„Örök szerelem, ettől nem lehet elszakadni” – így vallott a visszatéréséről a Mandinernek az olimpiai bajnok
Szász Emese a decemberi országos csapatbajnokságon a gyermekei előtt léphet ismét pástra.
Komoly intézményi problémák vannak Magyarországon és magas a korrupció – nyilatkozta Chikán Attila korábbi gazdasági miniszter a 168 Órának. Szerinte ennek köszönhetően romlott a versenyképességünk, de a kormány közbeszerzési gyakorlata és a CSOK-hoz hasonló politikai motivációjú gazdasági lépések további lecsúszáshoz vezethetnek.
Chikán Attila korábbi gazdasági miniszter, a Corvinus egyetem volt rektora azt nyilatkozta a 168 Órának, hogy az ország folyamatos lecsúszásban van gazdasági értelemben, rossz az intézményi struktúra és magas a korrupció. Nem véletlenül estünk vissza a 29. helyről a hatvanadikra 2001 óta. A kormány gazdaságpolitikai gyakorlata miatt ez a folyamat továbbra is fennáll, ez a közbeszerzési gyakorlatban és a politikai motivációjú lépésekben figyelhető meg például.
„Nagyon sok intézményben elkeserítőek az állapotok, az emberek rosszkedvűek, reménytelenek” – emelte ki a szakember. „Nem véletlen, hogy Magyarország 2001-ben a Világgazdasági Fórum tekintélyes versenyképességi rangsorában 140 ország közül még a 29. helyen állt, mára viszont a 60. helyre szorult.”
A szakember szerint még ennél is többet mond, hogy a csatlakozó volt szocialista országok közül mi voltunk a legjobbak, mára pedig a sereghajtók közé tartozunk a régióban. „Gazdaságunkat nem fenyegeti közvetlenül valamiféle összeomlás, de a folyamatos lecsúszás annál inkább” – nyilatkozta Chikán Attila.
A Corvinus Egyetem volt rektora szerint ennek egyik oka a korrupció, de az is nagyon fontos, hogy a magyar termelékenység rendkívül alacsony. „Az »átlag magyar« azonos idő alatt feleannyi nemzeti jövedelmet állít elő, mint egy nyugat-európai, az amerikai teljesítményeknek pedig csak 43 százalékát érjük el.” Ezt Chikán borzasztóan kevésnek találta és megjegyezte: „Fordulhattunk volna jobb útra is, ha a céljai érdekében a politika nem használná a korrupciót”.
A kormány nem segít a helyzeten
Egy sporthasonlattal élve a volt gazdasági miniszter következőképpen mutatta be a korrupció káros hatását: „Az a futó, aki hazai pályán a 100 méteres versenyben rendre húsz méter előnnyel indul, a nemzetközi mezőnyben aligha javít világcsúcsot”. Chikán Attila figyelmeztetett: az emberek lassan már hozzászoknak, hogy rendre ugyanazok a kormányközeli vállalkozók nyerik el a jövedelmező állami megbízások aránytalanul nagy részét. Sok helyütt pedig már közmunkát sem lehet kapni, ha valaki nincs jóban a polgármesterrel. „Ez a megszokás mérhetetlen erkölcsi károkat okoz, rombolja, szétzilálja a társadalmat” – mondta a szakember.
Chikán szerint a kormány minderre nincs tekintettel és elsősorban a választók megnyerésére fókuszál. „Ha például a kormány beindít egy lakástámogatási rendszert, akkor gondoskodnia kell arról, hogy miből finanszírozza.” A gazdaságpolitikai szakértő figyelmeztetett, hogy ha a gazdasági növekedés nem termeli meg az ehhez szükséges pénzt, de a költségvetés egyensúlyát tartani akarjuk, „akkor ebből inkább előbb, mint utóbb komoly probléma lesz”.