Még nincs Brexit: húzzák az időt a britek

2016. június 28. 09:15

A Brexit-népszavazás fogja uralni a kedden kezdődő brüsszeli uniós csúcs napirendjét. Miközben várhatóan kitárgyalják majd a kérdést a tagállamok vezetői, érdemi döntés nem várható, mivel egyelőre nincs is miről dönteni. Nagy-Britannia ugyanis hivatalosan nem jelezte eddig az EU felé a kilépési szándékát és ezzel nem is fog kapkodni, ami fokozza a bizonytalanságot. Tudósításunk Brüsszelből.

2016. június 28. 09:15
Kiss Brigitta

Ugyan a migráció és gazdasági kérdések is szerepelnek a kedden kezdődő uniós csúcs napirendjén, várhatóan az EU-tagságról szóló múlt heti brit népszavazás uralja majd a találkozót. Kedden még David Cameron brit miniszterelnökkel együtt beszélik ki a témát a tagállamok vezetői, Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke szerdára viszont olyan egyeztetést kezdeményezett, amelyre a britek már nem hivatalosak.

Lényegi döntés azonban a Brexit kapcsán nem várható a csúcson, hiszen jogilag egyelőre nincs ügy, így nincs is miről dönteni.

Időhúzás

Nagy-Britannia kilépésének folyamata ugyanis azzal kezdődik, hogy hivatalosan jelzi: érvényesíteni kívánja az EU-szerződés 50. cikkét a kilépésről. Erről azonban David Cameron újfent kijelentette: addig, amíg októberben az utódja át nem veszi a hivatalt, ez nem fog megtörténni. Miközben a britek az időt húzzák, az uniós intézmények és egyes uniós tagállamok vezetői sürgetnék a kilépési folyamat elindítását. Az Európai Parlament keddi rendkívüli ülésén várhatóan el is fogad egy ezzel kapcsolatos nyilatkozatot. Egy magas rangú uniós tisztségviselő azonban csak hirtelen reakcióként értékelte, hogy többen azonnal kidobnák a briteket az EU-ból. Szerinte néhány hét múlva le fognak nyugodni a kedélyek és utána lehet normálisan is beszélni a kérdésről.

Azzal nem nagyon számol senki, hogy a népszavazás eredményét követően mégsem indul el a kilépési folyamat. Bár akadnak olyan vélemények, hogy a brit parlament – ahol egyébként jelentős többségében olyan képviselők ülnek, akik az EU-tagság fenntartását pártolják – akár figyelmen kívül is hagyhatná az emberek döntését, hiszen jogilag semmi sem kötelezi őt ezzel kapcsolatosan; ám brüsszeli forrásaink egyöntetűen úgy vélték, hogy ez politikailag vállalhatatlan lenne.

Szintén kérdés a Nagy-Britannia részét képező Skócia helyzete, amely kitart az uniós tagság mellett, és már jelezte: nem fognak hozzájárulni a kilépéshez. Uniós forrásaink szerint ez akár alkotmányos válságot is okozhat az egyébként írott alkotmány nélküli Nagy-Britanniában. A skót parlament hozzájárulása egyes kérdésekhez eddig szokásjog alapján működött, leírva azonban sehol nincs, hogy ezt figyelembe kellene vennie. Forrásunk szerint az, ha Nagy-Britannia kilép az Unióból, Skócia pedig emiatt függetlenedne, hogy így tartsa meg tagságát, beindíthat egy másik folyamatot is: azt, hogy más régiók – például a katalánok – is újra küzdeni kezdjenek az elszakadásukért.

Zűrzavar és bizonytalanság

Nagy tehát a zűrzavar és a bizonytalanság a Brexit körül, hiszen egyelőre csak egy vélemény van a kérdésben, igaz ez a vélemény elég erős: a brit választók többsége (52 százalék) mondta azt, hogy ki akar lépni az EU-ból. Mivel azonban ez nem egy ügydöntő népszavazás volt, ezért első körben lépnie kellene brit parlamentnek és kormánynak, amely azonban nem mozdul és húzza az időt.

Viszont amíg a britek részéről hivatalos nyilatkozat nem érkezik az EU-hoz a kilépési szándékról, addig meg sem indul a folyamat, és arról sem kezdődnek tárgyalások, hogy milyen formájú lesz a kapcsolat a jövőben Nagy-Britannia és az Európai Unió között.

Utóbbi egyébként egy nehéz kérdés lesz. Uniós forrásunk szerint akár olyan együttműködés is elképzelhető, mint amilyet Svájccal vagy Norvégiával tart fenn az EU, de akár olyan is, mint amilyet Grúziával. A serpenyő egyik tányérjában ott van, hogy az évtizedek alatt mennyire összefonódott az EU-val Nagy-Britannia, míg a másikban az az egyébként szintén fontos érv található, hogy ha túl kedvező feltételekben állapodik meg az EU a britekkel, akkor az más gazdagabb országot is arra sarkallhat, hogy a britek útját válasszák. Uniós forrásunk szerint ez valóban valós veszély lehet, például Hollandiában, ahol már eleve fel is merült egy hasonló népszavazás kezdeményezése.

Ami viszont tény: amíg le nem zárulnak a még el sem kezdődött kilépési tárgyalások, addig Nagy-Britannia teljes jogú tagja marad az EU-nak, vagyis a jogok és a kötelességek is ugyanúgy vonatkoznak rá.

