Tiltakozik a német megszállás emlékműve ellen a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke. Heinek Ottó a Népszabadságnak elmondta: a szobornak több szempontból sem lehet létjogosultsága, ráadásul szerinte az emlékmű mondanivalója ellehetetleníti a hiteles történelmi szembenézést és a német nemzetiségi közösségben is komoly ellenérzéseket kelt. Heinek reméli, hogy a kormány belátja hibáját, és eláll a szándékától.
A Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnökének véleményét Heisler András, a Mazsihisz elnöke kérte ki levélben az emlékműről. Heinek Ottó válaszlevele még a Mazsihisz vasárnapi, rendkívüli közgyűlése előtt született. Ebben egyebek mellett azt írta: fontosnak tartják a múlttal való korrekt, tisztességes, a felelősség kérdését nem megkerülő szembenézést. Megjegyezte: Németország tisztában van a II. világháború alatt elkövetett bűntettek iránti felelősségével, és vállalja is ezt a felelősséget.
Heinek közölte: az emlékművel kapcsolatban a közösségükben is komoly aggodalmak, kérdések és ellenérzések merültek fel. Az elnök szerint már a szándék is, a látványterv meg pláne azt üzeni, hogy minden gonoszság 1944. március 19-én kezdődött, és mindenért csak a megszállók a felelősek. Heinek szerint helye van a német megszállásra való emlékezésnek, de ennek az emlékműnek több szempontból nincs létjogosultsága, és egyetért abban a Mazsihisz elnökével abban, hogy a szobor mondanivalója ellehetetleníti a hiteles történelmi szembenézést.
Az emlékmű esztétikai megítélésére nem vállalkozott Heinek, de azt megjegyezte, hogy a szobor Németország címerállatát használja, ami ebben a formában sértő a német államra és népre nézve. Az elnök szerint a minden áldozatra való közös emlékezés igényének nyoma sincs, ellenben reális a veszély, hogy az a neonácik, újnyilasok szimbolikus helyévé váljon. Szerinte ennél már csak az lenne veszélyesebb, ha a szobor beépülne az iskolai oktatásba is. Heinek bízik benne, hogy a kormány belátja hibáját és eláll az emlékmű felállításának szándékától.