Mit üzennek a békeidők Európa sírásóinak?
A terrorveszélyt hordozó illegális bevándorlás a legtöbb nyugat-európai helyszínen mostanra gyökeresen átalakította a mindennapokat.
Bár a bizottságnak dolgozó intézet bevonta az Alapítványt a hazánkat lejárató médiajelentés előkészítésbe, javaslatait lesöpörte az asztalról. Nagy Károly, a Transzparens menedzsere Jorge Fernando López Aguilar bizottsági elnök lapunknak adott nyilatkozatát politikai válaszként értékelte. Aláhúzta: „Mi egy olyan Európai Unióban hiszünk, ahol helye van a vitának, ahol az építő javaslatokat megköszönik, nem pedig lesöprik az asztalról és politikai támadás alá vetik a javaslattevőt.” Ebben bízva ismét a LIBE-bizottsághoz fordul a szervezet.
Médiafigyelő szervezetek egy nemzetközi koalíciója február végén fordult Vera Jourová EB-alelnökhöz és minden LIBE-s képviselőhöz a Transzparens Újságírásért Alapítvány vezetésével. Levelükben a jogállamisági jelentés egy jelentős részét meglapozó Médiapluralizmus Monitor módszertani hiányosságaira hívták fel. Arra például, hogy a rendszer nem transzparens – nem tudni, milyen módon váltják át a pontrendszerbe a megkérdezett helyi szakértők írásos válaszait.
***
Csakhogy az Alapítvány szakmai javaslataira nem kapott választ, egy a megkeresésükkel kapcsolatos újságírói kérdésre mégis reagált Jorge Fernando López Aguilar LIBE-elnök. A Mandiner.hu-nak adott interjút IDE kattintva tudják elolvasni.
Nagy Károly, az Alapítvány elnöke nyílt levelében úgy fogalmaz: szeretnének minden vádat és sejtetést határozottan visszautasítani, mert „a Transzparens Újságírásért Alapítványnál azért dolgozunk, hogy átláthatóvá tegyük a média működését, hiszen egy demokráciában a transzparens újságírás alap. Elemzőink, szakértőink úgy Franciaországban, mint Magyarországon tényalapú írásaikkal segítik elő ezt a folyamatot.”
Szakmai elismerésként tekintenek arra, hogy a Robert Schumann Center, amely az EU-s médiajelentés elkészítésért felel, felkérte őket a Médiapluralizmus Monitor szakértői stábjába azután, hogy bemutatták az EU-s jelentés módszertani hibáit és felhívták a figyelmet: a dokumentum nem alkalmas arra, hogy politikai döntés előkészítő anyagként szolgáljon.
„Félelmeink a belsős munkafolyamat során beigazolódtak, ezért úgy döntöttünk, hogy felelősségünk felhívni az Európai Unió vezetésének figyelmét ezekre a súlyos aggályokra, hiszen Médiapluralizmus Monitor megállapításaira alapszik az a Jogállamisági jelentés, amelyet az Ön által elnökölt bizottság készít” – írja.
Nagy Károly hangsúlyozza, szakmai felvetéseik helyett politikai választ kaptak. „Sajnáljuk, hogy válaszai minden szakmaiságot nélkülöznek. Ön érdemi válaszok helyett »putyinizálódást« emleget a jelentéssel kapcsolatos kritikánkkal összefüggésben feltett kérdésre. Ezt a leghatározottabban visszautasítjuk” – üzente a LIBE elnökének. Az Alapítvány menedzsere később leszögezi, a magyarok Közép-Európában a szocializmus időszaka alatt megtapasztalták, milyen az, amikor a rendszert érintő kritikáknak nincs helye.
– olvasható a nyílt levélben.
Mivel az ügy kiemelten fontos – véli az alapítvány menedzsere –, ezért az országgyűlési választásokat követően ismét a LIBE-bizottsághoz fordulnak, hogy a döntéshozók fogadják be szakmai javaslataikat.
Nyitókép: Facebook