Beszéljünk hazánk mai napon történt és sokáig ünnepelt, úgynevezett fölszabadításáról

Április negyedike egy hazug, soha nem létezett ünnep mementója.

Átfogó felújítás kezdődik az író egykori birtokán.
Hamarosan kezdődhet az új látogatóközpont kialakítása a XII. kerület, Költő utcai Jókai-kertben – írja a PestBuda. Hozzátették: a munkálatok része a mára romos Steindl-villa felújítása, kibővítése és a történeti kert rendbetétele. A villa termeiben természetismereti kiállításokat, foglalkoztató- és előadótermeket alakítanak ki, az épület bővítésével pedig további fogadótereket hoznak létre. Kiírták a közbeszerzési eljárást a XII. kerületi Jókai-kert helyreállítási és fejlesztési munkálataira, írják.
A felhívás tartalmazza a műemlékileg védett Steindl-villa teljes körű felújítását, illetve a villa bővítését új épületrésszel, az egykori pince, földszint és emelet helyreállítását, veranda és rendezvényterasz kialakítását.
Jókai még 1853-ban vásárolta a birtokot
A Közbeszerzési Értesítő szerint a Jókai-kertet is fejlesztik. A történelmi területet megőrizve felújítják a bejárati kaput és kerékpártárolót, a belső utakat. Madáritatókat telepítenek, madárlest építenek és a régióra jellemző növényeket ültetnek. Parkolót hoznak létre kerékpártárolóval, lebontják a jelenlegi portát és a barakk jellegű pavilont.
Jókai Mór 1853-ban vásárolta,
vagyis a „hepehupás telket, elhanyagolt bányát” – miként Mikszáth Kálmán írta tudósításában. Az író az egykori kőbánya helyén néhány év alatt egy virágzó kertgazdaságot alakított ki, írják. Itt töltötte a nyarakat, a szüreteket, a kert nagy vendéglátásoknak is helyszíne volt. A Jókai-kert és a Steindl-villa fejlesztése a Széchenyi 2020 program keretében, az Európai Unió és a kormány 900 millió forintos, vissza nem térítendő támogatásával valósul meg. Az átalakítás várhatóan 2022 második felében fejeződik be, írja a PestBuda.
Fotó: hegyvidek.hu