Jelentősen csökkent a községekben a polgármesterek fizetése tavaly, ezért most több mint ötven településen jogellenesen harminc százalékkal eltérítették, vagyis felemelték a béreket - írja a Népszabadság.
Az illetékes kormányhivatalok a napokban valamennyi esetben törvényességi észrevételt tettek. Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta, hogy ezek a helyhatóságok a kormányhivatalok, a Belügyminisztérium, valamint az igazságügyi miniszter véleménye szerint is törvénytelenül térítették el a béreket.
A tavaly őszi helyhatósági választás után hatályba lépett új szabályozás szerint a 3200 magyarországi település több mint felében csökkentek a juttatások. Ennek oka, hogy korábban a fizetést a köztisztviselői alapilletményhez kötötték, ami nagyjából 38 ezer forint, s ennek hét–kilencszerese, tehát 270–347 ezer volt a minimális polgármesteri bér. Az új ciklusban viszont a helyettes államtitkár javadalmazása a kiindulási alap – ez körülbelül 750 ezer forint –, és az ötszáz fő alatti falvakban ennek húsz százaléka, tehát 150 ezer forint jár, igazán csak a 30 ezer fölötti városok élén álló polgármesterek járnak jól.
A Miniszterelnökség honlapján közzétett
lista szerint nem csak kisközségekben térítették el a béreket, hanem például Győrött és Mosonmagyaróváron is, valamint csaknem húsz további Győr-Moson-Sopron településen, valamint Ajkán és Oroszlányon is.
A polgármesterek illetményét a törvény szigorúan szabályozza, ezért a bérek emelését Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) főtitkára is jogellenesnek tartja. A TÖOSZ határozott álláspontja, hogy a törvényes állapotot helyre kell állítani, de a kialakult helyzettel valamit kezdeni kell. A szövetség tavaly javasolta, hogy a legkisebb illetmény főállású polgármester esetén 299 ezer forint – vagyis a helyettes államtitkári fizetés negyven százaléka – legyen.
A fideszes Boldog István tavaly ősszel benyújtott egy törvénymódosítást, és azt javasolta, hogy a polgármesteri „minimálbér” 224 ezer legyen. Ez a korábbiakhoz képest még mindig valamelyest fizetéscsökkenést jelentene, de ezt a TÖOSZ már kész volt támogatni. A kormányfő azonban akkor nemet mondott az elképzelésre. A képviselő márciusban ismét beterjesztett egy hasonló javaslatot, amely szerint 500 lakos alatt 224 ezer, 500 és 1500 között 375 ezer forint járna – írja a Népszabadság.
Az Index
úgy tudja, hogy a Fidesz is érzékelte a problémát: a pártban rájöttek, hogy elveszíthetik a kistelepülések helyi erős embereinek támogatását. A közelmúlt időközi választási eredményei ugyanis azt mutatták, hogy az alapvetően fideszes bázisnak számító kistelepüléseken élő fideszesek aránytalanul nagy számban maradtak otthon, és ezt a párt stratégái a polgármesterek passzivitásának tudják be.