Oktatófilm világbajnoki rekorddal: Párizs után Budapesten is Kós Hubert a hátúszás királya! (VIDEÓ)
A 200 méteres hátúszás olimpiai bajnoka a Duna Arénában 25 méteres medencében is megmutatta, ki az úr a háznál.
Önkormányzati választások, budapesti nagyberuházások, Tarlós István díszpolgári címe, Borkai-ügy és Vlagyimir Putyin látogatása – ezekről a témákról kérdeztük Gulyás Gergelyt, a Miniszterelnökséget vezető minisztert. Interjúnk.
Gulyás Gergely elmondta: elvégezték a választások elemzését, ám nem mindegy, hogy az eredményt önmagában vagy valamely korábbi évhez viszonyítva szemléljük. A 2006-os eredmények után mindenki óriási győzelemről beszélt, ugyanakkor látni kell, hogy idén a 2006-os évihez közel hasonló eredmény született, mégis más a megítélés, hiszen 2010-hez, vagy '14-hez viszonyítva már egészen más a helyzet.
Budapest
A Fidesz a fővárosban és több nagyvárosban fájdalmas vereséget szenvedett, ugyanakkor összességében újra közel kétharmaduk lenne a parlamentben. A fővárosról a kormánypárt nem kíván lemondani – hangsúlyozza a miniszter. Budapest és a kormány viszonya kapcsán elmondta, hogy mindazokat a feltételeket, melyeket Tarlós Istvánnak biztosítottak, szeretnék Karácsony Gergelynek is biztosítani a továbbiakban. A kérdés inkább az, hogy az új vezetés miként áll a leendő és már megkezdett projektekhez és beruházásokhoz. A kormány arra kéri az új vezetőket, hogy november 15-ig jelezzék szándékaikat. Ha a válasz nemleges lesz, a kormány újragondolja a felszabaduló pénzek sorsát.
Gulyás személyes véleménye szerint az, hogy Karácsony Gergely díszpolgárnak javasolta Demszky Gábort és Tarlós Istvánt is, sértés Tarlósra nézve. „Másfelől egy olyan meghamisítása a múltnak, amelyre Budapestnek nincs szüksége” – véli.
A Borkai-ügy
A Borkai-ügy kapcsán elmondta, igaza van Orbán Viktornak abban: jó lenne már túl lenni ezen az ügyön. Borkai Zsoltnak kell megítélnie, hogy tudja-e folytatni a feladatát, a vezetést és az emberek képviseletét. „Én azt gondolom, hogy ez rendkívüli nehézségekbe ütközne” – mondja a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Azonban kiemeli: Borkainak kell levonnia a következtetéseket az ügyben.
Az orosz elnök látogatása
Putyin látogatása is szóba került, melynek egyik legfontosabb napirendi pontja az orosz és a magyar vezető között a Paksi Atomerőmű bővítésének ügye, ami megkerülhetetlen az uniós karbonsemlegességi ígéret érdekében. A másik fontos téma az orosz gázszállítás kérdése. Ukrajna kapcsán annyit mondott, hogy az ország EU-ba való belépési szándékának megvétózásában nincs semmi új, hiszen Magyarország a kisebbségi nyelvi jogok biztosításának kérdésében továbbra is következetes, ugyanakkor készek tárgyalni az ukrán elnökkel.
Röviden kitért még arra is, hogy az uniós biztosi munka nem lesz könnyű feladat Várhelyi Olivér számára. „De készek vagyunk a feladatainkat ellátni” – hangsúlyozta Gulyás Gergely.