Kiborult a Politico, mert Orbán szerint Magyarország jobb, mint Románia
A brüsszeli lap szerint Orbánt szembesítették az ország nehézségekkel küzdő gazdaságával, ezért elterelésképpen a szomszédos Románia ellen indított „támadást”.
A magyar kormány levélben kérte az Ernst & Young magyarországi vezetőjétől, hogy betekinthessen a norvég alapok 2008-2010 közötti forráselosztásáról készített jelentésébe. Csepreghy szerint, ha a norvég pénzek elosztásával kapcsolatos vádak beigazolódnak, akkor sikkasztás gyanúja állhat fenn.
A Heti Válasz írt arról pár napja, hogy az Ernst & Young már egy évekkel ezelőtti ellenőrzése során is kifogásolta a Norvég Alap bírálati rendszerét. Személyi összeférhetetlenségről és sérülő függetlenségről is írtak jelentésükben. A kormány most kikéri az Ernst & Young ennek az ellenőrzésnek a dokumentációját – közölte sajtótájékoztatón Csepreghy Nándor.
A Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára szerint a vizsgálat megállapításai a magyar kormány kifogásait erősítik, többek között azt, hogy nem biztosított a bíráló bizottságok függetlensége, az értékelőket a konzorcium a saját köreiből választotta ki, utólag belenyúltak a pontszámokba különösebb indokok nélkül, illetve az alacsonyabb pontszámú pályázatok nyertek, a magasabbak nem kaptak támogatást.
Csepreghy azt mondta, a nyilvánosságra került kutatás új helyzetet teremt, hiszen a magyar kormány és a norvég fél június 12-i brüsszeli tárgyalásán a norvégok azt állították, hogy a Norvég Alap forrásainak magyarországi felhasználásával kapcsolatban eddig nem folyt még vizsgálat, ők ősszel terveznek egy ilyet, ezért arra kérték a magyar kormányt, hogy addig a saját vizsgálataikat állítsák le.
Hozzátette: amennyiben a sajtóértesülések megerősítést nyernek, a magyar kormánynak nem lesz más lehetősége, mint büntető feljelentést tenni, mert a sajtóban megjelent információk bűncselekményekre utalnak. Kérdésre hozzátette, hogy adott esetben sikkasztás miatt tennének feljelentést – írja az Index.
Csepreghy szerint a Norvég Alapból érkező támogatások nem karitatív pénzek, bármely magyarországi civil szervezet pályázhat rájuk, ezért közérdek, hogy a kormány ellenőrizze ezen pénzek felhasználását.