HVG: Kitalicskázta frakciójából a pénzt az anyagi gondokkal küzdő Jobbik

2020. február 11. 14:37

Megoldotta az ellenzéki párt, hogy a sorozatos ÁSZ-bírságok ellenére működőképes maradjon, hiszen a HVG szerint alig több mint másfél év alatt minden más frakciónál többet fizettek ki általános, jogi- szak-, és kommunikációs tanácsadásra, de jutott a frakciópénzből a pártközeli elemzőintézetnek is a napilap szerint.

2020. február 11. 14:37

Mint azt a portál keddi cikkében írja, a képviselőcsoport 2018 májusától 2019 végéig tartó költéseit elemezve arra a következtetésre jutottak, hogy a 21 fős ellenzéki frakció lett a toronymagasan a legtöbbet költő képviselőcsoport az új Országgyűlés megalakulása után – az a kikért adatok alapján elköltött 380 millió forint majdnem kétszer annyi, mint a közel hatszor akkora Fidesz frakció eddigi költségei.

Ezekkel a százmilliókkal egyébként „visszanyerte” az ÁSZ által 2019-ben kiszabott büntetést is, hiszen az 270 millió forintról szólt – állapította meg a portál, amely azt is megállapította, hogy a közel 400 millióból több mint 145 millió ment a párthoz közeli IRÁNYTŰ Politikai és Gazdaságkutató Intézetnek: 2018 júniusától decemberéig fél évre 61,9 millió, 2019-ben pedig 82,8 millió. Ez jóval több annál a 2017-re szóló 34,6 millió forintnál, amelyről egy évvel később a 168 Óra számolt be, és annál az 50 milliónál is, amennyit a Népszava három évvel ezelőtti adatai szerint 2016-ban fizettek az addig is nagyrészt a pártból finanszírozott think tanknek.

Ismeretes, az intézet tulajdonos-ügyvezetője az a Forrai Richárd, aki korábban a párt korábbi frakcióigazgatója volt, de titulusai között Vona Gábor korábbi tanácsadói pozíciója is szerepelt. (Korábban a Direkt36 öt éve terjedelmes elemzésben fejtette fel, milyen szerepet játszott a pénzügyi szférából érkező Forrai a Jobbik politikai erővé válásában, említi meg vele kapcsolatban a lap.) Megállapítják, bár a 2018-as választás után felröppent, hogy a Jobbik anyagi nehézségei miatt megszüntetnék az intézetet, a cégnyilvántartás szerint éppen 2018-ban érte el története legnagyobb – 199 milliós forintos – árbevételét, és ahogy a parlamenti szerződésekből látszik, 2019-ben sem kellett éppenséggel nélkülöznie. A legjobban jövedelmező Iránytű-megbízás egy 2018 novemberi, 44 millió forintos közvélemény-kutatás volt az összesítés szerint, de 2019 márciusában és áprilisában is leesett a cégnek „elemzés”, illetve „szakpolitikai elemzés” címen 29,9 majd 28,8 millió forint.

A hvg.hu szerint azonban még az Iránytűnél és szolgáltató cégeknél is többet kaptak magánszemélyek, akiknek a neveit egyébként a meglévő szabályozás szerint nem adhatta ki az Országgyűlés Hivatala: az ellenzéki frakciónál összesen 246 ilyen szerződés – a HVG által látott megbízások több mint kétharmada – született, igen magas, 182,3 millió forintos összértékkel. A portál megállapítja, azt sem lehet tudni, hogy összesen hány emberhez jutottak feladatok: a dátumok alapján több, folyamatosan megújuló megbízásra lehet következtetni, de jócskán vannak azonos feladatra egymással párhuzamos szerződések is.

Nem segíti a tisztánlátást ezek körül az sem, hogy amíg – szavaik szerint – a többi frakció ráadásul szakterületenként vagy konkrét törvényjavaslatonként is meghatározta, hogy pontosan milyen szaktanácsokért fizetett, addig a Jobbiknál még csak utalás sincs erre: a 94 darab megbízás fut a bármire ráhúzható „szakpolitikát érintő tanácsadás” címen, 70 ezertől 3,6 millió forintig, összesen 53 millió forint értékben. Mint írják, a 168 Óra két évvel ezelőtti – még a GDPR-rendelet hatályba lépése előtt készült, tehát a magánszemélyek neveit is tartalmazó – összesítése szerint az ilyen megbízásokra költött akkori 38 millió forintból főleg a Jobbik ifjúsági tagozatának vezetőit és képviselőit, valamint vidéki politikusait fizette a frakció – ez most nem derülhet ki. Egy valamiről azonban nevesítve lehet tudni: a Jobbik szóvivőjének és új sajtófőnökének, Farkas Krisztinának havi 900 ezres – összesen 6,92 millió forintos megbízási díját. Az MTVA és a Hír TV egykori szerkesztő-műsorvezetője az egyedüli a listában, akit saját cégén keresztül fizet a frakció – olvasható a HVG-n.

Azonban arról is ír, hogy a 24 milliós kommunikációs kiadásokban nincsenek benne a Facebook-oldalak kialakítása, és az események fotós, illetve videós megörökítése: ezek összesen további 18 millió forintba kerültek, és 4 millió forintot a belső kommunikáció fejlesztésére is fizetett egy titkos magánszemélynek a képviselőcsoport.

A rendezvények költségein túl – amelyek között van a lap által „költséghatékonynak” titulált 2019-es frakcióülés – arról is ír a HVG, hogy a szerződött ügyvédi irodák között van a Jobbik ex-képviselőjének, a mandátumáról 2018 végén lemondó Staudt Gábornak irodája is, e célra 4,45 millió forintnyi megbízás jutott bő egy év alatt. Van egy névtelen ELTE-s tanulmányi szerződés is, ez havi közel félmillió forintról szól, 18 hónapos időtartamra. A serpenyő másik oldalára a HVG az autóbérlés költségeit teszi: megállapítása szerint a 2017-es 15,5 millióval szemben 2018 és 2020 között csak 14,1 milliót fizettek a Porsche Hungáriának.

(Mandiner)

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zakar zoltán béla
2020. február 11. 21:43
KubiKosok, történelmi film. Rendezte : oSZcar István
csanaki
2020. február 11. 17:37
Nehéz lehetett a HellerVilág Garázdaságának a nem is oly régen szerzett Ballik haverokat pocskondiáznia, vagy szóltak Fletóék, hogy most már újra lehet?
olajfa1
2020. február 11. 15:45
Szóval a HVG szerint is hazudik a Jobbik! Én is ezt mondtam mindig!
MZ/X
2020. február 11. 15:29
Megjött a kilövési engedély a Lyobbikra...! Nocsak...!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!