Sólyom: Hanyatlik az alkotmányos kultúra

2013. február 06. 08:47

A magyar alkotmányos kultúra hanyatlásáról, az alkotmánybíróság jogköreinek megnyirbálásáról, valamint az alaptörvény politikai célú módosításáról beszélt a volt államfő a berni egyetemen mondott német nyelvű beszédében.

2013. február 06. 08:47

Sólyom László emlékeztetett arra, hogy a magyarországi alkotmányos demokrácia felépítésében oroszlánrésze volt az Alkotmánybíróságnak, amely az új politikai berendezkedés fő bizalomerősítő tényezője lett. Emlékeztetett arra, hogy Magyarország – ellentétben például Svájccal – nem lassú történelmi fejlődés révén, hanem a rendszerváltozás nyomán hozta létre alkotmánybíróságát.

Utalt arra, hogy a kelet-európai országokban megalapozott bizalmatlanság élt a népképviseleti szervekkel szemben, amelyek korábban lejáratták magukat. Az alkotmánybíróságokat viszont a fordulat után hozták létre, így azokat nem fogadták előítélettel az emberek. Ezek a testületek különös felelősséget viseltek az új, alkotmányos rend megszilárdításáért olyan társadalmakban, amelyek már régen elfeledték, hogy bármely politikai célkitűzés csakis az alkotmány keretein belül valósítható meg.

Sólyom László a magyarországi helyzetről azt mondta, hogy most megy végbe a rendszer eltolódása a jogi alkotmányozástól a politikai alkotmányozás felé, amit „fájdalmas és veszedelmes visszalépésnek” minősített. Leszögezte: természetesen nem áll küszöbön diktatúra bevezetése. 2010 óta a kormány alkotmányozó többséggel rendelkezik, és gyakran napi politikai szükségletei szerint módosítja az alkotmányt. Azért emel be egyes rendelkezéseket az alkotmányba, hogy kivonja azokat az Alkotmánybíróság ellenőrzése alól – fogalmazott a volt köztársasági elnök.

Sólyom László azt mondta, a Roosevelt amerikai elnök idején még puszta fenyegetésnek számító court packing, vagyis a legfőbb bírói testület kibővítése saját emberekkel, Magyarországon megvalósult, méghozzá megelőző jelleggel. Emlékeztetett: nyomban a választások után az új parlamenti többség növelte az Alkotmánybíróság létszámát, és hat saját jelöltjét választotta bírónak. Az Országgyűlés az Alkotmánybíróság jogköreit megnyirbálta: az államháztartást érintő törvényeket a testület nem vizsgálhatja felül.

Ezt követően összehasonlította Magyarország és Svájc jogrendjének egyes elemeit. Megemlítette, hogy a jogi alkotmányozás megmaradt és ellenállóképes elemei – az Alkotmánybíróság vagy az ombudsman intézménye – mellett a nemzetközi jog nyújtotta garanciák és az európai uniós jog garanciái ugyanazt a szerepet töltik be mindkét országban. A strasbourgi és a luxembourgi bíróságok ítéletei fontos esetekben járultak hozzá alapvető jogok érvényesítéséhez – állapította meg a volt államfő.

Hozzátette: Svájcban az alkotmányos valóság több elemét mutatja a jogi alkotmányozásnak, mint az a svájci alkotmány szövegéből következne, Magyarországon viszont fordított a helyzet. Az alkotmányos valóság azt mutatja, hogy az ország letért a jogi alkotmányozás eddigi útjáról. Ez a változás az alkotmánynak napi politikai célok érdekében történő alkalmazásában nyilvánul meg, valamint abban, hogy a hatalom a parlamenti többség, gyakorlatilag a miniszterelnök kezében összpontosul – állapította meg Sólyom László.

Szerinte Magyarországon ma joggal lehet a felduzzasztott alkotmányos kultúra tartalmi hanyatlásáról beszélni, és ugyanilyen jogos az a kijelentés is, hogy ma a húsz év alatt kialakult jogállami kultúra próbája zajlik.

Véleményem szerint a rendszerváltozás óta az alkotmányos gondolkodás ereje kellő tartalékot képezett. Bízom tehát alkotmányos kultúránk rugalmasságában” – hangoztatta svájci előadása végén Sólyom László.

Összesen 70 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Thasaidon
2013. február 06. 15:39
"Sólyom László azt mondta, a Roosevelt amerikai elnök idején még puszta fenyegetésnek számító court packing, vagyis a legfőbb bírói testület kibővítése saját emberekkel, Magyarországon megvalósult, méghozzá megelőző jelleggel." Egyébként tényleg érdekes, hogy miután Roosevelt 1936-ban földcsuszamlásszerű győzelmet aratott, és '37-ben bejelentette a szövetségi bíróságokra vonatkozó tervezetét, látványosan esett a népszerűsége, és még a saját pártjából sem mindenki támogatta az ötletet. Magyarországnak nincs évszázados alkotmányos öröksége, ami ilyen ellenkezést szavatolt volna.
1120
2013. február 06. 13:56
A k...ra alkotmányos 1990-91-ben meszelte el az általad vezetett Alkotmánybíróság a Zétényi-Takács féle (igazságtételi) törvényt, amiért hitem szerint VAGY ezen, VAGY a másvilágon még felelni fogsz, te szemét!
Alarik
2013. február 06. 11:21
Ne aggódjon elnök úr. Lényeg, hogy az erdei szüszmőke a tavasz eljövetelével ismét virágozni fog.
sellafield1957
2013. február 06. 11:08
miről beszél ? ha 2/3 os felhatalmazással párt alkotmányoz az politikai persze jogászok formázzák azt is , de az súlyos visszalépés ahhoz képest ha pár hozzá hasonló önjelölt jogász teszi szakmai alapon ? beleszól a rohadt nép mi a hülye fideszen keresztül, ??? egyik sem nem ért hozzá, csak sólyom laci ért hozzá meg is csinálta az alkotmányát amivel segget törtölt az idő : megvédte az alkotmány a nemzeti vagyont , földet , ingatlan állományt akármit ? ??? gyurcsány feri lett a vége meg 2006 ősze ... akkor ? meg rendszer nem váltás mutyielit tenyészettel ... szép munka laci bácsi hogy rohadj meg a szakértelmeddel együtt
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!