalom között őrlődik, ahogy Magyarország is hasonlóan járt a történelme során. A kérdés az, hogy Európa mennyire tudja újra felfedezni az erőegyensúly politikáját. A szerző szerint akár az is kimondható: ma csak Magyarország jelenti a Nyugatot.
(Fotó: MTI)