Orbán: Az élethez energiára van szükség

2014. július 01. 17:12

A magyar miniszterelnök szerint aki a Déli Áramlat megépítését ellenzi, az Magyarország energiaellátásának biztonságát veszélyezteti. A szerb-magyar közös kormányülésen a gázvezeték ügye mellett a két ország villamosenergia-piacának összekapcsolásáról és a kulturális kapcsolatok fejlesztéséről esett szó.

2014. július 01. 17:12

Senki sem veheti el tőlünk azt a jogot, hogy gondoskodjunk az energiaellátásunk biztonságáról” – mondta a kormányfő, aki szerint azok, akik ellenzik a Déli Áramlatot, csak „el akarják venni az ellátásbiztonsághoz való jogunkat, de nem kínálnak helyette semmit”. Orbán szerint az ukránokkal való szolidaritást „nem úgy kell kifejezni, hogy közben megfosztjuk a saját népünket az energiaellátás biztonságától”.

Akik azt akarják, hogy ne építsük meg a Déli Áramlatot, kell, hogy tegyenek egy másik javaslatot, hogy mégis hogyan fogunk élni, ha nem jutunk energiához. Mit tudnak adni az ellenzésen kívül, mert az ellenzésből nem lehet megélni. Megélni az életből lehet, amihez viszont energiára van szükség” – hangsúlyozta Orbán Viktor, aki arról biztosította szerb kollégáját, Aleksandar Vučićot, hogy „a Déli Áramlatot meg fogjuk építeni”.

Vučić bejelentette, hogy július 7-én Vlagyimir Putyin orosz elnökkel és Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnökkel a Déli Áramlatról tárgyal majd. A megbeszélés egyik témája lesz a gázvezeték kiépítésének összehangolása az európai uniós jogszabályokkal. Az Európai Bizottság (EB) véleménye szerint az orosz gázt Ukrajna megkerülésével a Fekete-tenger alatt Bulgárián, Szerbián keresztül Magyarországra és Ausztriába is eljuttató vezeték terve sérti az uniós szabályokat. Az úgynevezett harmadik energiacsomag tiltja, hogy gázszolgáltatók egyben gázvezeték tulajdonosok is legyenek. Az EB ezért felfüggesztette a projekt elfogadási eljárását. A magyar kormányfő azt is felvetette szerb partnerének, hogy a két ország kapcsolja össze nemzeti villamosenergia-piacát.

A két kormányfő megállapodott abban, hogy „zászlóshajónak” tekintik a Budapest-Belgrád vasútvonal korszerűsítését, annak felgyorsítását, amelyhez – mint Orbán Viktor elmondta – magyar részről az összes szükséges feltételt biztosítják. A cél, hogy a menetidő legalább a felére csökkenjen.

Újságírói kérdésre válaszolva kiemelte: a megbeszélés során kiderült, hogy lényegében csak pénzügyi kérdések maradtak nyitva. Ez egyben azt is jelenti – magyarázta Orbán –, hogy még idén ősszel Belgrádban lesz egy szerb-magyar gazdasági vegyes bizottsági ülés, és addigra mindenben kialakítják az álláspontjaikat. „Csak az elszántságon múlik, hogy milyen gyorsan fejezzük be ezt a programot, szerintem szeptember áttörést fogunk elérni” – hangsúlyozta a magyar kormányfő. Hozzátette: a magyar kormány támogatja a Szeged-Szabadka-Baja vasútvonal felújítására tett szerb javaslatot is.

Orbán Viktor ismét megerősítette: Magyarországnak elvi kérdés, erkölcsi kötelesség, hogy támogassa Szerbia EU-csatlakozását, ezt semmilyen nehézség nem írhatja felül. Magyarország mindent megtesz azért, hogy fogadókésszé tegye az EU-t Szerbia csatlakozására – jelentette ki. A miniszterelnöki megbeszélésen szó volt továbbá a magyar-szerb határon nyíló új átkelőkről annak érdekében, hogy csökkenjen az átkelőpontok egymástól való távolsága.

Napirenden volt emellett a vajdasági magyarok helyzete, amellyel kapcsolatban a magyar kormányfő azt mondta: üdvözli azt a jó szándékot, amellyel Aleksandar Vučić elismeri és támogatja a Vajdaságban élő magyarokat, akik „igyekeznek jó állampolgárként élni itt, Szerbiában”, úgy, hogy közben megtartják a magyar nemzethez való tartozásukat és identitásukat. Orbán Viktor együttérzését fejezte ki a szerb népnek az országukat a közelmúltban sújtó árvízkárok miatt. Megköszönte továbbá, hogy tavaly, amikor Magyarország volt bajban a dunai árvíz miatt, Szerbia szintén készen állt segíteni.

Aleksandar Vučić a közös sajtótájékoztatón örömét fejezte ki, hogy megtarthatták az első közös kormányülés Szerbia és Magyarország között röviddel mindkét ország kormányalakítását követően. Kiemelte, Szerbia és Magyarország kapcsolata egyre inkább fejlődik, és ennek alapja a kölcsönös tisztelet és a megértés. Elmondta: Szerbia azt várja Magyarországtól, hogy támogassa az európai integrációs folyamatban.

A két miniszterelnök egyetértett abban, hogy az oktatás és a kultúra területén további együttműködésekre van szükség. Vučić tolmácsolása szerint Orbán Viktor felajánlotta, hogy 50 szerbiai diák budapesti tanulmányainak ösztöndíjazását támogatja a magyar kormány. Vučić hozzátette: a szerb kormány is megtesz mindent annak érdekében, hogy a magyar diákok szerbiai ösztöndíjazását is biztosítani lehessen. Vučić végül aláhúzta: Szerbia mindenben jó és felelősségteljes partnere lesz Magyarországnak.

