Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
„Egyszerre vagyok újságíró és harcos” – nyilatkozza Bayer Zsolt, akivel a francia L'Incorrect című lap készített nagyinterjút. A jobboldali újság többoldalas összeállításban mutatja be az új kelet-európai politikai törekvéseket, címlapján Szent István budavári szobrával.
A kelet-európai országokról és az illiberális demokráciáról közölt összeállítást a L’Incorrect nevű francia jobboldali havilap. A L’Incorrect főszerkesztőjével, Jacques de Guillebonnal készült tavalyi interjúnkat ezen a linken olvashatják.
A L'Incorrect „Orbán megértette a magyar néplelket” címmel interjút közölt Bayer Zsolttal is, a Magyar Idők publicistájával is.
*
„Ön egy magyar televízió műsorvezetője és Orbán Viktor harcostársa, közeli barátja egyben. Végső soron újságírónak vagy politikai aktivistának tekinti magát?” – kezdi az interjút készítő Hadrien Desuin.
„Mindkettőnek, természetesen. Öntsünk tiszta vizet a pohárba: elméleti síkon léteznek objektív médiumok, a gyakorlatban viszont nagyon máshogy áll a dolog. Különösképpen Magyarországon és a többi volt kommunista országban, ahol a rendszerváltáskor a média a volt kommunista elitek uralma alá került. Minden antikommunistát aktivistának könyveltek el. A Fidesz alapító tagja vagyok, logikusnak tűnik tehát számomra, hogy egyszerre vagyok újságíró és harcos” – válaszolja Bayer.
Desuin a TV2 Fidesz-közeli kézbe kerülésére utalva afelől érdeklődik, nem fenyeget-e az a veszély, hogy kulturális hegemónia épül ki Magyarországon. Bayer szerint a csatorna megvásárlása nincs valós hatással a magyar politikai tájképre, az online média bír a legnagyobb követőtáborral, itt pedig szerinte totális a progresszív liberálisok dominanciája. A publicista elismeri:
a vasfüggöny mögött eltöltött évtizedek beoltottak minket az agymosás ellen.
„Steve Bannon egyszer azt mondta: Orbán Trump volt Trump előtt. Orbán is le szeretné gyűrni a hagyományos haladó médiumokat, és a közösségi oldalakon közvetlenül szólni a lakossághoz?” – teszi fel a kérdést az interjúkészítő.
„Trumpot azért választották meg, mert az embereknek elegük lett a média- és kulturális körökben tapasztalható dominanciából. Orbán viszont azért győzött, mert az elődjei mindent teljesen elkúrtak. A szociálliberálisok elrontottak mindent, amit csak el lehetett elrontani, és vég nélkül hazudtak az embereknek. Így különleges politikai lehetőség nyílt Orbán számára. Azért van továbbra is hatalmon, mert megértette ennek az országnak a lelkületét” – fejti ki Bayer.
„Ezt a lelkületet pedig a munka, család, haza hármas fejezné ki?” – kérdez vissza Desuin. Bayer a szerinte a Fidesz elődjének tekinthető Független Kisgazdapárt jelszavát – isten, haza, család – tekinti érvényesnek, „még ha az Isten szó jelentése, akárcsak másutt, sokat is vesztett az értékéből”. Bayer rámutat: Magyarország 500 évig idegen hatalmak uralma alatt élt, történelmi területének 70%-át elcsatolták, így
Hozzáteszi: a magyarok a Nyugathoz akarnak tartozni, ám szuverén országban kívánnak élni.
„Nem akarjuk, hogy mások mondják meg nekünk, hogyan éljünk, ahogy Judith Sargentini jelentésében is láttuk. A keresztény Magyarország története több mint ezer évre nyúlik vissza. Egész történelme a Nyugathoz köti. Szent István Bizánc helyett Rómát választotta! Ugyanakkor bizalmatlanság jellemzi a Nyugathoz fűződő viszonyunkat. Vegyük a csótány példáját, amit nálunk svábbogárnak neveznek. Németországban pedig franciabogárnak, ha már itt tartunk” – jegyzi meg nevetve Bayer.
Desuinnek a francia-magyar kapcsolatra vonatkozó kérdésére válaszolva elmondja: a magyar arisztokrácia sosem bírta úgy a francia nyelvet, mint például az oroszok, a német volt a művelt emberek nyelve. „Macron az elődjének népszerűségi rátájához közelít. Orbán-ellenes külpolitikát folytatva próbálja feljavítani a róla alkotott képet” – mondja Bayer.
A Nap keleten kel – az aktuális L'Incorrect-címlap Szent István szobrával
Bayer Zsolt szerint a nemzeti identitásokat elmosó európai identitás gondolata összeegyezhetetlen a magyar néplélekkel. „Harminc éve szuverén az államunk, nem hiszem, hogy erről egy magyar is lemondana” – véli, hangsúlyozva: az unió alapító atyái nemzetállamokban gondolkodtak. „A szupranacionális ideológia a progresszív és liberális idióták kreálmánya” – teszi hozzá.
Desuin közbeveti: Jean Monnet már úgy gondolta, hogyha eltörölnék a nemzetállamokat, az kedvező hatással lenne a gazdaságra. „Adenauer biztosan nem így látta. Az emberi élet azt érdemli, hogy gazdasági érdekeknek rendeljük alá? Nem akarom, hogy a gyerekeim egy tőkének alávetett világban nőjenek fel. Franciaországban minden ez ellen szól, ideértve a felvilágosodást és a nagy francia forradalmat. A franciák teremtették meg a nemzetállamot, ők asszimilálták a kisebbségeiket. Miért akarják lerombolni ezt az örökséget?” – reagál Bayer.
A francia riporter szerint Napóleon már egy európai birodalmat kívánt létrehozni, a franciák egy „univerzális nép” megteremtésében hittek, valamint abban, hogy Európából egy nagyobb Franciaországot csinálnak.
ami annyi bűntettet idéz meg. Nem felejti el viszont, hogy Albert Camus volt azon kevesek egyike, aki felemelte a hangját az 1956-os forradalom szovjet eltiprása ellen, miközben a Francia Kommunista Párt elvtársait elégedettséggel töltötte el az „ellenforradalom” leverése.
„A magyarok aggódnak Európa jövőjéért. Másfelől – és ez kisebbrendűségi komplexusukból fakad – azt mondogatják: a franciák most fizetnek meg a gyarmati birodalom álmaiért” – fejtegeti Bayer. Desuin azt feleli, Franciaországnak van gyarmati múltja, hosszú idő óta tanul együtt élni vele, Magyarország viszont nincs ilyen tapasztalata. „Ez nagyon igaz. Nem mi szálltuk meg a muszlimokat, hanem ők szálltak meg bennünket. Nem olyan távoli emlék ez, továbbra is fáj. Az Alföld elnéptelenedett a török megszállás következtében, ez okozta aztán Magyarország gyengeségét” – mondja a publicista.
„Nyugat-Európában a keleten uralkodó demográfiai tél miatt aggódnak!” – jelenti ki Desuin. Bayer rámutat: 1963-ban született, azóta a Föld népessége majdnem megháromszorozódott. A nyugati világ gazdag polgárai nem csinálnak gyereket, a nyomorban élőknek viszont nyolc-tíz gyerekük születik. Hozzáteszi: az európai pszeudo-humanitáriusok migránssegítő tevékenységét figyelve feltesszük magunknak a kérdést, mégis
„Az európai népek ráébrednek, hogy meg kell védeniük a civilizációjukat. Ennek érdekében pedig az alapokra, a nemzetállamokra kell támaszkodniuk” – zárja a beszélgetést Bayer.