Gyermekvállalásra ösztönzik a családokat Szerbiában

2018. február 14. 09:36

Déli szomszédaink a születések számának növeléséért indítottak kampányt.

2018. február 14. 09:36

Szülj, ne halogass!, Szeretet és kisbaba – legfőképpen ez kell, A csoda nem megtörténik, hanem megszületik – ilyen és ehhez hasonló szlogenekkel igyekszik népszerűsíteni a szülést, illetve gyermekvállalásra ösztönözni a családokat Szerbia.

A szerb művelődési és tájékoztatási minisztérium, valamint a népességpolitikáért felelős tanács közös pályázatára születésnépszerűsítő jelmondatokat küldhettek be az érdekeltek, amelyből kedden hatot választott ki a zsűri. A nyertes szlogenek között kaptak helyet az Elég a szövegből, halljuk a sírást, Anya – elég volt egyedül, apa – testvért akarok, valamint a Hadd szülessenek gyerekek, hogy szép dolgok történhessenek mondatok is.

A felhívásra 1002 javaslat érkezett. A zsűri értékelése szerint a beküldött szlogenek legtöbbje megerősítő, pozitív, barátságos hangnemű volt, azonban mivel egyik mondat sem tudta teljes mértékben megragadni a népességfogyás összetett kérdését, végül hat mottót választottak ki. A szerb kormány az utóbbi néhány évben több intézkedéssel is igyekezett növelni a gyermekvállalási kedvet. Növelte a támogatott mesterséges megtermékenyítési kísérletek számát, emelte az első gyermek születése után járó támogatást, valamint számos kedvezményt vezetett be a várandós nők vagy a kisgyermekes családok számára.

Az illetékesek ezzel szeretnék leállítani vagy legalább mérsékelni az országban a természetes fogyást. A statisztikai adatok alapján az utóbbi tíz évben több mint 350 ezerrel csökkent Szerbia lakosságának száma, ami azt jelenti, hogy – ha a természetes fogyás továbbra is hasonló ütemben folytatódik – 2030-ra biztosan hétmillió alá csökken a nyugat-balkáni ország lakossága, 2050-re pedig a mostanihoz képest akár másfélmillióval is csökkenhet az országban élők száma.

A legutóbbi, 2011-es népszámláláskor Szerbia lélekszáma 7,2 millió volt, ám a tavalyi esztendőre vonatkozó becslés szerint 2016-ra 7 millió 58 ezerre csökkent az országban élők száma. A statisztikai hivatal egyelőre nem közölte a 2017-es adatokat, de 2016-ban 36 100-zal kevesebb volt a születések száma a halálozásokénál. Egy tavaly közölt adat szerint a népességfogyás mértéke 2016-ban 5,1 ezrelék volt, azaz ezer lakosra 9,2 születés és 14,3 halálozás jutott. 2017-ben 5,2 ezrelékre gyorsult ez az ütem. A születések számának csökkenése mellett a népességfogyáshoz jelentős mértékben hozzájárul az elvándorlás is, évente körülbelül 30-40 ezren hagyják el az országot.

(MTI)

 

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2018. május 07. 19:21
Szerbia ugyan nem nyugat-balkáni ország, hanem észak-balkáni. --- Különben meg hiába születne egy országban sok gyerek, ha az az ország képtelen XXI. századi európai életminőséget biztosítani a polgárainak úgyhogy a több gyermek inkább csak több kivándorlót jelentendene.
bispora
2018. március 01. 11:50
A szerbek kaukázusi fehér etnikai csoport. Létszámuk csökkenése Európát gyengíti. Köszi, hogy szóba hoztad!
tyutyuma
2018. február 20. 04:52
..mit vár el egy ország, ha a gyereknemzéskor a szülő, tudatában van azzal, ha jó-t akar a gyerekeinek, akkor egész gyerekkorában lassan előkésziti :".. édes gyerekem, ha jobban akarsz élni, akkor innen el kell hogy menjél máshová élni, dolgozni.." ez aztán' a motiváló, nem de..?
illesl
2018. február 19. 15:11
Nehéz lenne a szerbeket azoknak a magyaroknak, horvátoknak, etc. dicsérni, akit a szerbek öltek meg. A politika viszont annyit jelent, hogy 4-5 esztendővel az után, hogy háborúban álltatok, képesnek lenni szövetséget kötni, ha egy állam érdeke úgy hozza. (persze a korábbi magatartást sem szabad elfelejteni, sőt óvatosnak kell lenni). De most, miután milliók készülnek betelepedni Európába, ilyen ostobaságot nem szabad mondani, sőt eszerint élni, cselekedni. Egy erős (különösen délen) Szerbia léte magyar érdek is. (Megértem, hogy egy vajdasági nem biztos, hogy örömmel olvassa ezt). De jobb egy erős Szerbia, mintha Magyarország déli határa lenne a keresztény, muzulmán határ. Nem tudom, érted-e?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!