A magyar és szerb kormánytagok csúcstalálkozóján a magyar delegációnak Navracsics Tibor külgazdasági és külügyminiszter, Pintér Sándor belügyminiszter, Hende Csaba honvédelmi miniszter és Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter is a tagja volt. A tárcavezetők szerb kollégáikkal kétoldalú nemzetközi egyezményeket írtak alá a közúti árufuvarozásról és személyszállításról, atomenergetikai kérdésekről, az Ásotthalom-Királyhalom határátkelő működési rendjéről, a közös járőrözésről, és a Röszke-Horgos Közös Kapcsolattartási Szolgálati Hely működési szabályzatáról, valamint Szerbia csatlakozott a Regionális Környezetvédelmi Központhoz.

Összesen 118 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kárpáti Zoltán
2014. július 02. 09:47
Igaza van, nem akarunk függni az amerikai gáztól. Majd ha olcsóbban adják, mint az oroszok, akkor majd esetleg veszünk tőlük is. Egyébként meg nem.
6qwasyx
2014. július 02. 09:37
Orbán Viktor nagyon tanulságos beszédet mondott. Érdemes beleolvasni. "Az utóbbi időben a kormány és hívei nem csupán a nemzeti eszme és a keresztény értékrend egyedüli letéteményeseinek tekintik magukat, hanem hovatovább a tiszta múlt kizárólagos letéteményeseinek is. Nem csupán azért szegülünk szembe ezzel a gondolattal, mert a mögöttünk hagyott évtizedek nem írhatók le a makulátlan tisztaság és a sötét gonoszság küzdelmeként. Hanem azért nem fogadjuk el ezt a hamis, primitíven egyszerűsítő beállítást, mert tudjuk, hogy akik az állítólagos tiszta múlt folytatóinak tekintik magukat, legkevésbé sem tartoztak azok közé, akik az első követ vethetnék másokra... Egyre inkább úgy érezzük, hogy a kommunista rendszer összeomlása után hirtelen kitágult világban fogyni kezd körülöttünk a levegő... A kormánypártok padsoraiból időnként felreppenő autoritárius hangok hallatán gyakran fogalmazódik meg a vád, hogy a kormány urai semmiben sem különbek a kommunistáknál. Hiszen ugyanúgy pártirányítás alá akarják vonni a rádiót, tévét, a sajtót. Hiszen ideológiai komisszárokat akarnak az iskolai tantestületek nyakára ültetni. Ugyanúgy ellenségnek és hazaárulónak bélyegzik ellenfeleiket. Ugyanúgy tévedhetetlennek gondolják magukat, ahogy a kommunisták tették. Ugyanúgy a politikai megbízhatóságot részesítik előnyben a szakértelem helyett s a legutolsó pozícióba is rokonaikat, osztálytársaikat, kormánypárti elvtársaikat szeretnék ültetni, ahogy a kommunisták tették." Mindezt persze még 1992-ben mondta Orbán az akkori "nemzeti" kormányról a Fidesz kongresszusán (és ez most újra előkerült). Külön érdekes, hogy az osztálytársak pozícióba ültetését kritizálta, hiszen most kollégiumi társai vannak fontos pozíciókban. Áder János köztársasági elnök, Kövér László házelnök, így Orbánnal együtt a három legfőbb közjogi méltóságot kollégiumi társak töltik be. Szintén fontos szerepe van Orbán szobatársának Simicska Lajosnak, aki csak tavaly 432 milliárd forint értékben nyert közbeszerzést. Orbán akkor még liberálisnak vallotta magát és elítélte az állami beavatkozást a magángazdaságba. Az akkori kormány mentségére pedig elmondta: vannak olyan "kétes célok", amiket szerinte még az MDF-kormány sem valósítana meg. Ilyen kétes lépésnek nevezte a trafikjog állami osztását. Vannak akik "attól félnek, hogy visszatér az a világ, amikor a magángazdaság is az állam ellenőrzése alatt állt. Amikor egy trafikengedélyt is csak akkor adtak valakinek, ha bebizonyította nemzethűségét. Ezeket a vádakat mi túlzásnak tartjuk, bár vannak olyan esetek, amikor feltűnő a párhuzam. Azt is nehéz lenne tagadni, hogy vannak olyan erők a kormányzó pártok házatáján, akiknek a liberális jogállam iránti elkötelezettségük erősen kétséges. De szerencsére ezeknek sem az ereje, sem a tekintélye nem elegendő ahhoz, hogy megvalósítsák kétes céljaikat." Orbán megjósolta a trafikmutyit, de úgy gondolta, hogy a kétes célokat követőknek nincs elég ereje ehhez. Aztán 21 évvel később ő csinálta meg a trafikmutyit.,,,
Ángyán Páván
2014. július 02. 00:51
Keményebben rá kell lépni a komcsik pöcsére: még mindig kurva sok pénzük van trollokra.
realista
2014. július 01. 21:56
Ausztriában már a határ mellett is szélerőművek tömege működik. Sok háznak a tetején látni napelemeket (nem csak napkollektort), és láttam olyan gazdasági épületet, amelynek a teljes tetőzetét napelemek fedték, legalább 50db. Ez már nemcsak a saját szükségletet fedezi, hanem a hálózatra is termel. Németországban hasonló a helyzet. Nálunk is támogatni kellene államilag, mint az említett országokban, mert ez a jövő útja.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!