Politikai irányultságtól függetlenül enyhének tartják bevándorlás szabályait a magyarok többsége a Századvég felmérése alapján. A baloldaliak 56, a jobboldaliak 85 százaléka szigorítana a szabályozáson. A felmérés szerint a többség úgy gondolja, az Európai Unió nem tudja megvédeni polgárait egy párizsihoz hasonló terrortámadástól.
A lakosság kétharmada szigorítaná a bevándorlással kapcsolatos magyarországi szabályozást, emellett a többség szerint az Európai Unió nem tudja megvédeni az európai polgárokat egy a párizsi terrortámadáshoz hasonló merénylettől – derül ki a Századvég közvélemény-kutatásából, amelynek megállapításait szerdán küldték el az MTI-nek. Az elsőként a szerdai Napi Gazdaságban megjelent kutatás szerint a két héttel ezelőtti párizsi terrortámadás ismertsége kifejezetten magas Magyarországon: az ezer felnőtt megkérdezettnek mindössze három százaléka nem hallott róla.
A vizsgálati eredmények alapján a magyar lakosság több mint kétharmada (70 százaléka) túl enyhének tartja a magyarországi bevándorlási törvényeket, és szigorítaná a szabályozást. Az emberek többsége politikai irányultságtól függetlenül enyhének érzi a bevándorlási szabályokat: a baloldaliak 56, a középen állók 65, a bizonytalan választópolgárok 59 százaléka szigorítaná a szabályozást, csakúgy, mint a jobboldaliak 85 százaléka – írták.
A január 12. és 17. között telefonon felvett, kérdőíves közvélemény-kutatás szerint továbbá a megkérdezettek 61 százaléka úgy vélte, az Európai Unió nem tudja megvédeni az európai polgárokat a párizsihoz hasonló támadásoktól. Mindkét kérdésben 23 százalék volt azoknak az aránya, akik a többséggel ellenkező véleményen voltak: ennyien nem támogatnák a bevándorlással kapcsolatos magyarországi szabályozás szigorítását, illetve ennyien gondolják úgy, hogy az unió meg tudja védeni a lakosságot a terrortámadásoktól.
A közleményben felidézték: a január 7-ei párizsi terrortámadást, amelyben tizenketten vesztették életüket, és az egész világot megrázta. A merénylet miatt egyrészt aggályok merültek fel, hogy mennyire érezhetik magukat biztonságban az emberek az Európai Unióban, másrészt a bevándorlásügy kérdése több fórumon is téma volt.