Tényleg indulhat-e Varju az időközi választáson és hogyan taktikázhatnak a pártok? – megkérdeztük az elemzőket
Szikra Levente szerint Gyurcsány Ferenc és pártja végtelenül lenézi a választókat.
A választásra jogosultak 32 százaléka tartozik a kormánypártok, 21 százaléka az összefogásra kész baloldali pártok, 11 százaléka pedig a Jobbik táborába, a Demokratikus Koalíció (DK) jelentősége pedig egyre csökken, a választók 0,4 százaléka támogatja – állapította meg a Nézőpont Intézet kutatásában, amelyről csütörtökön számolt be az MTI-nek.
A Nézőpont Intézet hangsúlyozta, a körvonalazódó baloldali összefogás kedvező hatása egyelőre nem mutatkozik sem az MSZP, sem az Együtt-PM támogatottsági mutatóiban, hiszen az előbbi szimpátiaindexe 11, az utóbbié pedig 10 százalékos. A Bajnai Gordon vezette Együtt-PM támogatottsága az utóbbi időben stabilizálódni látszik, ami potenciális szövetségesével szemben is javíthatja pozícióját a választási együttműködésről szóló alkufolyamatban – állapították meg.
Úgy fogalmaztak, a DK jelentősége egyre csökken, „már annyian sem támogatják, hogy a kerekítés szabályai szerint a választásra jogosultak körében egyszázalékosként bemutatható legyen”. Ezer megkérdezettből mindössze négyen vallották magukat a DK hívének – tették hozzá. Az intézet elemzése szerint az LMP jelenleg a parlamentbe jutási küszöb alatti eredményre számíthat a szavazatok 4 százalékával, igaz, ezen az ősszel visszaálló önálló frakció sokat segíthet.
Noha a Jobbiknak nem kell aggódnia bejutása miatt, változatlan, 11 százalékos népszerűsége azt jelzi, hogy a földtörvény körüli vitát nem sikerült szavazatokra váltania – írták. A Nézőpont Intézet hangsúlyozta: összességében a politikai verseny stabilizálódása figyelhető meg, és a kormányzó Fidesz-KDNP népszerűsége is alapvetően változatlan, csak hibahatáron belül mozog több mint két éve. Jelenleg minden harmadik válaszoló Fidesz-szimpatizáns (32 százalék) – tették hozzá.
A Nézőpont Intézet megjegyezte: a felnőtt magyar lakosság 62 százaléka venne részt egy most vasárnap tartandó választáson. A közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 8 százaléka biztosan nem szavazna, 13,6 százalékuk bizonytalan, 8 százalékuk pedig a „kormányváltó bizonytalan” kategóriába sorolta magát. Az intézet a felmérést a Heti Válasz megbízásából készítette, július 1-4. között. Ezer embert kérdeztek meg nem és kor szerint régiónként, településtípus és iskolai végzettség szerint pedig országosan reprezentatív mintán.