Európa jobbra fordul?
A Politico májusi cikke szemléletesen ábrázolta azon uniós államokat, melyekben előre tört, vagy hatalmon van a jobboldal.
Az ugyanis, hogy az elkészítést, a nyilvánosságra hozatal nélküli terjesztést és a gondatlan közzétételt is büntetik, összességében oda vezet, hogy bármit csinál is az újságíró vagy a jóhiszemű kiszivárogtató egy kicsit is bizonytalan eredetiségű felvétellel, azzal biztosan bűncselekmény elkövetését kockáztatja.
„Ha tehát a bajai videót nézzük, akkor amiatt aztán biztos nem kellene a hamis, hamisított vagy valótlan hang- vagy képfelvétel készítését (egy év), hozzáférhetővé tételét (két év) vagy közzétételét (három év) büntetendővé minősíteni. Amit viszont a javaslat (különösen a »valótlan« felvételekre való alkalmazás) elér, az legfőképpen az, hogy az elvileg büntetni kívánt bizonyítékhamisítás mellett egy, a kormánypártot sértő egyoldalú – hazugnak bélyegzett – tévéműsor, egy internetes mém, egy áldokumentumfilm, sőt akár egy interjú elkészítése is bűncselekmény lehet. Akkor is, ha azt közzé sem tették, sőt, már akkor két év szabadságvesztésnél járunk, ha a készítő egyvalakinek elküldi a felvételt.
A választott eszköz azonban még abban a körben, a szándékosan hamisított felvételek esetén is aránytalanul korlátozó, amelyeknek a ténybeli és az erkölcsi megítélése is egyértelműbb. Az ugyanis, hogy az elkészítést, a nyilvánosságra hozatal nélküli terjesztést és a gondatlan közzétételt is büntetik, összességében oda vezet, hogy bármit csinál is az újságíró vagy a jóhiszemű kiszivárogtató egy kicsit is bizonytalan eredetiségű felvétellel, azzal biztosan bűncselekmény elkövetését kockáztatja. Márpedig a kétely bizonyos szintje mindig fennáll, amelyet néha éppen a nyilvános vita tud csak végleg megszüntetni. Egy lejárató álbizonyíték közzététele ma is jogsértő, polgári jogi kártérítést biztosan, rágalmazás miatti büntetőeljárást pedig jellemzően kockáztat vele az elkövető. Ha viszont azt várja majd el a büntetőjog egy szerkesztőségtől, hogy minden olyan bizonyítékot eleve töröljön, aminek az eredetiségéről nincs meggyőződve, azaz még egy szakértőnek se küldhesse el ellenőrzésre büntetlenül, akkor még az a kevés dokumentált ügy se jut el a nyilvánosságig, amelyek eddig eljutottak. A törvényjavaslat előterjesztőit láthatóan az sem izgatná különösebben, hogy a következő őszödi beszéd egy törölt levelek folderben végezné.
Rogán Antal szerint aki nem támogatja majd az előterjesztést az Országgyűlésben, az »rosszban sántikál«. Szerintünk meg az sántikál rosszban, aki ezt ebben a formában támogatni fogja.”