Nincs végtelen fejlődés

2021. február 02. 16:41

Nem is lehetséges, sem logikailag, sem a tapasztalat alapján. Interjú.

2021. február 02. 16:41
Lánczi András

„Rég láthattuk a nyilvánosságban. Mi ennek az oka? 

Az, hogy intellektuálisan kezelhetetlenek a médiaszereplések. Az ember mond valamit, aztán rövidítik, megvágják – azt csinálnak vele, amit akarnak. Az interjúk célját az újságírók határozzák meg. Másképpen fogalmazva, használják az alanyt. Annak, hogy közösen előállítunk valamit – az újságíró és én –, a demokratikus harcban nincs lehetősége. Nem lehet úgy fogalmazni, hogy azt ne lehessen ötvenféleképpen értelmezni. Márpedig a közbeszédben a beszélő szándéka a legkevésbé fontos. Csakis az számít, hogy az elmondottakat mire lehet fölhasználni. De halkan megjegyezném a baloldaliak kedvéért, hogy Lukács György nagyon utálta az újságírókat. Mellesleg, ha már a demokratikus harcnál tartunk, a napjainkban is érvényes politikai-kulturális szakadáshoz érdekes olvasmány Lukács és Babits vitája vagy küzdelme, kiegészítésképp pedig John Lukacs Budapest, 1900 című könyve. A problémák gyökere, a mai demokrácia állandó politikai harcra épülő logikájának alapja épp az 1900-as év körül keresendő. Valahol itt kezdődött el a »hogyan nyírjuk ki egymást« politikája. 

Követi Önt az egyik utolsó nyilvános megszólalása, amely szerint az, »amit korrupciónak neveznek, az gyakorlatilag a Fidesz legfőbb politikája«

Mert a teljes gondolatot senki sem idézi, valószínűleg azért, mert a torkukon akadt. Tudják ők nagyon jól, mit mondtam előtte. Arról volt szó, hogy a Fidesz politikáját egyszerűen bűncselekménynek (lopásnak) nevezik, de amikor a kommunisták államosítottak, azt politikának. Hasonlóképpen politikának nevezik a privatizáció időszakát is. A történelmünk legnagyobb lopása a kommunisták államosítása volt, és napjainkig tartó problémáink és konfliktusaink gyökere pedig az, amit privatizációnak nevezünk. Nem kell aggódni, akiknek érteniük kellett, értették nagyon jól, amit mondtam. 

Még csak azt sem mondhatjuk, hogy ezek példátlan dolgok. Már Móricz is arról írt a Rokonokban, hogy a »csupa Makróczy« hogyan »rabolta össze« a vagyonát. Aki a bécsi udvarral jóban volt, az hatalmas vagyonra tett szert. De persze ez nem lopás, ez politika! 

Beszéljünk kicsit az egyetemről! Hogyan ítéli meg az eddig történteket, most, hogy lassan véget ér a megbízatása?

Kezdjük azzal, hogy a Corvinus esete egyedi, eltér a többi átalakuló egyetemi modellétől. A kísérlet lényege arról szól, hogy egy, az államról teljesen leszakadó egyetem képes-e üzleti-cégszerű elvek és szervezeti elgondolások szerint működni. Ennek azonban van egy nem igazán kalkulált következménye: kérdés, hogy összeilleszthető-e az üzleti morál az egyetemi morállal? A kettő logikája teljesen más, és ez finoman szólva is olykor komoly nehézségeket és konfliktusokat okoz. Egy egyetem ugyanolyan hierarchikus intézmény, mint – mondjuk – az egyház vagy a hadsereg. A céges világban csak főnök és beosztott van, ez teljesen eltérő tekintély-és előmeneteli viszonyokat alakít ki.”

Összesen 77 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Rick Deckard
2021. február 04. 18:57
"...intellektuálisan kezelhetetlenek a médiaszereplések. Az ember mond valamit, aztán rövidítik, megvágják – azt csinálnak vele, amit akarnak." Krekó Péter tudna erről mesélni. Más kérdés, hogy ő nem sunnyog és sopánkodik, hanem perel.
zolizolizoltan
2021. február 03. 07:17
Kádár rendszer utolsó évtizedében felismertük, hogy magántulajdonon alapuló középréteg és kkv szektor nem létezhet erős ellenzéki pártok nélkül, amelyek képesek a mindenkori hatalmat ellenőrizni. Ez volt a rendszerváltás előtti idők egyik legfontosabb magyar társadalomfilozófiai eredménye. Felismertük, amely hatalom gyengíti az ellenzéki pártok kormányzatot ellenőrző szerepét, diktatúra megtartására vagy kialakítására törekszik. Én még itt tartok. Miért nem erről beszél Lánczi András, az egyik fő társadalomfilozófusunk? Alacsony szintű az érvelése
mokány
2021. február 03. 06:55
Mindig van lejjebb.
Nyugati Ádám
2021. február 02. 23:43
A KONTRA-ban az interjút elolvasva jó érzés fogott el. Valami olyasmi, mint a megvilágosodás. Igen. Pontosan arról van szó, amiről nem szabad, illetve nem szokás beszélni. Továbbá arról, hogy a nyelvnek, a közlésnek, illetve a meghallgatásnak, azaz a közösségnek és a közösség tagjai közötti valós, azaz nem csupán virtuális kapcsolatoknak van alapvető szerepe az emberek életében. Ebben fontos, de nem kiemelkedő szerepe van a korrupciónak és a korrupció értelmezésének. Van a liberális értelmezés, amelyik az egyének boldogulási esélyeit akarja egyenlősíteni, és van a közösségi értelmezés, amely előnyben részesíti a közösség egésze fennmaradását szolgálók boldogulását. Ez utóbbi előnyben részesítést minősítik a liberálbolsevik hangadók korrupciónak. Ebben a kommentben csak elhebegni tudtam az első benyomásaimat olvasottakról. Minden értelmes magyar anyanyelvű embernek javasolom a cikk többszöri elolvasását.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!