Tessék mondani, ez már a világháború?
Joggal teszi fel a címbeli kérdést egyre több újságolvasó.
A rendező szerint nehéz megmondani, hogy ki engedte ki a háborús szellemet a palackból.
„Katasztrófa, ami történik” – nyilatkozta Vidnyánszky Attila az Indexnek. A rendező egész éjjel a televízió előtt ült és figyelte az ukrán fejleményeket.
„Nyilván mindenkinek megvan a maga felelőssége a kialakult helyzetben, a keletnek és nyugatnak is. Nem kellett volna kiengedni a háborús szellemet a palackból, a háború gondolatával játszani is bűn. Mindez hozzájárult ahhoz, ami most kezdődik” – véli a Nemzeti Színház kárpátaljai származású főigazgatója. Azt, hogy ki engedte ki a háborús szellemet a palackból, nehéz megmondani, szerinte „mindenki izmozott”. Felelőtlenül lett hergelve az egész ukrán vezetés az amerikaiak által. Azért mondja azt, hogy „ami most kezdődik”, mert
. Belelavírozta magát, Oroszország, ezt már nem lehet visszafordítani, az egész narratíva, a kommunikáció is erre utal.
„Nem tudom, hogyan lehet segíteni ezt a szerencsétlen népet, azon kívül, hogy a szolidaritását fejezi ki az ember. Az ukrán elnök azt monda, meg fogják védeni magukat, de azt nyilván nem mondhatja, hogy megadjuk magunkat. Nem tudom, mit kéne csinálni” – mondja Vidnyánszky. Ma este a Beregszászi Illyés Gyula Nemzeti Színház adná elő a Tótékat a Nemzeti Színházban, de nem fog tudni átjönni a beregszászi társulat, amelynek tagjai közül minden férfi megkapta a behívót. Vidnyánszky természetesen tartja a kapcsolatot az otthon maradottakkal, hiszen „az ember szíve csücske az a kis színház”, ahol az első téglákat ő rakta le, és ahol éppen elkezdte, vagy elkezdte volna rendezni A helység kalapácsát.
Nyitókép: Földházi Árpád, Mandiner