Brüsszeli forrásaink szerint mindenképpen komoly jelzés volt az EU felé a brit referendum eredménye arra vonatkozóan, hogy valamit mindenképpen változtatni kell. Szijjártó Péter személycseréket javasol, egy komolyabb EU-reform viszont nem valószínű a közeljövőben, mivel 27 tagállam akaratát kellene összhangba hozni, ami csaknem lehetetlen, hiszen egészen más jövőképe van Németországnak vagy Svédországnak, mint mondjuk Magyarországnak.

 

Összesen 216 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
írmag
2016. június 28. 15:49
Nincs jobb ötletem, adjuk kölcsön nekik Kunhalmi Ágnest, simán elintéz néhány újraszámlálást, mindenki megnyugszik és azalatt ki lehet találni a megoldást. (Az újraszámoltató biztost ne kérjük vissza, hátha szerezhet egy nyelvvizsgát ingyér.)
finalpoint
2016. június 28. 14:32
Hát itt elég egyértelműen le van írva minden. Az EU mindent megengedett a briteknek, kivéve a szabad munkaerő áramlásnak a korlátozását. Itt van feketén fehéren: http://www.portfolio.hu/gazdasag/errol_allapodott_meg_az_eu_a_britekkel.227498.html "Orbán Viktor elmondta azt is, hogy az unió 27 tagállamának közös sikere, hogy a szabad munkavállalás lehetősége mindenhol, így Nagy-Britanniában is továbbra is fennáll.."
finalpoint
2016. június 28. 13:54
Zárójeles megjegyzés, inkább hangos gondolkodás. Van egy olyan érzésem, hogy amikor Cameron itt volt, akkor a V4-ekkel kötöttek egy dealt: a V4-ek belemennek a kinti munkavállalók mindenféle szoc. juttatásának a kurtításába, ha cserébe az angolok támogatják a V4-eket az EU megreformálásában. Hazament Cameron, gyorsan belevetette magát a belpolitikába, elfelejtett dolgokat kommunikálni, eltaktikázta magát és hopp volt V4-es deal, nincs V4-es deal, ugyanis reform helyett kilépés lett. Vagy hát ki tudja még lesz, de az biztos, hogy a briteknek kuss lesz. Szóval az igazi lúzerek megint mi lettünk: meg is fogják szivatni a kinti munkavállalókat és EU-s reform sem lesz, ahogy mi akartuk. De ne legyen igazam! Szerintem amúgy ez az egész "EU megreformálása" téma abszolút a V4-ektől vagy a magyar féltől származik, a briteknek mindenük meg volt, nekik ez miért lett volna érdekük? A szabad munkaerő korlátozásával pedig már végképp mindent elértek volna.
Strassnoff Ignác
2016. június 28. 13:46
Pár szösszenet: 1/ Az Uniónak érthetően tele a töke a minden tekintetben folyamatosan különcködő, mindenben különleges eljárásokat, kedvezményeket követelő angolokból. Ki akarnak lépni? Megszavazták? Akkor menjenek a picsába! Most! Tök érthető álláspont. Akinek nem tetszik se a valutaunió, se a közös politikai döntések, se semmi egyéb, az mit keres az Unióban? 2/ Az angolok értelmesebb része nem igazán érezte át a szavazás súlyát, nyaralt, leszarta az egészet, nem szavazott. A populista uszításra vevő bunkók meg mind elmentek szavazni. 3/ Az angol gazdaságon volt eddig a leginkább mérhető a bevándorlás haszna. A 90-es évektől odazúduló, zömmel kelet-európai bevándorló és vendégmunkás tömeg jelentős gazdasági fellendülést hozott, hatalmas támogatást adott a nyugdíjrendszernek. Ez tetszik az angoloknak, a bevándorlók pofája már nem annyira. A szélsőségesek ezt használták ki a paraszthülyítő kampányukban. (Azt abszolút nem mérve fel, hogy mivel jár a külföldiek kipaterolása. Csőddel.) 4/ Ha az Unióból teljes mértékben kibasszák Angliát (Miért ne tennék? Meg muszáj is, mert ha mindenféle kedvezményekkel kényeztetik őket, mások is ezt az utat fogják választani.) akkor az roppant súlyos csapás lesz a gazdaságra. (A font már most 30 éves mélyponton.) 5/ Az angol belpolitikai következmények beláthatatlanok. A skótok legutóbb ha jól emlékszek úgy 6-8%-os vékonyka többséggel döntöttek Anglia mellett, ha mostanában újra szavaznak, simán kilépnek. Uniós tagok akarnak maradni. Olyan helyekről, mint Gibraltár még szó sem esett, de gyanítom ott sem fogják szó nélkül lenyelni, hogy marha hülye helyzetbe hozza őket a kilépés az Unióból. (Eleve vitatott a terület hovatartozása.) Észak-Írország szintén Unió párti. Itt viszont egy Angliától való sikeres elszakadási szavazás egyenesen a napi szintű vérontás újraéledését eredményezheti, hála a nem kicsit hülye protestáns szélsőségeseknek. Szóval adieu Nagy-Britannia! Összegezve, ezt jól beszopták az angolok. Leginkább a faszfej Cameronnak köszönhetően. Ő adta a lovat a szélsőségesek alá az állandó kilépéssel fenyegetőzéssel, azok csak felültek rá. Bravó idióta! Én az Unió helyében talán azzal próbálkoznék, hogy meghatározok úgy 3 hónapon belül egy pontos időpontot, mikor Anglia megy a levesbe. Minden kedvezmény és egyéb dédelgetés nélkül. Aztán rájuk bíznám, hogy addig ki tudnak-e találni valamit, amivel kimásznak a szarból, amit csináltak maguknak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!