Lebukott Vitézy Dávid: Szentkirályi Alexandra hamar kiszúrta (VIDEÓ)
„Örülök Dávid, hogy a fővárosi munkádhoz az oldalamat és videóimat használod, sokadjára” – írta a Fidesz-KDNP fővárosi képviselőcsoportjának vezetője.
Az ügyészség később bejelentette: két ügyben hallgatták ki a DK-s képviselőt.
A DK politikusát kisebb tömeg fogadta a kihallgatás előtt, akik „Veled vagyunk!” skandálással és sípszóval fejezték ki támogatásukat az ellenzéki politikus felé. A DK politikusa mellett több párttársa is feltűnt a tömegben – a Mérce közvetítésén Gy. Németh Erzsébet, és László Imre vehető ki – de ott volt Harangozó Tamás, az MSZP politikusa, valamint Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő is, valamint Bősz Anett is élőben közvetítette az eseményt.
Varju László szerint ő egy „súlyos jogsérelmet szenvedett európai állampolgár”, akit a kihallgatása után rabosítani fognak. Ezt elmondása szerint az országgyűlési képviselők „elárulása teszi lehetővé” – itt név szerint megemlítette Kövér Lászlót. Úgy vélte, mindez azért történik, mert ők a Fidesz „választási csalása ellen” harcolnak, és felléptek a „kisajátított pártállami média ellen”, amikor azt a bizonyos öt pontjukat akarták beolvasni még 2018 végén.
Minden ellenzéki választót képvisel
Szerinte ami itt történik, az szégyen és gyalázat, szavai szerint „Orbán ügyészsége” azért támadt rá, mert élni akart képviselői jogaival, azokkal, amelyeket biztonsági őrök képében „az Orbán-kormány lábbal” tiport. Kitért arra is, hogy az MTVA-ban megtapasztalt ellenzéki szolidaritás hozzájárulhatott ahhoz az ellenzéki megállapodáshoz, aminek révén október 13-án győzött az ellenzék. Aláhúzta, nem hátrál meg minden megfélemlítés ellenére, akárcsak az ellenzék sem. „Hiába a fizikai erőszak, most minden ellenzéki szavazót képviselünk, mindazokat, akik nem fogadják el az orbáni diktatúrát” – jelentette ki a Központi Nyomozó Főügyészség előtt.
Kihangsúlyozta: megküzd a saját és a sajtó szabadságáért, majd beszéde végén kijelentette: mindenki bűnhődni fog, aki a nevét adta ehhez aljas színjátékhoz. Utolsó mondatában úgy fogalmazott: biztos benne, hogy az általa koncepciósnak nevezett eljárás is hozzájárul a Fidesz 2022-es „bukásához”.
Harangozó: Szégyellje magát az ország!
Hadházy Ákos szerint az elmúlt 30 év egyik legsúlyosabb ügye a mostani. Szerinte amikor Varju átlép az ügyészség kapuján, „az egy ember számára kis lépés lesz, de nagyon nagy lépés lesz azon az úton, amelyen Magyarország halad a demokráciából a diktatúrába”. Szerinte erről az útról a magyar kormány nem fog magától visszafordulni. Hozzátette, a magyar ügyészség szintet lépett, a „fideszes” tettesek védelme után mindent megtesz azért, hogy „legalizálja az erőszakot Magyarországon”.
Harangozó Tamás szerint ez egy szomorú nap, és ügy: szolidaritásból van jelen, abból a szolidaritásból, amit már megtapasztaltak az ellenzéki képviselők. Felidézte a Varju Lászlóval történeket, elmondta, nem akarta elhinni, hogy ezt őrületet a magyar parlament egyáltalán megtárgyalta, majd – utalva a fideszes képviselőkre – „az urak ott szemben röhögve megszavazták”. Elképesztőnek nevezte a történteket, majd kijelentette, hogy minden eszközzel fel kell lépnie ezzel szemben. Biztosította Varju Lászlót, hogy nem csak mögötte, hanem mellette is állnak. Reményét fejezte ki végezetül, hogy a magyar bíróság hasonlóan fog dönteni, mint a Hiszékeny-ügyben. Szerinte az országnak szégyellnie kell magát amiatt, ami Varju Lászlóval történik.
Ügyészség: Két ügyben hallgatták ki Varjut
Két ügyben, választás rendje elleni bűntett, valamint garázdaság vétsége és súlyos testi sértés bűntette miatt hallgatta ki gyanúsítottként hétfőn a Központi Nyomozó Főügyészség Varju Lászlót, a Demokratikus Koalíció (DK) országgyűlési képviselőjét – tájékoztatta a főügyészség vezetője az MTI-t.
Keresztes Imre közleményében emlékeztetett: a megalapozott gyanú lényege szerint Varju László 2018 februárjában az egyik budapesti egyéni választókerület országgyűlési képviselőjelöltjeként egy független jelöltnek anyagi juttatást ígért, hogy lépjen vissza a javára. A passzív választójoga gyakorlásának befolyásolására irányuló ajánlatot a férfi visszautasította - tette hozzá a főügyész. A másik ügy előzménye az, hogy 2018 decemberében több országgyűlési képviselő bement az MTVA székházába, ahol öt pontból álló követelést akart a köztelevízió adásában beolvastatni. A biztonsági osztályvezető közölte, hogy a zárt, védett területekre nem lehet belépni, de a képviselők továbbra is az élő műsor helyszínére való beengedésüket követelték – írta Keresztes Imre.
Garázdaság miatt azért folyik eljárás, mert Varju László – azért, hogy bejusson a stúdióba – nekirontott a biztonsági szolgálat sorfalának és dulakodás közben megszorította az egyik biztonsági őr vádliját. Súlyos testi sértés miatt pedig azért, mert Varju László később a székház első emeletén be akart menni arra a folyosóra, ahonnan a vezérlőhelyiségek és a hírszerkesztőség ajtajai nyílnak, és többszöri felszólításra sem távozott onnan. Erőszakos ellenállása miatt végül testi kényszert alkalmaztak vele szemben.
A politikus továbbra is ellenszegült, a földre feküdt, elkapta és kihúzta egy biztonsági őr lábát, aki emiatt a földre esett és nyolc napon túl gyógyuló sérülést szenvedett – közölte a főügyész. Az országgyűlési képviselő mentelmi jogát – Polt Péter legfőbb ügyész indítványára – az Országgyűlés mindkét ügyben felfüggesztette.
Varju László hétfőn vallomást tett, érdemi védekezést terjesztett elő, és védőjével együtt panasszal élt a gyanúsítás ellen.
(MTI, Mandiner)