Offline sötétség az Alkotmánybíróságon

2014. június 04. 17:41

Annyi biztos csak, hogy Alkotmánybíróságnak fogalma sincs az internetről. A remény ismét Brüsszelben tanyázik.

2014. június 04. 17:41
Polyák Gábor

A rossz hír, hogy az alkotmánybírók minden egyéb jellemzőjüktől függetlenül nagyjából egységesen megvetik a médiát, még ha ezt egyes határozatokban jól-rosszul próbálják is leplezni. A médiával és a nyilvánossággal kapcsolatos döntéseikben hosszú ideje mintha inkább a véleményszabadság korlátozná az egyébként igen széles állami beavatkozás lehetőségét, nem pedig az állami beavatkozások korlátoznák a véleményszabadságot. A jó hír, hogy a komment-határozat nem politikai ügy, nem kormányzati megrendelés, hanem az Alkotmánybíróság autonóm álláspontja.

Az Alkotmánybíróság tagjai érdeklődés hiányában nyilvánvalóan kimaradtak az 1990-es évek második felének internet-szabályozási vitáiból, és nem emlékezhetnek arra, hogy ezek a viták az Egyesült Államokban és Európában egyaránt az internet-szolgáltatók felelősségének korlátozásával végződtek. Az Egyesült Államokban 1996-ban, az Európai Unióban 2000-ben fogadták el azt a szabályozást, ami az internetes tartalmakat továbbító, tároló, hozzáférhetővé tevő internet-szolgáltatókat meghatározott feltételekkel mentesítette a felhasználói tartalmakért viselt felelősség alól. Az európai szabályozás szerint mentesül a felelősség alól az a szolgáltató, aki felhasználótól származó tartalom részére helyet biztosít, és nincs tudomása arról, hogy ez a tartalom jogsértő, illetve abban az esetben, ha jelzik felé a jogsértést, azonnal eltávolítja azt. Igaz, a 2000-es szabályozás még nem a kommentelést tartotta szem előtt, mivel az csak abban az időben kezdett tömegjelenséggé válni. De a korábbi viták – pl. »elektronikus üzenőfalon« (ki emlékszik már ezekre) közzétett tartalmak – a kommentekhez igen hasonló kérdéseket érintettek. A 2000-es évek elejére egyértelmű álláspontként fogalmazódott meg, hogy a felhasználói tartalmaknak helyet biztosító szolgáltató fizikailag képtelen ellenőrizni minden általa tárolt információt, viszont minden erre irányuló kísérlete más felhasználók magánéletének és véleményszabadságának indokolatlan korlátozásával jár.

Miközben az Alkotmánybíróság a határozat egészében sajtótevékenységnek, szerkesztői feladatnak tekinti az internet-szolgáltatók működését, egy ponton mégis a nyomdákkal állítja párhuzamba őket. A történeti ív nem problémamentes, hiszen a nyomdák minden egyes kiadvánnyal fizikai kapcsolatba kerülnek, ami az internet-szolgáltatók és a kommentek viszonyára nem mondható el. De ha már nyomda: az Alkotmánybíróság miért gondolja, hogy a nyomda felelős az általa kinyomtatott anyagok tartalmáért? Volt olyan sajtótörvényünk, több is, ami rendelkezett a nyomdák felelősségéről, de azok az időszakok a Nemzeti Együttműködés érettebb állapotát tükrözték, amikor például nem bajlódtak alkotmánybírósági határozatokkal.

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pinter68
2014. június 13. 13:20
Te nem unod még magadat, de kurvára? Úgy viselkedsz, mint egy debil idióta, aki állandóan ugyanazt tudja csak ismétlegetni, akármi volt is a kérdés.
Karcolt
2014. június 11. 22:24
Tehát akkor csak ügyfélkapú regisztrációval lehessen kommentelni?
MOPO3OB
2014. június 08. 16:00
Azonosítható egy frászt! A kis szolgáltatók maguk sem tudják egy hét után kinek milyen IP cím lett kiosztva a dinamikus tartományukból. A többségüknek elég IP címe sincs. Nat-olnak agyba-főbe több falu internetezik egyetlen publikus IP címmel. Ott hogyan fogod azonosítani ki mit írt? Sehogy! Egyetlen Opera böngésző bekapcsolt Turboval elég ahhoz, hogy saját IP címed helyett csak az Opera cache szervereinek IP-jét lássa a tartalomszolgáltató. És akkor olyan szofisztikáltabb technológiákról mint TOR még nem is beszéltünk. Snowden ügye óta valóságos divathullám lett a személyazonosság elrejtése. Tails OS például. Egy laikus is letöltheti és elboldogul vele. Onnantól pedig sem IP, sem cookie, sem trükkos scriptekkel nem lehet megtalálni az illetőt. Legalábbis az NSA-nak nem sikerült, márpedig akkor másnak sem fog sikerülni.
Akitlosz
2014. június 07. 16:25
Az alkotmánybíróság vén trottyok elfekvő intézete nyugdíj helyett. Persze, hogy nem értenek az internethez és egyéb modern dolgokhoz. Bezzeg az ő idejükben internet még nem volt!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!