Heteken belül visszafizetjük az IMF-hitelt

2013. július 29. 15:11

Magyarország a lejárat előtt, 2013. augusztus 12-éig vissza kívánja fizetni 2008-ban felvett IMF-hitelét. Az NGM közleménye szerint rendelkezésre állnak az IMF-hitel előtörlesztésére szolgáló források, ezért döntöttek a végtörlesztés mellett.

2013. július 29. 15:11

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleménye szerint a kedvező piaci környezet és a Magyarország iránti befektetői bizalom az utóbbi évek legkedvezőbb hozamait és – az országkockázati megítélést tükröző – ötéves CDS-felárát eredményezte. A magyar állam ennek következtében kedvező finanszírozási feltételek mellett jelentős betétállományt építhetett fel. Tekintettel arra, hogy az IMF-hitel előtörlesztésére szolgáló források így rendelkezésre állnak, a kormány a hitel előtörlesztéséről döntött – áll a közleményben.

Orbán Viktor miniszterelnök július 27-én, szombaton a 24. Bálványosi Nyári Szabadegyetemen és Diáktáborban, a székelyföldi Tusnádfürdőn jelentette be, hogy a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) korábban felvett kölcsön végtörlesztésére utasította Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert. 

A visszafizetési lehetőség csak azon országok részére áll fenn, amelyek megfelelő szintű tartalékokkal, fegyelmezett költségvetési politikával és kedvező befektetői megítéléssel rendelkeznek – hívja fel a figyelmet a NGM közleménye.

Összesen 199 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
DFK
2013. július 30. 11:20
Az IMF hitel olcsósága mellett érvelőknek egy kis olvasnivaló:http://www.penzugyiszemle.hu/tanulmanyok-eloadasok/imf-hitel-versus-jegybanki-finanszirozas-van-e-kulonbseg-i
hátakkor
2013. július 30. 07:42
Az IMF útmutatásainak megfelelően Romániának el kell indítania az Oltchim vegyipari üzem privatizálását és a hazai gázvezeték-hálózatot kezelő Transgaz vállalat 5 százalékos részvénycsomagjának tőzsdei értékesítését is. De Vrijer nem rejtette véka alá, hogy a román politikát uraló bizonytalanság és a növekvő piaci feszültség jelentősen veszélyezteti a gazdaságot, amely fokozottan sérülékeny lesz az eurózónában felbukkanó újabb recesszió esetén. A közelgő gázáremelés hírére a hazai munkáltatók máris megkongatták a vészharangot, és bejelentették: ősszel akár húsz százalékkal is drágulhat a pék-, hús- és tejipari termékek ára. Ennek megakadályozására a kormánynak jelenleg semmiféle lehetősége nincs, mindössze azt vetítette előre, hogy január 1-jétől rendkívüli adót vet ki a gázt kitermelő és villamos energiát előállító vállalatokra, hogy ellensúlyozza az energiaárak liberalizálásának lakosságra kifejtett hatását. Liviu Voinea pénzügyminisztériumi államtitkár szerint ősszel fogják kidolgozni az adó mértékét és részleteit, hogy január 1-jétől alkalmazni lehessen minden olyan vállalattal szemben, amely földgáz kitermelésével, illetve villamos energia előállításával foglalkozik. A kormány ezzel akarja ellensúlyozni az energiaárak liberalizálását, ami 2013-ban kezdődik el az IMF-fel kötött egyezség értelmében. Az ütemterv szerint öt év alatt liberalizálják az energiaárakat, amelyeket a kormány jelenleg mesterségesen a piaci ár alatt tart a lakosság alacsonyabb vásárlóereje miatt. Voinea közölte, ebből a többletbevételből támogatják majd azokat az úgynevezett sérülékeny fogyasztókat, akiket drasztikusan sújthat az energiaárak drágulása az állami támogatások elmaradása esetén. Az államtitkár hangsúlyozta, ezt az adót csak a termelőkre vetik ki, a villamos áramot és a gázt pusztán csak szolgáltató vállalatokat nem érinti majd az intézkedés. Voinea szerint az adót azért vezetik be, mert a szóban forgó vállalatok az árliberalizáció következtében nagyobb jövedelemre tesznek szert anélkül, hogy új beruházást vagy egyéb plusz erőfeszítést tettek volna ennek érdekében. [Forrás: Krónika]
Secnir
2013. július 30. 06:41
naszóval. http://index.hu/gazdasag/2013/07/29/irtunk_az_imf-nek_visszaadjuk_a_penzt/ valóban nagy siker, meg CDS felár, meg idő előtti satöbbi, de nézzük csak meg az utolsó bekezdést: " A magyar állam idén két főbb forrásból szerzett devizát: egyrészt a februári dollárkötvény-kibocsátásokból (mintegy 2,4 milliárd eurónyit), másrészt a Prémium Euró Magyar Államkötvények (PEMÁK) folyamatos értékesítésével, az idei első félévben 1,35 milliárd eurónyit. A dollárkötvények euróra cserélésével a két papír forrásköltsége egy akkori nyilatkozat szerint 4 százalékos, illetve 5,2 százalékos volt. A nem piaci alapú IMF-hitelt tehát összességében magasabb forrásköltségű, piaci alapú forrásokkal cseréli le az állam. " figyelembe véve, hogy az IMF hitel 2.5% volt és ezt lecserélni 4%, ill. 5,2%-ra igazi közgazdaságtani vezércsel. ja, hogy MI, a dolgozó állampolgárok fizetjük meg a kamatkülönbözetet? én kérek elnézést.
Soma
2013. július 30. 00:49
Osztán akkor mit kapunk "jutalmul" azért, hogy ilyen f*sza gyerekek vagyunk? Hány beteg embert áldozunk fel a "siker" érdekében? Hány ember veszíti el mindenét csak azért, hogy ne Bajnainak, vagy Mesterházynak kelljen eltörnie a nyakcsigolyánkat?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!