Mire vezethető vissza a szlovákiai magyarság alacsony választási hajlandósága?
Az alacsony választási részvétel talán annak is tudható be, hogy az itt élők nem érezték magukénak egyik jelöltet sem. Míg a győztes az ismeretlenségből érkezett, addig a kipróbált diplomatát a Smerhez fűződő viszonya tette elfogadhatatlanná. Mivel a második fordulóban már nem volt magyar nemzetiségű jelölt, ezért érthető a távolmaradás is valamilyen szinten. Čaputová a dunaszerdahelyi járásban könyvelheti el a legjobb eredményt, hiszen nagy arányban győzni tudott.
Ez az apátia mennyire jellemző általánosan a szlovákiai fiatalságra?
A választásokra általában az idősek, a középkorúak mennek el. Szüleim példát adtak nekem is, hogy részt vegyek minden választáson, éljek a jogaimmal és válasszak, ne csak szavazzak. Így tettem most is.
Az ifjú generációnak a politikával való szembenállása, közönye megmutatkozik
szinte minden egyes választáskor. Talán kevés pártnak van az ifjúsággal foglalkozó csoportja is, az iskolákban kevés szó esik a választások fontosságáról, magáról a demokratikus választási rendszerről.
Nemrég nemzetközivé dagadó botrányt okozott a két szlovák exfutballista által beterjesztett himnusztörvény, amely a magyar nemzeti imádság eléneklését szankcionálta volna. Az államfő azonban megtorpedózta a törvénytervezetet. El lehet felejteni akkor ezt a jogszabályt?
Azt gondoltuk, hogy az úgynevezett. zászlótörvény után már rosszabb nem lehet. Ha igen, akkor az már tényleg a koncentrációs táborok, a fasiszta és a kommunista rendszerek időszakát idézi meg.
Bár mind a mai napig háborús bűnösök vagyunk, mivel a Beneš-dekrétumok érvényben vannak.
Szóval a felvidéki magyarság helyzete egyik rendszer alatt, de a rendszerváltozás után sem rendeződött megnyugtatóan. Az új nemzetállam-építők egymásra licitálnak, például a mostani törvénytervezettel is. Két focistából lett politikus találmánya az egész. Egyikük Dušan Tittel, másikuk Tibor Jančula. Utóbbi még a DAC-ban és a Ferencvárosban is játszott. Nos, a két honatya kitalálta, hogy az már mégsem lehet, hogy a magyar himnuszt énekeljék a DAC-meccsen a szurkolók. Ez pedig a valóságban úgy nézne ki, hogy csak akkor énekelhető el a magyar himnusz, ha Magyarországról hivatalos küldöttség érkezik akár egy önkormányzati, vagy társadalmi, illetve sportrendezvényre. Ha nem, akkor jön a büntetés. Ami nem is kevés, pontosan 7000 euró.