Was ist los? – Németország béna kacsaként nézi a fejleményeket
Egy nagy német betli krónikája: így bukott meg a baloldali–liberális kormány. Kohán Mátyás írása.
Az Együtt-PM az adócsomag visszavonására szólította fel a kormányt. Hasonlóan fogalmazott az MSZP-s Burány Sándor is a parlamenti vitában: mint mondta, ha a kormány a teljes csomag visszavonására nem hajlandó, akkor legalább az internetadót vegyék ki belőle.
Az Együtt-PM és az MSZP szerint is vissza kellene vonnia a kormánynak az adócsomagot, amelyről kedden tárgyal a parlament plenáris ülése.
A PM-es Szabó Tímea keddi sajtótájékoztatóján arról beszélt: a javaslatcsomagról nincs jogalapja tárgyalni a kormánynak, amíg nem tisztázódnak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal körüli korrupciós ügyek. A politikus számításai szerint a törvénycsomag jelenlegi formában való elfogadása havi 10 ezer forintot vesz ki a családok zsebéből.
Elfogadhatatlannak nevezte az internetadót, ami szavai szerint elsősorban a nagycsaládokat és a kis- és közepes vállalkozásokat – például grafikusokat, fotósokat – sújt; és bírálta a cafetéria adójának emelését is. Utóbbiról azt mondta: a munkaadók nem lesznek érdekeltek abban, hogy cafetériában adják a jövedelem egy részét, s ez tönkreteszi a magyar idegenforgalmat is.
Szabó Tímea a tisztálkodási szerek adóztatásáról szólva elmondta, hogy a termékdíj bevezetését nem tartják ördögtől valónak, de nem akkor, amikor négy millióan élnek létminimum alatt. Az Együtt-PM társelnöke a javaslatcsomag visszavonását sürgette és egy igazságos – például többkulcsos adót tartalmazó – adórendszer kidolgozását kérte.
Az adócsomag parlamenti vitájában a fideszes Mengyi Roland főleg a családi adókedvezmények kiterjesztését hangsúlyozta, és azt, hogy a kormány szűkítette az adócsalók mozgásterét, és eddig is számos intézkedést tett a feketegazdaság visszaszorítása érdekében. Hozzátette: minden gazdasági szereplőnek ki kell vennie a részét a közteherviselésből. Hangsúlyozta: a két éve bevezetett távközlési adó kiterjesztését is a szolgáltató cégeknek kell fizetni, ezért szigorú intézkedéseket javasolnak annak áthárításának megakadályozására.
A szocialista Burány Sándor szintén az adócsomag visszavonását sürgette, vagy azt, hogy legalább az internetadóról mondjon le a kormány. A politikus szerint a javaslat tarthatatlan, és az sem érthető, miért van szükség adóemelésre, mikor a kormány eddig folyamatosan javuló gazdasági helyzetről beszélt.
Idézte a miniszterelnököt, aki szerint 2018-re minden háztartásban lesz széles sávú internet, megjegyezve: azért biztosítják ezt, hogy legyen mit adóztatni. „Hiába itt minden fogadkozás, a szolgáltatónak jogában áll különböző költségelemeket elismertetni” – mondta, hozzátéve: korábban is ezt történt a különadókkal. Kijelentette: ha a kormány nem hajlandó a egész adócsomagot visszavonni, abból az internetadót ki kell venni.
Bírálta cafeteria magasabb adóztatását is, ami szerinte a juttatások csökkenését vonja maga után. Hozzátette: egy átlagos családnak mindezek mintegy tízezer forintos terhet jelentenek majd havonta. Szabadkezet kapnak az önkormányzatok az adókivetésben – folytatta –, és szomorú szívvel látta, hogy „a pálinkás szabadságarcban a kormány térdre kényszerült”.
A fürdés is drágább lesz, „remélem, hogy ez a népegészségügyi szokásokon nem változtat” – jegyezte meg, kifogásolva, hogy kiterjesztik a népegészségügyi termékdíjat a tisztálkodó szerekre . Szerinte a törvényjavaslat legnagyobb hibája, hogy fenntartja a jelenlegi igazságtalan és gazdasági növekedés ellenes adórendszert. Ismételten az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentését szorgalmazta.