Kevés ilyen fix pont van, hisz az élet is változik.
A hagyomány pedig nem beteg, hogy ápolni kelljen és nem rab, hogy őrizni kelljen,
mondta nagyon bölcsen Sebő Ferenc. Meg kell élni. Újraélni. A sajátunkká tenni. Erdélyben az angyal hozza az ajándékokat. Ha valaki azt mondja nekem karácsonykor, hogy az angyal hozza hozzájuk az ajándékot, akkor arról biztosan tudom, hogy van erdélyi felmenője. Azt hiszem, a töltött káposzta a másik biztos dolog a karácsonyfán kívül, ami eddig mindig volt. Édesanyám főzi, nagyon kis lángon, órákig, cserépedényben. Gyerekkoromban pisztráng is volt mindig. A koreográfia is többé-kevésbé állandó: vacsora, olvasás a Bibliából, ajándékozás, desszert – de ahogy mondtam, sokfelé karácsonyoztunk már, sokszereplősek a történeteink. Próbálok a tartalomra figyelni a formán túl.
Mennyire hiányoztak az erdélyi ízek miután, Budapestre költöztetek gyerekkorodban?
Hiányozni nem nagyon tudtak, mivel én a Ceaușescu-rendszerben voltam gyerek, amikor eleve nem nagyon volt mit enni. Az én menüm a zsíros kenyér és a lekváros kenyér volt, válogatós gyerek voltam, néha hónapokig nem ettem mást. Üresek voltak a boltok. Az emberek úgy főztek, hogy elkezdtek valamit készíteni, de sosem volt meg hozzá az összes hozzávaló, úgyhogy a gyerekek átszaladtak a szomszédba, kértek például két tojást, aztán másnap a szomszéd jött át fél kiló lisztért. Állandó körforgás volt, mindenki segített mindenkinek. Én csak most, felnőtt fejjel értem igazán meg, hogy milyen nehéz lehetett a semmiből ételt varázsolni. Ami talán hiányzott, azok a zöld fűszerek, azoknak a használata akkor Budapesten még nem volt annyira magától értetődő, mi viszont megszoktuk Erdélyben, ott mindenki azzal főzött.
Sokszor nyilatkoztad, hogy szeretnéd már végre levetkőzni az „erdélyi kastélyos lány” szerepét. Sikerült?
Talán már sikerült. Remélem, mert sokat dolgoztam, hogy így legyen. Évek óta nem élek sem kastélyban, sem Erdélyben, bár ahonnan jövök, az részben meghatározza, hogy ki vagyok. Mostanában tényleg rengeteg jó feladat talál meg, bőven van dolgom: A Nagyok, vagy a Várkert Irodalom rendezvénysorozat, aminek Juhász Annával vagyunk ketten a háziasszonyai, és nagy öröm, mert azt látjuk, hogy van közönsége az irodalomnak. Forgatunk egy nyolcrészes dokumentumfilm-sorozatot Arany János balladáiról, a fikció és a valóság összefüggéseit boncolgatva; ez valójában egy irodalmi-történelmi road movie: Várkonyi Gáborral és Csorba László történészekkel barangolunk Arany nyomában. Nyáron forgattunk egy dokumentumfilmet is, most vágjuk, szóval nem unatkozom.