Zűrzavar és bizonytalanság
Nagy tehát a zűrzavar és a bizonytalanság a Brexit körül, hiszen egyelőre csak egy vélemény van a kérdésben, igaz ez a vélemény elég erős: a brit választók többsége (52 százalék) mondta azt, hogy ki akar lépni az EU-ból. Mivel azonban ez nem egy ügydöntő népszavazás volt, ezért első körben lépnie kellene brit parlamentnek és kormánynak, amely azonban nem mozdul és húzza az időt.
Viszont amíg a britek részéről hivatalos nyilatkozat nem érkezik az EU-hoz a kilépési szándékról, addig meg sem indul a folyamat, és arról sem kezdődnek tárgyalások, hogy milyen formájú lesz a kapcsolat a jövőben Nagy-Britannia és az Európai Unió között.
Utóbbi egyébként egy nehéz kérdés lesz. Uniós forrásunk szerint akár olyan együttműködés is elképzelhető, mint amilyet Svájccal vagy Norvégiával tart fenn az EU, de akár olyan is, mint amilyet Grúziával. A serpenyő egyik tányérjában ott van, hogy az évtizedek alatt mennyire összefonódott az EU-val Nagy-Britannia, míg a másikban az az egyébként szintén fontos érv található, hogy ha túl kedvező feltételekben állapodik meg az EU a britekkel, akkor az más gazdagabb országot is arra sarkallhat, hogy a britek útját válasszák. Uniós forrásunk szerint ez valóban valós veszély lehet, például Hollandiában, ahol már eleve fel is merült egy hasonló népszavazás kezdeményezése.
Ami viszont tény: amíg le nem zárulnak a még el sem kezdődött kilépési tárgyalások, addig Nagy-Britannia teljes jogú tagja marad az EU-nak, vagyis a jogok és a kötelességek is ugyanúgy vonatkoznak rá.
Brüsszeli forrásaink szerint mindenképpen komoly jelzés volt az EU felé a brit referendum eredménye arra vonatkozóan, hogy valamit mindenképpen változtatni kell. Szijjártó Péter személycseréket javasol, egy komolyabb EU-reform viszont nem valószínű a közeljövőben, mivel 27 tagállam akaratát kellene összhangba hozni, ami csaknem lehetetlen, hiszen egészen más jövőképe van Németországnak vagy Svédországnak, mint mondjuk Magyarországnak.