Az önkormányzati választási rendszer átalakítását javasolja a Fidesz: ennek értelmében a fővárosi közgyűlésnek a főpolgármester mellett a 23 kerületi polgármester és a kompenzációs listáról bekerült kilenc képviselő lesz a tagja. Az önkormányzati képviselőkre vonatkozó összeférhetetlenségi szabályokat országosan enyhítenék.
Kósa Lajos és Rogán Antal sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Fidesz a budapesti választási rendszer átalakítását javasolja. Így a fővárosi közgyűlésnek a főpolgármester mellett a 23 kerületi polgármester és a kompenzációs listáról bekerült kilenc képviselő lesz a tagja.
A kompenzációs listára polgármesterjelöltek kerülhetnek fel, mégpedig azoké a szervezeteké, amelyek legalább 12 kerületben polgármesterjelöltet tudtak állítani. Kósa Lajos szavai szerint a tervezett módosítással az önkormányzati választási rendszer egységesítéséről van szó, hiszen így Budapesten is – csakúgy, mint az ország többi településén – olyan testület alakul, amelynek képviselőjelöltjeire személy szerint lehet szavazni.
Rogán Antal szerint az új rendszerrel olcsóbb, egyszerűbb és demokratikusabb lesz a fővárosi közgyűlés az őszi önkormányzati választás után. Mivel a kerületi polgármesterek csak a saját tiszteletdíjukat vehetik majd fel, legalább 23-mal kevesebb fizetett politikus lesz Budapesten. A választás azért lesz demokratikusabb Rogán szerint, mert a fővárosi közgyűlés innentől kezdve nem a pártok delegáltjaiból fog összeállni, hanem olyanokból, akikről valamilyen formában a választók közvetlenül döntöttek. „Azt gondoljuk, hogy ennek alapján nem lesz például a szocialisták parlamentből kihulló kádereinek a temetője a fővárosi közgyűlés” – fogalmazott Rogán Antal.
A tervezett új rendszert a politikus hatékonyabbnak is nevezte a réginél, mert „a kétszintű fővárosi önkormányzatban a két szint többé nem válik szét egymástól, hanem a fővárosi közgyűlés lesz a demokratikus terepe a kerületi és fővárosi érdekek összehangolásának”.
Az országos szintű önkormányzati választási rendszerben is várhatók átalakítások. A tervek szerint enyhítenek az önkormányzati képviselőkre vonatkozó összeférhetetlenségi szabályokon, így a jövőben például kórház- és iskolaigazgatók, valamint más intézményvezetők is lehetnek majd jelöltek. Változhat az ajánlás rendszere is, így csökkenhet az ajánlási küszöb a tízezer lakos feletti településeken, ami azt jelenti, hogy például egy budapesti kerületben vagy egy közepes méretű városban 300-500 ajánlás is elég lesz a polgármester-jelöltséghez. A főpolgármester-jelöltséghez ötezer ajánlásra lenne szükség az elképzelések szerint – mondta Rogán Antal, hozzátéve: a Fidesz még pénteken benyújtja módosító javaslatait az Országgyűlésnek.
A Liberálisok szerint a Fidesz attól fél, hogy a fővárosi közgyűlésben többségbe kerülne az ellenzék, így törvényalkotással próbálja még az önkormányzati választás előtt bebetonozni hatalmát. Fodor Gábor pártjának közleménye szerint a tervezet a Fidesz minden idők legnagyobb és legnyilvánvalóbb választási csalása, több ponton is alkotmányellenes, és szembe megy a kormánypárt eddig hangoztatott elvével is, miszerint összeférhetetlen a polgármesteri és a képviselői tisztség. A Fidesz terve működésképtelenné tenné Budapestet, állandósítaná a káoszt, hiszen egy ilyen átalakítással megszűnne Budapest egységes város lenni, és irányíthatatlanná válna – olvasható a közleményben.
Az LMP a hírre úgy reagált: sportszerűtlen és megkérdőjelezi a tiszta versenyt, hogy a Fidesz politikusai néhány hónappal az önkormányzati választások előtt akarnak belenyúlni a budapesti választási rendszerbe. Schiffer András „katasztrofálisnak” nevezte, hogy a kerületek befolyása megnő a fővárosi közigazgatásban. A kétszintű fővárosi önkormányzás működésre képtelen, a korrupció melegágya és nem alkalmas arra, hogy fejlődjön a főváros – tette hozzá. Azt is kiemelte, hogy a javaslat alapján a fővárosi önkormányzatban a választói akarat sem tud majd arányos módon érvényesülni, mert azzal szemben „a győztes mindent visz elvét” erősítik fel.
A DK választási csalásnak értékeli a fideszes javaslatot. Kerék-Bárczy Szabolcs azt mondta: ha a törvénymódosítás életbe lép, Alkotmánybírósághoz fordulnak. Szerinte oly módon próbálják a törvényt változtatni, hogy a polgároknak közvetlenül ne lehessen ráhatásuk arra, hogy kik és milyen módon intézik a közös fővárosi ügyeket.
Az Együtt-PM véleménye szerint a Fidesz képviselői pénteken bejelentették, hogy végképp szeretnék tönkretenni Budapestet és elcsalni az önkormányzati választást – mondta Karácsony Gergely. Szerinte a város az elmúlt 25 évben éppen attól a közigazgatási rendszertől szenvedett, amelyben nem tudott érvényesülni a központi szemlélet, ahol Budapest vezetése a kerületi érdekek foglyává vált. Hangsúlyozta, ha a közgyűlésben nem a budapesti polgárok által közvetlenül választott képviselők ülnek, akkor még inkább ez a tendencia fog érvényesülni.
Hozzátette, a javaslat nyomán ráadásul olyan emberek kerülnének a közgyűlésbe, akik egy kerületi választásra készülnek. Kijelentette, hogy a választási rendszer törvényesített választási csalás, mert vannak olyan kerületek, ahol néhány tízezren élnek és vannak olyanok, amelyekben több mint százezren. Kérdésesnek nevezte, hogy mit szól az indítványhoz Tarlós István főpolgármester, mert a javaslatot „úgy is lehet értelmezni, hogy a fideszes kerületi képviselők most tulajdonképpen felmosták vele a padlót”. Emlékeztetett: 2011-ben a főpolgármester még tiltakozott egy ilyen elképzelés ellen. Elmondta: az Együtt-PM egy budapesti népszavazás lehetőségét is mérlegeli az ügyben.