Magyarországon az élet ritmusa sokkal kiegyensúlyozottabb, az árak pedig hihetetlenül alacsonyak – mondják holland bevándorlók a rotterdami Algemeen Dagbladnak. A lapnak nyilatkozó holland ingatlanos szerint kuncsaftjai „többé már nem bírják a tömeges muszlim bevándorlást, ami Hollandiában történik. Magyarországon megőrzik azt az Európát, amit megismertek, jólétével és normáival együtt”. A magyarok munkamoráljával azonban még vannak gondjaik.
„Egy gazda lánya vagyok. Egész életemben arról álmodtam, hogy a természet közelében élhessek. Sosem találtam volna olyan helyet Hollandiában, amit itt találtunk” – mondja egy holland az Algemeen Dagblad riporterének. Ezt követően abba az irányba mutat, ahol a földjük található. Anita, Ria nevű barátjával 2011-ben érkezett a magyarországi Csemő faluba, ami egy órára található Budapesttől. „Egyáltalán nem az elsők között érkeztünk. Akkor már negyven holland élt itt.”
Azóta mintegy kétszázötven holland él Csemőn a lap szerint. Lehet, hogy Lianne and Ries van Terheijden is hamarosan csatlakozik hozzájuk. Négy házat néznek meg Vincent Eggermond ingatlanközvetítővel. Kíváncsian sétálnak be egy kobalt-kék redőnyös fehér házba. „Tisztának tűnik. Nem lesz sok munka vele.” Három hektár földdel együtt 50 ezer euróba kerül. A pár már hozzászokott az alacsony árakhoz. „Azért még mindig mosolyt csal az arcomra”, kacsint Ries. Ismernek néhány hollandot, akik már korábban meghozták ezt a döntést,
Hihetetlen árak
Vincent Eggermond ingatlanközvetítő úgy látja, hogy évről évre növekszik az érdeklődők száma. „A hollandok gyakran nem hiszik el nekem, hogy milyen árak vannak itt. Már 40 ezer euróért szép házat és egy nagy darab földet lehet kapni.” Sorolni kezdi Magyarország előnyeit: „A holland nyugdíjakat nem adóztatják meg, az egészségügyi ellátás olcsó, az építési engedély könnyen megszerezhető, az étel jó. És különösen kedvező, hogy minden sokkal olcsóbb mint Hollandiában. A legalacsonyabb holland nyugdíjjal nagyszerű életet élhetsz itt”.
Erre figyelt fel az Algemeen Dagblad riportja szerint Lammi Luten és férje, aki cowboykalapban jelent meg a kertben. A pár eladta a kocsmáját és Magyarországra költözött. Egy gyönyörű hagyományos házat vásároltak egy erdő közepén. „Egy ilyen házat sosem engedhettünk meg volna magunknak Hollandiában.” Büszkén mutatja az ivóhelyet, amit az őzeknek létesített. „Éppen most jöttek inni.” Nyaranta vendégeknek adják ki a házat.
Nem érez honvágyat. „Megőrjítettek a rohanó utcák. Amikor autóval átlépem Hollandia határát, azonnal izgatottan érzem magam.” Szerinte
„Ugyanakkor még meg kell szoknom a magyarok szerződési stílusát. Ha egy ezermester megígéri, hogy holnap reggel jönni fog, nem biztos, hogy megérkezik.”
Az igazi menekültek
Az Algemeen Dagblad riportja szerint Orbán Viktor miniszterelnök örömmel látja a hollandokat, belgákat, franciákat és németeket, ahogy egy parlamenti beszédében az év elején megfogalmazta. Őket valódi menekülteknek hívja. Azért kellett elhagyni a hazájukat, hogy megtalálják azt az Európát, amit hazájukban már elvesztettek. Számukra Magyarország kapui nyitva állnak.
A rotterdami lap azt írja: a magyar kormánynak nagyon szigorú a menekültekkel kapcsolatos politikája. Nem ért egyet az EU-s tagállamok közötti kötelező elosztási kvótával. Továbbá kerítést épített a határra, hogy megakadályozza a migránsok és menekültek beáramlását. Eggermond szerint ez a szigorú migrációs politika az egyik oka annak, hogy a hollandok Magyarországot választják: „Többé már nem bírják a tömeges muszlim bevándorlást, ami Hollandiában történik. Magyarországon megőrzik azt az Európát, amit megismertek, jólétével és normáival együtt.”
Lakos Roland polgármester szerint
Megtöltik az üres házakat és munkát adnak. Már egyre jobban érti, hogy miért választják ilyen nagy számban a települést. „Mindent maguknak intéznek, megtalálják egymást az interneten. Semmi dolgunk ezzel, ugyanakkor a község honlapját hollandul is elérhetővé kell tennünk.” Büszkén mondja, hogy Csemőt a „virágos faluként” ismerik. „A levegő itt tiszta, sok erdő van a környéken. Megértem, hogy minket választanak a hollandok.”
A holland Algemeen Dagblad novemberi riportjának szemléje.