Dráma: csecsenekre lőttek a Putyin oldalán harcoló észak-koreai katonák, többen meghaltak
Az ukrán hírszerzés szerint az orosz–észak-koreai kombinált egységek egy nap alatt mintegy 200 katonát veszítettek.
Inna Szovszun szerint „az ukránok vérével mossák tisztára” az oroszok az energiahordozókért kapott pénzeket.
Az index interjút készített Inna Szovszunnal, ukrán parlamenti képviselővel, a parlamenti energetikai bizottság tagjával, gazdasági professzorral, az ukrán oktatási minisztérium 2014 és 2016 közötti helyettes vezetőjével.
A beszélgetés során a képviselő kifejtette, hogy opportunista magatartásnak tartja, hogy a magyar kormány nem támogatja az orosz energetikai szektor elleni szankciókat. Elmondta, hogy „a háború Ukrajnában nemcsak az ukránok létezéséről szól, hanem az európai és a globális biztonságról is”. Majd feltette a kérdést: „vajon örömmel vennék-e a magyarok azt, hogy orosz katonákkal és rakétarendszerekkel osztozzanak egy közös határon?” Leszögezte továbbá, hogy „Putyin európai kontinens elleni agresszióját ezért csakis a szankciók állíthatják meg”.
Sem megerősíteni sem cáfolni nem tudta a képviselő, hogy az országban még folyik orosz gáz.
Kiemelte, a jövőben az ukrán gazdasági célok közé tartozik, hogy bizonyítsák, Ukrajna megbízható és vonzó ország a befektetéseknek. Ezen felül sürgette a megújuló energiaforrásokra való átállást.
Inna Szovszun hangsúlyozta,
A képviselő azt állította továbbá, hogy „az ukrán külügyminisztérium és a mariupoli önkormányzat tudomása szerint az oroszok elhurcoltak mintegy hatezer embert oroszországi táborokba”. Ennek igazolására bizonyítékkal eddig nem szolgáltak.
Arra a kérdésre, hogy mit tehetne Magyarország még Ukrajnáért azt mondta, a repüléstilalmi övezet elrendelése lenne a legfontosabb. Erről korábban lapunk is közölt egy cikket, amelyből kiderül, hogy miért robbantaná ki egy Ukrajna feletti légtérzár a harmadik világháborút.
Ezek után a katonai eszközök szükségességéről beszélt. „Nem katonákat kérünk, hanem fegyvereket, lőszereket, egyéb eszközöket, hogy meg tudjuk védeni magunkat. Egyebek között harci repülőkre, légvédelmi és tankelhárító eszközökre van szükségünk” – mondta.
Végül az orosz gáz és olaj teljes embargójának fontosságát hangsúlyozta. Szerinte „Moszkva precedens nélküli árakon nyerészkedik, mi több, a piaci ár emelkedésével − szakértők szerint − idén az orosz államkasszába 17 milliárd dollárral több folyhat be”.
Kijelentette:
Végül azzal zárta mondandóját, hogy „ha Budapestnek a biztonság az első, akkor meglátásom szerint csatlakoznia kell az EU-s szankciókhoz, és hozzá kell látnia az orosz energiafüggőségének csökkentéséhez”.