Ez a Brüsszel leckézteti Budapestet? Komolyan?
Nem Didier Reynders az első uniós bürokrata, aki azután keveredett korrupciós botrányba, hogy bőszen kritizálta Magyarországot. A híres lebukások azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik.
A Transparency International (TI) globális korrupciós barométerének adataiból kiderül, hogy Magyarország érezhetően jobban teljesít a korrupció elleni küzdelemben, mint a 2010-es kormányváltás előtt – mondta a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára kedden az MTI-nek.
Rétvári Bence felhívta a figyelmet a TI kedden közzétett jelentésére, amelynek adatait összevetette a 2009-2010-es eredményekkel. Ez alapján megállapította, hogy míg 2010-ben az emberek 75 százaléka mondta, hogy az előző évben nőtt a korrupció, az idén már csak 61 százalékuk állította. Két éve 14 százalék volt azok aránya, akik fizettek kenőpénzt, jelenleg arányuk két százalékponttal alacsonyabb. Ugyanakkor a világ minden országával együtt Magyarországon is vannak további teendők a korrupció visszaszorítása érdekében - fűzte hozzá az államtitkár. Kitért arra is: 2013 felmérése alapján Magyarország a legjobban teljesít a visegrádi országok közül a korrupció elleni küzdelemben.
Kifejtette: az emberek többségének véleménye szerint 2010 előtt az intézményes korrupció uralta az államot. Hozzátette, hogy „a magyar kormány az elmúlt három évben többet tett a korrupció visszaszorítására, mint a megelőző két kormány együttvéve”. Emlékeztetett arra: Magyarország 2010-en csatlakozott a Nemzetközi Korrupcióellenes Akadémiához, 2011-ben az alaptörvény rögzítette az offshore-tilalmat a közpénzek terén, a kormány 2012-ben fogadta el a kétéves Közigazgatási korrupcióellenes programot, 2013-ban civil szervezetek kezdeményezésére Magyarország csatlakozott Nyílt kormányzati együttműködés programhoz. Az ügyészségen külön csoport foglalkozik a korrupciós bűncselekményekkel, az új Btk. tovább szigorította a vesztegetési bűncselekmények szankcióit, és létrejött a Közszolgálati etikai kódex is – fűzte hozzá az államtitkár.
Rétvári Bence kitért arra is: az új Nemzeti alaptanterv a középiskolás diákok etikaoktatásának részévé tette a korrupció elleni küzdelem tudatosítását. Az államtitkár a következő időszak korrupcióellenes küzdelmében fontos állomásként beszélt a bejelentő védelemről szóló törvényjavaslatról, amely az alapjogi biztos intézményén keresztül lehetőséget ad a korrupciógyanús ügyet bejelentő magánszemélyeknek névtelenségük megőrzésére. A javaslatot a kormány benyújtotta a parlamentnek, amely szeptemberben kezdheti megvitatni.