Varga: 35 milliárdos bírságot szabtak ki 2010 óta kiemelt adózókra

2013. december 17. 09:00

Az adóhatóság 2010. január elseje és 2013. harmadik negyedéve között 3027, az adóteljesítménye alapján kiemelt adózónak minősülő társaságot ellenőrzött, a bevallások utólagos vizsgálata során összesen 117 milliárd forint nettó adókülönbözetet állapított meg, illetve 34,99 milliárd forint adóbírságot szabott ki - közölte a nemzetgazdasági miniszter egy írásbeli kérdésre válaszul.

2013. december 17. 09:00

Varga Mihályhoz Józsa István szocialista képviselő fordult azzal a kérdéssel, hogy mennyit csalnak a kiemelt adózók. A tárcavezető a parlamenti honlapon közzétett válaszában jelezte, hogy a 2010 és 2013 között megállapított 21,85 milliárd forint jogerős adóbírságból 14,56 milliárd forint folyt be a költségvetésbe. Hozzátette, hogy 2010 óta összesen 68 esetben vetődött fel adócsalás bűncselekményének gyanúja.

Varga Mihály írásbeli válaszában kiemelte: Horváth András, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) volt alkalmazottja november eleji sajtótájékoztatója és az azóta történt megnyilvánulások „pusztán vádakat, rágalmakat tartalmaznak az adóhatósággal szemben, konkrétumokat nem”. 

A NAV ellenőrzései során nem tesz különbséget a gazdálkodók között, az ellenőrzésre az adóhatóság egy manipulálhatatlan informatikai rendszer alapján választja ki az adózót – jelentette ki Varga, aki hozzátette: egy közel 23 ezer fős, erős hierarchia szerint, a szolgálati utak mindenkori megtartásával működő szervezetben elképzelhetetlen egy Horváth András szerint leírt „kézi irányítás”.

Horváth András azt állította, hogy nagyobb hazai cégek és multinacionális vállalatok több mint ezermilliárd forint értékben csalnak adót, amihez kormányzati körök támogatásával az adóhatóság is asszisztál. A NAV visszautasította a vádat, és rágalmazás miatt feljelentést tett volt munkatársa ellen.

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
twitc
2013. december 17. 13:46
Lefordítva tehát azt se mondta meg,hogy a 3000 cégnél hány vizsgálat volt. A kiemelt adózoknál alig van milliárd alatti megàllapítás. Vagyis kb.2800 cégnél nem tettek semmilyen megállapítást. Én tudok olyan cégekről akik nevét senki nem ismerné és egymásnak adtak el, mindkettőjüknél megállapítottak 2-2 milliárdot, mert állítólag nem volt áru, de amikor a második eladta "valakinek" már nincs megállapítás tovább. Összefoglalva, aVarga által elmondottak számimra önmagában bizonyítják Horváth András vádjait. Szinte hihetetlen, hogy ezeket a számokat még egyetlen újságíró sem gondolta tovább.
almafa
2013. december 17. 13:45
Az Origo, az Index és a HVG is kijött azóta már konkrét ügyekkel. Válasz nincs. A Parlamentben ellenzéki képviselő elmondja: NAV-osok tájékoztatták arról, hogy a multik egyes telephelyein nem tarthatnak ellenőrzést. Tilos. Válasz nincs. Szóval nincs itt semmi érdekes, tessék szépen továbbmenni.
noviktornoparty
2013. december 17. 13:09
azért mellé tehetné azt az adatot is a kedves miniszter úr, hogy mennyi volt a levont és visszaigényelt áfa mértéke ugyanezeknél a cégeknél :)
Secnir
2013. december 17. 12:51
"Az adóhatóság 2010. január elseje és 2013. harmadik negyedéve között 3027, az adóteljesítménye alapján kiemelt adózónak minősülő társaságot ellenőrzött" név szerint?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!