Szijjártónak elege lett az álhírterjesztőkből: „Magyarországra veszélyt hozni büntetlenül nem lehet!”
„Könnyen lehet, hogy egy meghangszerelt titkosszolgálati akció keretében állt elő ez a helyzet” – jelentette ki a külügyminiszter.
Nemzetközi diák ENSZ-konferenciát szervez az Eötvös József Gimnázium.
Ma gimnazisták, holnap diplomaták - Budapest International Model United Nations (BIMUN)
Április 12-e és 17-e között háromszáz fős nemzetközi diák ENSZ-konferenciát szervez az Eötvös József Gimnázium.
A Budapest International Model United Nations nevű rendezvény mottója Állandóság a változásban (angolul, a konferencia hivatalos nyelvén Stability Amidst Change).
A BIMUN mottója mindig a világpolitikai fejlemények tükrében születik, így nem meglepő, hogy két éve a Civilizációk párbeszéde (Dialogue of Civilizations), tavaly pedig az Emelj hidat! (Building Bridges) szlogent választották a szervezők. Az idei arra fókuszál, hogy folyamatosan változó, konfliktusokkal teli világunkban elengedhetetlen egy olyan állandó megteremtése, mely nem nélkülözi sem a realitást, sem az emberséget. A nemzetközi közösség gyakran nem talál megfelelő válaszokat a felmerülő kérdésekre, a BIMUN diákközössége mégis – vagy épp ezért – fontos céljának tartja, hogy beszéljen a globális problémákról, amelyre 12 szakosodott ENSZ-bizottság modellezésével nyílik lehetőség. A szervek széles körben érintenek témákat a biztonságpolitikától kezdve a környezetvédelmen át az emberi jogokig, így a mottót igyekszünk a konferencia szellemiségén kívül a bizottságok munkájában is megjeleníteni.
A rendezvény során gimnazista diákok egy-egy országot képviselve öt napra valódi ENSZ-diplomaták bőrébe bújhatnak, és a legfontosabb globális politikai kérdésekkel foglalkozva kereshetnek megoldást világunk legnagyobb kihívásaira. A három napig tartó bizottsági üléseket követően a diákok a Közgyűlésen is részt vesznek, melynek során a bizottságok által létrehozott javaslatokat tárgyalják újra immár az egész ház előtt. A szimuláció tehát valóban élethű – sőt, a szervezőknek az utóbbi években lehetőségük nyílt arra is, hogy a végeredményként születő javaslatokat beküldjék a valódi ENSZ-nek. Nem csak ez egyedülálló az MUN-konferenciák közt, hanem az is, hogy néhány tanár segítségét leszámítva az egész rendezvényt – mind az operatív mind a szakmai részét – egy harminc főből álló gimnazista csapat szervezi meg. Model United Nations konferenciák egyébként az 1950-es évek óta világszerte léteznek, a Budapest International Model United Nations-ből pedig az idei lesz a nyolcadik.
De mégis mi értelme van mindennek?
Talán csak annyi, hogy háromszáz külföldi gimnazistát ide lehet vonzani azzal, hogy globális problémákról olvasson, gondolkodjon, beszéljen. Hogy így magyar gimnazisták is kedvet kapjanak ahhoz, hogy ugyanezért elmenjenek más városok más konferenciáira. Hogy benne folydogáljunk az Model United Nations nemzetközi véráramlatában, melynek a nyelvtanuláson, a nemzetközi kapcsolatok építésén és az új kultúrák megismerésén túl van még egy óriási előnye:
A résztvevő diákok észreveszik majd a világban az éhínséget, a vízhiányt, a természeti katasztrófák által teremtett reménytelenséget, az otthontalanság és a háborúk igazságtalanságát. Nem a gyűlölet, hanem a megértés; nem a változáson való üres kesergés, hanem a még abban is fellelhető állandóság megteremtésének igénye lesz az, ami meghatározza a mai fiatalságot. A világ gondjaival való hozzáértő foglalkozás értékké válik számukra, akik a jövő európai értelmiségét képzik. Ez a hozzáállás pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy a jövőben a megfelelő vezetők – akár az MUN világából kerültek ki, akár nem – majd sikeresen enyhíthessenek a világ problémáin.
A rendezvényről itt és itt lehet még olvasni , illetve a tavalyi konferencia zárófilmje megtekinthető ezen a linken: .