Az MSZP múlt hétfőn jelentette be, parlamenti vizsgálóbizottságot állítana fel, hogy kiderüljön, a Magyar Villamos Művek miért fizeti ki „a reális piaci ár többszörösét” a német energiaipari vállalat magyarországi gázüzletágáért. Az indítványhoz, amelyet egy hét elteltével nyújtott be Mesterházy Attila pártelnök és két frakciótársa, a Jobbik és az LMP képviselői is csatlakoztak, így gyűlt össze a szükséges 78 aláírás.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője ezután arra szólította fel a szocialistákat, vonják vissza aláírásukat a javaslatról, miután azon a Jobbik képviselőinek szignója is szerepel. A kormánypárti politikus emlékeztetett: Mesterházy Attila korábban, a jobbikos Gyöngyösi Márton antiszemita parlamenti felszólalása után közölte, semmilyen együttműködésre nem hajlandók a Jobbikkal, nem vesznek részt közös parlamenti kezdeményezésekben sem. Az MSZP-frakció csütörtökön úgy döntött: visszavonja az előterjesztést. Közleményükben azt írták: a szélsőjobboldali Jobbikkal továbbra sem hajlandók semmilyen formában együttműködni.
A szocialisták újra benyújtják a vizsgálóbizottsági kezdeményezést, de rögzítik, hogy jobbikos képviselő nem csatlakozhat. „Biztosak vagyunk abban, hogy amennyiben a Fidesznek nincs takargatnivalója az E.ON magyarországi gázüzletágának állami felvásárlása ügyében, akkor a vizsgálóbizottság létrejön” – olvasható a közleményben. Vizsgálóbizottság létrehozását a képviselők ötöde kezdeményezheti, a baloldali ellenzéknek azonban egyedül nincs ennyi képviselője az Országgyűlésben.
Vona Gábor, a Jobbik elnök-frakcióvezetője és Balczó Zoltán, a párt alelnöke az MTI-hez eljuttatott közleményükben reagáltak: összeállt a Fidesz és az MSZP „mutyikoalíciója” azzal, hogy a szocialisták visszavonják aláírásaikat az E.ON-vizsgálóbizottság felállítását célzó saját előterjesztésükről. A jobbikos politikusok szerint így ugyanis garantált, hogy nem fogják kivizsgálni a korrupciógyanús ügyletet, mert a Jobbik nélkül nem tud összegyűlni a kellő számú aláírás.