A kapitalizmus erkölcsössége I.

2013. december 13. 15:12

A kapitalizmus távolról sem az érdekek ütközésének erkölcs nélküli színtere, mint amilyennek azt gyakran lefestik azok, akik annak aláásására illetve megsemmisítésére törekszenek.

2013. december 13. 15:12
Neocohn

A kapitalizmus nem csak arról szól, hogy emberek helyi piacokon vajat cserélnek tojásra, mint ahogy az évezredeken keresztül történt. A kapitalizmus lényege az értékteremtés az emberi energia és találékonyság az emberiség történelme során eddig soha nem látott mértékű mozgósításán keresztül, annak érdekében, hogy az átlagemberek számára olyan jólétet teremtsenek, ami a múlt leggazdagabb és leghatalmasabb királyait, szultánjait és császárait is elkápráztatta és megdöbbentette volna. A kapitalizmus a régóta körülbástyázott, kiváltságokon alapuló hatalmi-uralmi rendszerek lebontásáról és a karrier lehetőségének a tehetségek számára történő megnyitásáról szól. A kapitalizmus az erőszak meggyőzés általi és az irigység beteljesülés általi felváltásáról szól. A kapitalizmus lényege mindaz, ami lehetővé tette az életet, így a Te életedet is.

(Az egyedüli eszköz, ami szemben a mai átlagemberekkel, a királyok, szultánok és császárok rendelkezésére állt, az a mások feletti hatalom, továbbá az a jogosultság volt, hogy parancsolhattak nekik. Rabszolgák által épített és adókból finanszírozott óriási palotáik voltak, amikben azonban nem volt központi fűtés vagy klimatizálás. Voltak rabszolgáik és cselédeik, nem voltak azonban mosógépeik és mosogatógépeik. Futárok sokasága állt rendelkezésükre, nem voltak ugyanakkor mobiltelefonjaik vagy vezeték nélküli internetük. Voltak udvari orvosaik és mágusaik, nem volt azonban érzéstelenítőjük, ami enyhíthette volna szenvedéseiket vagy a fertőzések gyógyítására alkalmas antibiotikumuk. Hatalmasak voltak ugyan, mai mércével mérve azonban szánalmasan szerencsétlennek tűnnek.)

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Senye Péter
2013. december 13. 21:06
A kapitalizmusra is igaz: "A gyenge kihal, az erős megmarad és mindörökké él" Kitől idéztem?
catalina9
2013. december 13. 18:08
Voltak rabszolgáik és cselédeik, nem voltak azonban mosógépeik és mosogatógépeik. Futárok sokasága állt rendelkezésükre, nem voltak ugyanakkor mobiltelefonjaik vagy vezeték nélküli internetük..." Ezt a félkegyelmű elmélkedést!! Rákosi pajtás alatt több autó volt, mint Mária Terézia alatt. És???
Akitlosz
2013. december 13. 17:53
"nem volt azonban érzéstelenítőjük, ami enyhíthette volna szenvedéseiket vagy a fertőzések gyógyítására alkalmas antibiotikumuk. " De volt. Máktea például. A sebek elfertőződését pedig kiégetéssel meg lehetett akadályozni. A sérülteket, betegeket azért nem szerették az orvosok elkábítani, hogy tudják, hogy még érdemes értük küzdeni. Ha ordít a fájdalomtól, akkor még van remény, érdemes küzdeni érte. Ha már nem is él, akkor teljesen felesleges munka amputálni a lábát.
Akitlosz
2013. december 13. 17:47
A technikai, technológiai fejlődés nem a kapitalizmus érdeme, hanem az emberé. Nem azért nem volt légkondicionáló az ókorban, mert nem kapitalizmus volt, hanem azért, mert az még nem volt feltalálva. A gépek pedig azért nem terjedtek el az ókorban, mert gazdaságilag nem érte meg gépeket használni, a rabszolga olcsóbb volt. Gőzgép már az ókorban is volt, például a templomajtó ember nélküli varázslatos, azaz isteni kinyitására használták. Ez az összefüggés ma is teljesen egyértelműen látszik. Méregdrága ipari robotokat ott éri meg alkalmazni, ahol a munkabérek nagyon magasak, mert ilyen helyen hozza meg a leggyorsabban az árát a robot. Észak-Amerikában, nyugat-Európában. De ahol a munkabérek alacsonyak ott jobban megéri biorobotokat, akarom mondani munkásokat alkalmazni. Szóval a fejlődés motorja az ember, a jobb életre vágyás, nem pedig a termelési mód. Amíg nem volt kapitalizmus is fejlődött a világ. Ma gyorsabban fejlődik, de ez sem a kapitalizmus miatt van, hanem azért, mert az emberi tudás és az infrastruktúra elért egy olyan magasabb szintet, ami meggyorsítja a további fejlődést. Gy. k. ma sokkal gyorsabb és sokkal olcsóbb levelet váltania két tudósnak, mint 500 évvel ezelőtt volt. Az emberi tudás jó része pedig fent van az interneten, nem kell érte már elutazni Alexandriába a könyvtárba.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!